Facebook Pixel

Як вугільні електронні аукціони можуть знизити ціну на електроенергію

Віктор Вишньов
генеральний директор ДП «СЕТАМ»

Зараз продаж вугілля – це сфера, яка потребує більшої відкритості. Відносини у галузі не є цілком ринковими. Адже великі продавці та покупці займають левову частку ринку та диктують умови. Тож саме запровадження прямих зав’язків покупців та виробників сприятиме лібералізації ринку.

Низька конкуренція — обмежений доступ

На жаль, зараз за прямими договорами продається більша частина українського вугілля. Недолік такого способу — повна відсутність гнучкості у питаннях ціноутворення. Давайте порівняємо це з подібним ринком – ринком газу. Україна вже достатньо лібералізувала продаж природного блакитного палива. В галузі діють десятки трейдерів, імпортерів та виробників. Вони усі разом створюють достатньо конкурентне середовище в промисловому сегменті.

Ще більш ліберальним є ринок нафти, нафтопродуктів та зрідженого газу. Ці види палива торгуються на аукціонах та біржах і теж мають розвинуту ринкову інфраструктуру достатньо давно.

Відбувається непроста реформа ринку електроенергії. Вже розпочали функціонувати численні постачальники. Вони відділені від виробників, як того вимагають європейські норми.

Курс держави до лібералізації та розвитку конкуренції треба розширити й на вугільну галузь.

Аукціони — шлях до ринкової ціни

Саме задля вирішення проблеми низької конкуренції у галузі започаткували проект OpenMarket.Вугілля, мета, якого – відкрити ринок, переводячи продажі в онлайн. Нещодавно ми провели презентацію державних електронних аукціонів у 7-ми регіонах України. Зустрічі з представниками вугільних та промислових підприємств, представників місцевого самоврядування показали значний інтерес до проекту.

Адже аукціон дозволяє відкрити доступ для малих та середніх гравців ринку до громадського контролю; збільшити дохід для продавців вугілля; споживачі отримають чесний та ефективний майданчик для закупівлі вугілля. Спілкуючись з представниками вугільної галузі, ми побачили велику зацікавленість у відкритих та чесних торгах за викопне паливо.

Виктор-Вишньов_Уголь.jpg

Тож онлайн-аукціони і є тим рішенням, якого очікує ринок. Електроні торги вирішують задачу рівного доступу покупців та продавців до даних. Всі ринкові агенти зможуть діяти в умовах універсального доступу до інформації про порядок реалізації, ціну, характеристики товару.

До того ж, під час проведення електронних торгів усувається людський фактор — ніхто не може за власною примхою відхилити заявку, сприяти перемозі, надати пріоритет.

Сьогодні за підримки міжнародних партнерів функціонує онлайн-аукціон, який відкриває доступ на ринок вугілля, розкриває показники щодо об’ємів продажу, ціни та попиту на вугілля, відкриває дані для учасників.

Відкритість сприяє конкуренції

Через відкритість та рівний доступ до торгів розвивається конкуренція, що сприяє пошуку оптимальної ціни. Цьому допомагає одна з найбільших баз учасників та великий досвід. Вже проведено 50 тис. успішних торгів, а середнє зростання ціни становить понад 11%, дохідність – понад 5%. Результати тестового періоду наочно це демонструють: вже проведено 23 торги на суму 4,6 млн грн.

Впевнений, що розвиток електронних торгів збільшить відкритість та стійкість паливних ринків.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]