Частка житла в загальному обсязі прямих збитків, за останніми підрахунками експертів проєкту «росія заплатить» становить $56 млрд. Сюди вже порахували $1 млрд від затоплень внаслідок руйнування Каховської ГЕС, однак ще не встигли додати, наприклад, Покровськ чи будь-яке інше українське місто, яке систематично тероризують росіяни.
Підрахувати зараз остаточну цифру прямих збитків та необхідну суму на відновлення, буду відвертий, практично неможливо. Однак вже зараз стає зрозумілим, що понад 170 тис. кв.м житла, які ми втратили, потрібно буде відновити. І зробити це ефективно можливо лише за умови принципів Smart відновлення та людиноцентричного відновлення. Саме тоді є шанс повернути ті 4,5 млн українців, які з різних причин не можуть повернутися додому.
Це означає, що ми заходимо на деокуповані території та починаємо поетапне і комплексне їхнє відновлення відповідно до того, якими ми їх хочемо бачити в майбутньому. Процес зрозумілий: інженерні комунікації, які забезпечують життєдіяльність громади, інфраструктура та місця соціального тяжіння, зокрема соціально-побутови об’єкти, сфера послуг, сервіси, а також житло.
До нього має бути три чіткі критерії:
Енергетична незалежність житла
Маючи досвід пропрацювання проєкту геотермальних насосів для багатоквартирних будинків, а також вивчаючи кейси шведів, можу засвідчити потенційну вигоду від подібних рішень.
З одного боку, обсяги споживання опалення можна скоротити щонайменше на 40%, а енергоспоживання на приблизно 35 кВт‐год на квадратний метр.
Нова система не створює суттєве фінансове навантаження на квадратний метр, а окупитись може (залежить від масштабу проєкта, звичайно) від 3 до 5 років.
Окрема історія — сонячні панелі для місць загального використання та вуличного освітлення. Це дозволяє диверсифікувати джерела енергії та її розподілу для життя комплекса.
Помічними в історії енергетичної незалежності стають енергоефективні вікна.
Людиноцентрична інфраструктура
Якщо ми не хочемо отримати гетто, треба відмовитись від типових проєктів просторового зонування та комплексного розвитку території забудови.
Є сталий набір інфраструктури — школи, садочки, амбулаторії, сервісні послуги від держави, однак разом з тим є чіткий та сформований запит реального попита на житло — центри соціального тяжіння, ком’юніті хаби для взаємодії та кооперації із сусідами, комерційні об’єкти під потреби мешканців. Іншими словами не просто магазин чи салон краси, а рівень бізнесів та сервісів, які відповідають запитам і потребам людей.
Розподіл має бути наступний: понад 70% інфраструктури і наповнення просторового зонування — після вивчення запитів і розуміння плану комплексного розвитку території, менше 30% — під стимулювання та управління соціальними потоками та заохочування бізнесів «заходити» на ці території.
І це в першу чергу про те, як перетворити просто відбудову на комплексне відновлення. Саме тому так важливе вивчення реальних запитів та кооперація державного та приватного сектора, який тримає руку на пульсі попиту та поведінкових трендів.
Сервісна складова житла
Це про наповнення житлового простору сенсами, зрозумілими та потрібними саме тим людям, що тут мешкатимуть. Проєктування під запити та потреби, а не під проєктанта чи суму, виділену на відновлення.
Із нашого досвіду можу виділити ряд сервісних хабів, на які є сталий запит у суспільства:
- По-перше, ком’юніті центри соціального тяжіння, де передбачений простір для різних вікових груп, закриваються буденні потреби і запити.
- По-друге, освітні хаби. Йдеться не лише про державні заклади освіти, але й приватні й позашкільні формати, де STEM-освіта відкриває нові можливості для молоді.
Зрозуміло, що питання відновлення та відбудови чи не найскладніші після питань Перемоги та Миру. Однак відкладати їх на ранок після перемоги нам точно не можна, власне як і відбудовувати країну в ручному режимі.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора