22 квітня в усьому світі відзначали День Землі як нагадування про глобальні екологічні виклики та привід об’єднатися задля побудови сталого майбутнього.
Використання транспорту спричиняє понад 37% світових викидів CO2 — це дані Міжнародного енергетичного агентства за 2021 рік. У 2022 цей показник збільшився ще на 3%, повернувшись до тенденції зростання після COVID-19. Причому основним джерелом транспортних викидів є не вантажівки чи автобуси, а приватні авто. Використання 1,5-тонного транспортного засобу для переміщення лише однієї людини не тільки вимагає непропорційно великої кількості енергії, а також забруднює повітря, створює затори та збільшує кількість ДТП.
Більшість бізнесів прямо чи опосередковано пов’язані з транспортом — це логістика, міжнародні перевезення чи навіть використання працівниками власних або корпоративних авто. Стале використання транспорту — це не лише про зменшення викидів CO2, а й про рентабельність та ефективність бізнесу. Тож у цій колонці я розповім, як бізнеси можуть зменшити свій вплив на довкілля завдяки сталій мобільності.
Просувайте спільну мобільність
Каршеринг (спільне використання авто), карпул (спільні поїздки на авто з розділенням вартості пального між попутниками) та громадський транспорт є більш стійкими альтернативами індивідуальному авто. Всі три опції зменшують кількість вільних місць у машинах та оптимізують транспортний потік, при цьому ще й знижуючи загальні викиди вуглецю.
Ви можете просувати спільну мобільність для внутрішніх стейкхолдерів: працівників, партнерів тощо, а також долучатися до просування цієї концепції назовні, задаючи тренд. Згідно з дослідженням McKinsey & Co, 66% опитаних враховують питання сталого розвитку компанії, перед тим як придбати її товари чи послуги. Люди обирають бренди, які відповідають їхнім цінностям.
Дослідіть можливості альтернативного палива
Відновлювана енергетика може значно скоротити викиди вуглецю, водночас забезпечивши економію витрат для бізнесу в довгостроковій перспективі. Адже збільшення частки альтернативних джерел енергії потенційно знизить витрати на енергію та стабілізує ціни на пальне. Міжнародні угоди, які є фундаментом глобального співробітництва у цій сфері, — це Паризька угода, Кіотський протокол та ініціативи Міжнародного агентства з відновлюваної енергетики (IRENA). За даними 2022 року, світовими країнами-лідерами за ємністю відновлюваної енергетики є Китай, США та Бразилія.
Перехід до альтернативних видів палива, як-от: електроенергія, водень та біопаливо, знижує кількість викидів CO2. Транспортні та інші профільні компанії вже інвестують в дослідження та створення інфраструктури для відновлюваних джерел енергії. Інші бізнеси можуть прискорити цей процес, долучившись до різних ініціатив у цій сфері. Але крім цього, всі можуть включати електричні та гібридні транспортні засоби до свого автопарку.
Впровадьте сталий розвиток в оперативну діяльність
Тут можна виділити кілька окремих напрямів.
Оптимізація маршрутів та логістики
Ефективне планування маршрутів та оптимізація логістики можуть зменшити споживання пального та викиди шкідливих речовин. Сучасні технології GPS-трекінгу, ШІ тощо можуть допомогти компаніям оптимізувати свою діяльність та мінімізувати вплив на довкілля. Одним із прикладів такої оптимізації є зменшення порожніх миль — відстань, яку проїжджають транспортні засоби без вантажу.
Залучення працівників
Щороку наші співробітники беруть участь в опитуваннях про те, як вони добираються на роботу. Такі внутрішні дослідження допоможуть коригувати політику сталого розвитку й аналізувати фактичну чи потенційну ефективність різних екологічних ініціатив.
Наступним кроком може бути впровадження так званих «вуглецевих кредитів» у корпоративну політику поїздок. Так, плануючи річний бюджет, ви виділяєте певний бюджет на робочі поїздки ваших працівників. Так само ви можете закладати річний «бюджет» викидів CO2 і видавати кожному співробітнику певну кількість вуглецевих кредитів на поїздки. Таким чином компанія зможе відстежувати безпосередній вплив на довкілля кожного зі своїх співробітників.
Коротка післямова
Впровадження таких заходів не становить великих труднощів для будь-якого бізнесу. Проте якщо всі дотримуватимуться такого підходу, це відчутно знизить негативний вплив на довкілля через транспорт.