Facebook Pixel

Як і навіщо знижувати викиди парникових газів

Джим Норт
виконуючий обов'язки генерального директора Ferrexpo

Сьогодні дуже популярна тема зниження вуглецевих викидів в атмосферу. Бізнес дедалі більше починає працювати, зважаючи на цю норму.

Причин кілька. Головна — це те, що Єврокомісія схвалила пакет законодавчих ініціатив, спрямованих на досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року. Серед основних цілей — зниження викидів парникових газів на 55% до 2030 року.

ЄС взяв політичне зобов'язання стати першим кліматично нейтральним континентом до 2050 року. В Україні, судячи з усього, також поділяють ці цілі. Міністр економіки Олексій Любченко заявив, що до 2030 року наша країна планує знизити викиди на 65%.

Я очолюю найбільшу гірничодобувну компанію, яка є третім у світі експортером залізорудних окатишів. І наша компанія взяла на себе зобов'язання досягти нульових показників викидів до 2050 року. Ба більше, до 2030 року Ferrexpo ставить перед собою мету знизити прямі викиди й викиди від споживання енергії на 30%. Основою для порівняння стане рівень викидів компанії за 2019 рік.

Як саме ми плануємо це робити? Зараз поясню.

Насамперед ми вже впровадили низку технологічних рішень, які дали змогу в 2020 році знизити обсяг викидів на 16%. Зокрема, вони знизилися на 8% завдяки скороченню споживання дизельного палива під час видобутку руди і зростанню частки біопалива в загальному обсязі споживаної енергії.

Щодо кожного з трьох типів викидів йде активна робота. Так, для зниження прямих викидів від виробничої діяльності Ferrexpo запустила проєкт із заміни природного газу в окомковувачі на біопаливо. Компанія побудувала два комплекси подачі лушпиння соняшнику для чотирьох ліній виробництва окатишів. Завдяки цьому кроку Ferrexpo вдалося замінити 25% викопного палива на лушпиння й знизити вуглецевий слід в розрахунку на тонну продукції на 16%.

Зменшити непрямі викиди вдалося за рахунок переходу на екологічніші види електроенергії. З 2020 року через зміни в українському законодавстві у компанії з'явилася можливість закуповувати атомну або гідроелектроенергію в окремих постачальників. За підсумками 2020 року цей крок дав змогу скоротити викиди на 21%. Частка екологічних видів енергії в загальних закупівлях компанії наразі становить до 40%.

Викиди життєвого циклу продукції належать передусім процесу виробництва сталі. Їх також можна суттєво знизити завдяки використанню окатишів прямого відновлення. Залізорудні окатиші прямого відновлення (65% Fe) дають змогу металургам значно скоротити викиди в атмосферу. Цей тип руди потребує набагато менше вугілля в доменній печі. На кожну тонну дрібного агломерата, заміненого на такі окатиші, зниження викидів становить 40%. За даними Всесвітньої асоціації сталі середня кількість викидів вуглекислого газу на тонну сталі становить 1,85 тонн. Зниження цього показника на 40% дуже істотне.

Для роботи над зниженням вуглецевого сліду ми залучили міжнародного консультанта — компанію Ricardo, акції якої торгуються на Лондонській фондовій біржі. Спільно ми плануємо розробити науково обґрунтовані цілі з декарбонізації та створити дорожню карту по їхньому досягненню.

Якщо коротко, можна зробити наступний висновок. Ви завжди можете знайти резерви зі зниження викидів і досягти тут успіхів. Використання біопалива, застосування нових технологій і відповідний технічний аудит дадуть змогу вирішити ці завдання. Як і в будь-якій справі, головне тут — захотіти.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора