Тяжкохворі діти – найуразливіша категорія суспільства. Й саме для цієї категорії вкрай не вистачає в Україні спеціалізованих медичних установ, де можна пройти реабілітацію та адаптуватися до соціального життя. Більшість реабілітаційних закладів сконцентровано у центральних та західних областях країни (Київська, Львівська, Тернопільська, Сумська, Черкаська, Хмельницька області). На Дніпропетровщині установи подібного профілю не існувало.
Іоаннів Центр став таким закладом. Охопив послуги фізичної реабілітації, профорієнтації, інклюзивні студії для дітей з інвалідністю та здорових дітей з місцевої громади, налагоджену роботу з батьками та для охочих – духовну підтримку. А після початку повномасштабної війни Іоаннів Центр став ще й притулком для людей з окупованих територій.
Робота Іоаннового Центру під час війни та відкриття шелтеру для переселенців
Після 24 лютого Центр тимчасово зупинив надання реабілітаційних послуг. Ми приймали людей з гарячих точок – навесні відкрили шелтер для переселенців. Умови Центру дозволяли приймати людей з інвалідністю, вагітних жінок, сім'ї з маленькими дітьми.
Всі сили персоналу були кинуті на допомогу переселенцям, але вкрай важливо було відновити й основну діяльність Центру. Річ у тому, що, наприклад, при діагнозі ДЦП довга перерва в заняттях може погіршити стан пацієнта – розвиваються контрактури та інші ускладнення. Тож з 1 квітня ми знову почали надавати послуги з реабілітації. І тепер батьки чи опікуни дітей, які проходять реабілітацію, можуть перебувати разом із ними. Для цього облаштували комфортний хостел.
Зараз в Іоанновому Центрі успішно відновлюються й воїни після поранень та проходять реабілітацію пацієнти з тимчасово окупованих територій.
Брак кадрів в Іоанновому Центрі та інші складнощі
Звісно, війна стала найважчим викликом. Але є й інші складнощі. Сама сфера реабілітації в Україні ще на стадії розвитку. Головна проблема – брак кваліфікованих кадрів взагалі й особливо у теперішній час. Знайти та залучити серйозних фахівців-реабілітологів дуже нелегко. На стадії відкриття до нас приєдналися спеціалісти Центра фізичної терапії «Innovo». Вони стали тьюторами та допомогли виростити кваліфікованих реабілітологів для Іоаннового Центру.
Вже створену команду професіоналів ми намагаємося постійно розширювати. Звісно, відбираємо психологів та фізичних терапевтів з відповідною освітою. Але найголовніше і для нас, і для пацієнтів – це має бути хороша людина, а необхідним навичкам є де навчитися.
Зараз двоє працівників Центру на фронті – виконують обов'язки медиків, дві співробітниці нині за кордоном. До нашої команди приєднався терапевт з Краматорська, але коли кадри непостійні, то дуже важко – і ми спрацьовуємось, і пацієнти звикають.
Також є проблеми з українськими протоколами лікування – їх дуже мало для ефективної реабілітації. Тому ми працюємо за європейськими нормативними документами – перекладаємо, адаптовуємо та застосовуємо. Щоб мати доступ до міжнародних протоколів, наш колектив вивчає англійську мову.
Нейрочат, що управляється очима, та інше сучасне обладнання в Іоанновому Центрі
Попри всі складнощі, ми розвиваємось. Іоаннову Центру лише 3 роки. Але за цей час він став одним із найкращих реабілітаційних центрів України. З усієї країни сюди приїжджають на реабілітацію не тільки діти, а й дорослі з порушеннями роботи центральної нервової системи та іншими патологіями.
Ще на старті роботи Центру велику увагу було приділено закупівлі найсучаснішого реабілітаційного обладнання. Щоб діти повертались з Центру додому із новими навичками та новою свободою руху.

Реабілітаційні процедури
Цьогоріч завдяки підтримці братів Овчиннікових – засновників ГК KIDDISVIT, співзасновників Іоаннового Центру – та БФ «Помагаєм» отримали унікальний комп'ютер з нейрочатом, який управляється очима. Комп'ютер дозволяє оцінити інтелект важкохворих пацієнтів, спілкуватися та розвивати їх.
Даня – наш пацієнт з діагнозом ДЦП, він не розмовляє, не сидить, не стоїть й зовсім не може управляти своїм тілом. Але завдяки комп'ютеру з нейрочатом веде соцмережі та легко спілкується з друзями. Батьки Дані купили такий пристрій до домашнього комп'ютера, тож хлопець тепер має цікаве особисте життя.
Зараз чекаємо на нове унікальне європейське обладнання з категорії робототехніки – аналогів в Україні немає. Завдяки цьому обладнанню ми зможемо надавати послуги з реабілітації найважчим пацієнтам, навіть тим, хто зовсім не може рухатися.
Допомога пацієнтам в Іоанновому Центрі не тільки з ДЦП
До нас на реабілітацію потрапила Світланка після ДТП. Дівчинка перенесла важку черепно-мозкову травму, кому, протягом 4 місяців лікувалась в нейрохірургічному відділенні й після потрапила до нас. В Центрі вона пройшла два курси реабілітації й почала ходити – спочатку на ходунцях, потім з паличкою, а від нас вже пішла самостійно. Але й це ще не все! Дівчинка нормалізувала не тільки фізичний стан, повністю відновилась її мозкова функція та пам'ять. Наші психологи адаптували її до соціального життя, і вона знов пішла до школи у свій клас.
Сьогодні ми працюємо на сучасному обладнанні, залучаємо найкращих професіоналів та успішно допомагаємо важкохворим пацієнтам. А починалось все лише з ідеї.
Безоплатні послуги і амбітні плани в Іоанновому Центрі
Ще у 2011 році у Павла та Дмитра Овчиннікових, засновників групи компаній KIDDISVIT, виникла ідея зробити щось по-справжньому важливе для тяжкохворих дітей. Вісім років пройшло від задуму до реалізації Центру у Підгородному. У грудні 2019 року Іоаннів Центр відкрився та почав приймати пацієнтів на реабілітацію.

Реабілітаційні процедури
У 2022 році Центр вийшов на абсолютно новий рівень і тепер надає послуги пацієнтам безплатно, не залучаючи кошти засновників або благодійних фондів. Іоаннів Центр підписав договір з Національною службою здоров'я України й тепер отримує фінансування. Ми продовжуємо активно розвиватися і плани на майбутнє в нас амбітні. Підготували все для договору з НСЗУ на нову послугу – мобільна паліативна допомога. Це буде допомога важкохворим пацієнтам, які перебувають дома. Ми вже придбали автомобіль, збираємо команду спеціалістів, уклали договір з аптечною мережею на отримання ефективних знеболювальних засобів для таких пацієнтів.
Ще одна наша ціль – відправляти спеціалістів Центру за кордон вивчати новітні методики фізіотерапії, реабілітації, брати участь у міжнародних конференціях. Це дозволить працювати з ще складнішими випадками. Хоча випадки, з якими наші спеціалісти вже стикаються й досягають успіхів, вражають. Коли до нас потрапила Ніколь, стан її був вкрай важким – не бачила, не переверталась, не сиділа й не стояла самостійно. Діагноз – вроджений порок розвитку головного мозку. Лікарі вважали її випадок безнадійним. Але кропіткий труд спеціалістів Іоаннового Центру – і Ніколь спочатку навчилася тримати голову, перевертатися й сидіти, потім пішла з ходунцями та почала бачити.
На кожному курсі реабілітації людина отримує свою особисту перемогу. А це велика перемога й для нас! Тож ми не зупиняємось, розвиваємось, щоб допомагати й дітям, й дорослим жити повноцінним життям.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора