Facebook Pixel

Багатомільйонні компенсації: з ким судяться найдохідніші компанії, пов’язані з росією

Анастасія Іщенко
Дослідниця Vkursi

За даними платформи VKURSI, в Україні все ще діють 21 067 компаній, які мають прямий зв'язок з агресором. Ще 2 088 компаній мають непрямий зв'язок.

Ми відібрали п'ять найдохідніших компаній з російським та білоруським капіталом, в тому числі з історичним зв’язком, і за допомогою сервісу пошуку, аналізу та моніторингу судових рішень VSUDI виокремили їхні «найдорожчі» судові справи за останній рік.

Так, п'ять найдохідніших компаній загалом фігурують у 897 судових справах як позивачі, відповідачі чи інші сторони. Найбільше судових справ мають суму позову до 10 тисяч гривень – 421, а найменше позовів у категорії понад 100 млн грн – 2. Позовів від 10 до 100 млн грн теж лише 9. Також найчастіше справи стосуються господарського та адміністративного судочинств.

Чи є кримінальні правопорушення у компаній, пов'язаних з рф

Виявлена негативна інформація у Єдиному реєстрі судових рішень щодо компаній важлива для фінансового моніторингу, а кримінальні правопорушення у сфері господарської діяльності є маркерами ризикованості для банків. Особливо, якщо це компанія, пов’язана з рф.

Випадки, коли досьє компанії, включеної до russian Roots, реєстру компаній, пов’язаних з рф і рб, містить згадування про кримінальні справи, трапляються часто. Як і випадки наявності таких справ серед контрагентів таких компаній.

Наприклад, ТОВ «Єрмак Голд», яке виробляє м'ясо та м'ясні продукти, й також входило до десятки найдохідніших підприємств з російським капіталом, фігурує у кримінальній справі за статтями 191 та 212 ККУ – привласнення та розтрата чужого майна та ухилення від сплати податків. Під час досудового розслідування з'ясували, що компанія систематично протягом 2019-2021 років проводила операції з формування схемного податкового «кредиту» від підприємств з ознаками «ризиковості» та «транзитності».

ТОВ «Аерок», яке займається виготовленням виробів з бетону, має арешти на своїх рахунках через порушення передбачені ст. 436-2 ККУ – виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників; та ст. 110-2 ККУ – фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України. Компанія подає апеляції, щоб скасувати арешт, але поки що рішення суду незмінне.

Суди компаній з російським корінням. Інфографіка Vkursi

Суди компаній з російським корінням. Інфографіка Vkursi

З ким судяться компанії з російським та білоруським капіталом

ТОВ «ВЕНТА.ЛТД». Засновник: Акціонерне товариство «Катрен», яке знаходиться у Хімках (російська федерація), а також громадяни Німеччини та України. Відповідно до даних ЄДР у досьє компанії на VKURSI на сьогодні держава не володіє даними про кінцевого бенефіціарного власника компанії. Компанія довгий час була одним з найбільших фармдистриб'юторів в Україні.

Дохід: 9,17 млрд грн у 2022 році.

Компанія фігурує у 304 судових справах. У 36% виступає у ролі позивача.

  • Понад місяць тому до суду звернулося ТОВ «Укртехмед Інновейшн» з позовом до ТОВ «ВЕНТА. ЛТД» про стягнення заборгованості за договором поставки товару у розмірі 41 215,68 грн та також про повернення судового збору. Суд встановив відшкодувати компанії судовий збір, а от заяву про стягнення заборгованості повернули підприємству, тому що вона не містить зазначення ініціалів і прізвища особи, яка підписала позовну заяву.
  • Керівник Криворізької центральної окружної прокуратури в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України позивається до ТОВ «ВЕНТА. ЛТД», Комунального підприємства «Криворізька міська клінічна лікарня №2» та Криворізької міської ради. Позивач просив визнати недійсним договір, який між собою уклали лікарня, міська рада та ТОВ «ВЕНТА.ЛТД». Окрім того, позивач просив стягнути з ТОВ «ВЕНТА.ЛТД» на користь лікарні кошти в сумі 152 221, 27 грн. До речі, сама компанія наполягала на закритому розгляді судової справи. Розгляд справи ще триває і зараз суд розглядає апеляційні скарги.
  • ТОВ «ВІЗУС ФАРМ» звернулося до суду з позовом до ТОВ «ВЕНТА. ЛТД» з вимогою стягнути заборгованість у розмірі 110 283,95 грн, через те, що відповідач невчасно оплатив товар. Розгляд справи триває з початку з 2023 року.

ТОВ «Фрі-Сістем». Засновник: Дмитро Чверткін, який раніше був громадянином росії, а тепер зареєстрований як громадянин Ізраїлю. Компанія займається реалізацією мінеральних добрив та має історичний зв'язок з росією.

Дохід: 2,67 млрд грн у 2022 році.

