Facebook Pixel

Український ринок нерухомості і світовий капітал: які шанси на залучення іноземних інвестицій

Марина Чебан
керівник юридичного департаменту групи компаній DIM

У повномасштабній війні, яку розв’язала росія, Україна вже зазнала понад $150 млрд прямих збитків, а за попередніми підрахунками на відбудову та відновлення нам знадобиться понад $411 млрд. Саме тому залучення іноземних інвестицій — це не просто забаганка часу або гучний лозунг для політиків, а реальна можливість для масштабного відновлення країни. І поки дипломати та політики на різних щаблях домовляються про урядові інвестиції на підтримку економіки, бізнесу слід активно шукати інструменти та можливості для існування і розвитку в нових умовах.

Як залучати іноземні інвестиції

Один із ключових аспектів успішного залучення іноземних інвестицій — це встановлення партнерства з іноземним інвестором. Відкритість компанії та готовність до співпраці із закордонними інвесторами стають першочерговими критеріями вибору. Іноземні інвестори оцінюють прозорість, відкритість та бажання компанії співпрацювати. Це сприяє побудові довіри та руйнує міфи про корупцію та нестабільність на кожному кроці.

Одним із прикладів успішного залучення іноземних інвестицій є житловий комплекс LUCKY LAND, який привернув увагу іноземного інвестора як довгостроковий, масштабний проєкти з багатьма чергами будівництва та комплексними соціальними об'єктами. Потрібно розуміти, що іноземні партнери зацікавлені не лише в прибутку, але й у розв'язанні соціальних питань та задоволенні потреб населення, зокрема тих, хто мігрував з інших регіонів через війну. Адже саме соціальна складова разом з продуманим просторовим зонуванням, варіативною лінійкою планувальних рішень та різноманітними сервісами для мешканців формує комфортне середовище для життя, яке робить комплекс ліквідним і продовжує життєвий цикл продукту.

Іноземні інвестори шукають довгострокові інвестиції, які приносять пасивний дохід у майбутньому. Для українського ринку кейси міжкордонних партнерств — можливість обмінюватись досвідом, привносити найкращі практики, а також стратегічна можливість розвитку та формування позитивного іміджу для кумулятивного ефекту розбудови українського ринку нерухомості та девелопменту.

Ризик-менеджмент як необхідна умова залучення інвестицій

Однак будемо відверті: залучити іноземного партнера в український проєкт в житловій сфері не так вже й просто, а сьогодні й поготів. Слід розуміти, що найкращі міжнародні практики передбачають ризик-менеджмент та вивчення усіх особливостей перед тим, як зайти в проєкт. Ось, як це виглядає.

Етап 1. Аудит проєкту

Аудит — це стандартний етап в укладенні інвестиційних угод, але в цьому випадку він має додаткову важливість. Іноземний інвестор докладає максимум зусиль, щоб дізнатися всю необхідну інформацію щодо умов українського законодавства, містобудівного регулювання, податкових та корпоративних норм та убезпечити свої власні майбутні інвестиції. Цей діалог є важливим етапом, який сприяє вибудовуванню довірливих відносин між інвесторами та українськими партнерами надалі. Тому ми пройшли цей шлях разом і надали усю інформацію починаючи із корпоративної структури компанії та закінчуючи аудитом дозвільної документації на будівництво, маркетингової стратегії, плану продажів за всю історію будівництва об’єкта. Такий підхід призначений для забезпечення інвестора від зайвих ризиків та забезпечення його інвестицій.

Етап 2. Ризик-менеджмент

Крім аудиту, іноземний інвестор проводить детальний аналіз ризиків. Сюди належить оцінка не лише внутрішніх ризиків проєкту, виявлених в процесі аудиту, але і зовнішніх, зокрема воєнні, політичні, податкові та економічні фактори, які можуть вплинути на повернення інвестицій.

Що хвилює закордонних інвесторів

Першочергово іноземців хвилюють воєнні ризики: загроза ядерної катастрофи, підвищення ядерної небезпеки, техногенні катастрофи, надмірна та підвищена активність атак противника тощо. Під час оцінки потенційної співпраці також додаткова увага приділялась ринковим, політичним, податковим, економічним ризикам.

Іноземний інвестор розуміє, що певні ризики є неприйнятними і ставить питання безпеки своїх інвестицій на перше місце. Щоб убезпечити партнера, ми запропонували підхід, коли інвестор має можливість вийти з проєкту, як тільки один із подібних ризиків настає і починає працювати.

Ми свідомо йшли на такі умови, щоб, по-перше, створити умови для формування інвестиційного простору і залучення іноземних інвестицій в цілому для відбудови України. По-друге – створити фундамент надійного і прозорого партнерства. Ми розуміємо, що такі перші ластівки іноземних інвестицій в конкретний бізнес, в конкретні проєкти є прецедентом, до якого буде прикута увага і надалі він може впливати на подібні проєкти співпраці для залучення інвестицій у розбудову країни.

І сьогодні вкрай важливо було показати свою спроможність, відкритість, повагу до міжнародних стандартів ведення бізнесу. І це не тільки гарантії держави, це гарантії тих конкретних осіб, які мають власний інтерес до розвитку бізнесу. Залучення іноземних інвестицій — це складний процес, який вимагає відкритості, довіри та глибокого розуміння ризиків. Проте, він важливий для розвитку України та побудови безпечного інвестиційного середовища.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]