Facebook Pixel

Перші кроки у відбудові України: з чого розпочати

Сергій Іванов-Костецький
Засновник та головний архітектор Архітектурної Компанії «Креатив»

Здається, у всьому світі сьогодні розуміють, що війна, яку російська федерація розв’язала проти України, рано чи пізно завершиться нашою перемогою і нам потрібно буде відновлювати все, що вона зруйнувала. І не просто відновлювати. А підійти до процесу відбудови буквально з чистого листка: переглянути і оновити державну регіональну політику, розробити плани відновлення та розвитку територій, вивчити та застосувати передові технології в містобудуванні та будівництві окремих споруд, створити максимально сприятливі умови для залучення міжнародних інвесторів та багато іншого.

Як сказав ще у 2022 році Президент Володимир Зеленський, відновлення України має стати найбільшим проєктом нашого часу: економічним, технологічним, національним і, головне, світоглядним. І саме до цього, я вважаю, і треба прагнути.

Три кроки для відновлення територій

Але якими повинні бути перші та основні кроки з відновлення українських територій та постраждалих від бойових дій громад? Спробую окреслити.

По-перше, відмова від застарілих підходів та стандартів

За участю Мінрегіону та Мінвідновлення відбувається робота над реформуванням Житлового кодексу. На сьогодні цей документ є надто застарілим, у ньому багато радянських, вже давно не актуальних норм. І це необхідно змінювати. У роботі за цим напрямом нашій державі допомагають багато міжнародних партнерів, як державних, так і меценатів. Це дає нам можливість інтегрувати у нову житлову політику кращі європейські та світові практики.

По-друге, комплексне відновлення територій

З огляду на мій цьогорічний досвід, для максимально повноцінного та реального врахування потреб територій, що постраждали від повномасштабного вторгнення, треба проводити зустрічі з громадами. Ще минулого року було прийнято закон, який передбачає, що громади мають створювати програми комплексного відновлення територій. Це програми, які дозволяють оцінити стан громади, визначити її пріоритети та спланувати відновлення, з урахуванням усіх факторів, які важливі для довгострокового повноцінного розвитку громади.

За офіційною інформацією Мінвідновлення, на сьогодні вже 14 областей розробляють програми комплексного відновлення, а у Київській області програма вже розроблена, представлена громадськості та затверджена.

Обласні програми відновлення стануть основою для програм комплексного відновлення громад, які будуть на них ґрунтуватися та гармонійно доповнювати.

По-третє, робота з безбар’єрністю

В Україні, за потужної підтримки держави, планується зробити 100% відновлених та нових об’єктів безбар’єрними. Йдеться, зокрема, про запровадження системи контролю за дотриманням вимог щодо безбар’єрності, удосконалення наявних та нових стандартів інклюзивної інфраструктури. Звичайно, необхідне також навчання відповідних фахівців у цій сфері. І це, звісно, один із складних напрямів роботи з громадами, оскільки ще не всі українці сприймають нововведення.

Короткий висновок

Виконання навіть цих кроків, на моє переконання, дозволить не лише повернути Україну, яка платить неймовірну ціну за нашу майбутню перемогу, в довоєнний стан, а й зробить її безпечнішою, прогресивною та комфортнішою для людей, що залишилися у державі та будуть до неї повертатися після війни.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]