Компанія фігурує у 28 судових справах. У 56% – у ролі позивача.

  • ТОВ «Фрі-Сістем» позивається до ТОВ «Меридіан 34» і вимагає стягнути заборгованість у сумі 3 517 561,04 грн за договором поставки ще від 2021 року. Розгляд справи досі триває.
  • Також на початку 2023 року ТОВ «Фрі-Сістем» звернулось з позовною заявою до ТОВ «Аматекс-Україна» про стягнення 23 197 200,00 грн, через неналежне виконання зобов'язань взятих на себе за договором. Розгляд справи досі триває.
  • ТОВ «Фрі-Сістем» позивається до ТОВ з іноземними інвестиціями «Белферт Україна» і вимагає стягнення у розмірі 185 288 334,30 грн, з урахуванням інфляції. Позивну заяву компанія обґрунтувала тим, що не були належним чином виконанні умови договору. До речі, ТОВ з ІІ «Белферт Україна» належить білоруському акціонерному товариству й знаходить під санкціями РНБО.

ТОВ «Брокард-Україна». Бенефіціар: Філіп Бенасен, громадянин Франції, мешканець Парижа. Засновник: Інденон Холдингс Лімітед (Кіпр). Тетяна Володіна, громадянка росії, вийшла зі складу товариства. Таким чином російське коріння Брокард-Україна стало історичним. Компанія займається роздрібною торгівлею косметичними товарами.

Дохід: 2,08 млрд грн у 2022 році.

Компанія фігурує у 188 судових справах. У 29% виступає у ролі позивача.

  • АТ «Укртелеком» позивається до ТОВ «Брокард-Україна» з вимогою стягнути 715 837,77 грн. Це мотивують тим, що відповідач не розрахувався за надані послуги. Суд частково задовольнив вимоги позивача та присудив стягнути 659 587,50 грн боргу. Окрім того «Укртелеком» попросив відшкодування судового збору, що суд також ухвалив.
  • ПРАТ «Агра» звернулось з позовною заявою до ТОВ «Брокард-Україна» про стягнення заборгованості за договором оренди нежитлового приміщення (йдеться про частину нежитлового приміщення загальною площею 167,35 кв.м. в багатофункціональному комплексі CASCADE PLAZA у Дніпрі) в загальному розмірі 2 836 240,42 грн. Підприємства затвердили мирову угоду, що задовольнив суд.

ТОВ «Юпітер 9 Агросервіс». Засновник: громадянин росії Олександр Берков та громадянин Кіпру Боріс Сапожков. Компанія займається неспеціалізованою оптовою торгівлею і є офіційним дилером сільськогосподарської техніки від світових виробників. У червні, за інформацією АРМА, компанія відмовилась передавати арештовані активи управителю ТОВ «ЄС Груп Експорт-Імпорт Ко».

Дохід: 1,41 млрд грн у 2022 році.

Компанія фігурує у 165 справах. У 57% виступає у ролі позивача.

  • ТОВ «Юпітер 9 Агросервіс» позивається до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Придніпровський край» та вимагає стягнути 1 577 938,78 грн на підставі договору поставки запчастин. Справу виграло ТОВ «Юпітер 9 Агросервіс» і суд постановив стягнути з відповідача борг.
  • ТОВ «Юпітер 9 Агросервіс» позивається до ТОВ «Хард-Груп» та вимагає стягнути 496 402,64 грн заборгованості за товар. Суд задовольнив позов частково, але грошовий борг підприємству повернули.
  • ТОВ «Юпітер 9 Агросервіс» позивається до ТОВ «Броди Агро» і вимагає стягнути заборгованість в розмірі 24 108,14 грн за поставлений товар. Суд також прийняв сторону позивача і постановив стягнути відповідну суму боргу.

ПРАТ «Кривий Ріг Цемент». Власник пакета акції: Оверін Лімітед, зареєстроване на Кіпрі. А от кінцевий бенефіціарний власник відсутній, VKURSI зафіксували факт виходу громадянина росії Івана Шестака у червні 2022 року. Зв'язок підприємства з росією зараз також історичний. Компанія займається виробництвом цементу.

Дохід: 1,36 млрд у 2022 році.

Компанія фігурує у 212 справах. У 30% виступає у ролі позивача.

  • ПРАТ «Кривий Ріг Цемент» позивається до KВ Construction s.r.o. (юридична особа за законодавством Словацької Республіки) та вимагає стягнути 126 000 євро за контрактом 2022 року.
  • ПП «Сажев» позивається до ПРАТ «Кривий Ріг Цемент» та вимагає стягнути 151 106,48 грн у зв`язку з порушенням зобов'язань за договором поставки. Суд нещодавно прийняв позовну заяву, тому розгляд справи лише розпочався.
  • ТОВ «Крона Імпульс» позивається до ПРАТ «Кривий Ріг Цемент» і вимагає стягнути заборгованість за поставлений товар на загальну суму 988 483,26 грн.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора