Штучний інтелект (AI), який ще вчора був фантастикою, стрімко вривається в усі сфери життя і бізнесу. Сьогодні він допомагає писати бізнес-план, аналізувати фінанси, розробляти маркетингові стратегії. Його застосовують у медицині, навчанні, виробництві та навіть творчості, наприклад, написанні текстів.
Однак цей текст усе ще написала людина.
В цій статті я б хотіла розповісти, як у веброзробці можна використовувати AI. Як кожна людина або бізнес здатний спростити й оптимізувати запуск сайту.

Основні етапи веброзробки
Перш ніж уявити, як можна використовувати AI-інструменти у веброзробці сайтів або додатків, ми коротко розглянемо етапи, властиві цьому процесу.
Аналіз і планування.
- На першому етапі розробки важливо визначити цілі, наприклад, продаж продукції. Для цього підійде магазин із функцією онлайн-оплати та замовлення.
- Розуміючи цілі, потрібно проаналізувати аудиторію, зрозуміти її переваги.
Проєктування.
- На другому етапі потрібно визначити ключові параметри, складові проєкту і сформувати їх у єдиному технічному завданні. Воно має містити розділи майбутнього сайту, його навігацію і план наповнення.
- Розробити макети сторінок із розташуванням усіх елементів (кнопки, блоки тексту, увесь текст, форми) і дизайном (колірна схема і стиль інтерфейсу).
Розробка.
- Фронтенд розробка. Безпосереднє написання коду візуальної частини сайту, робота над версіями для різних пристроїв, наприклад, смартфонів.
- Створення програмної частини для опрацювання запитів і управління даними.
- Інтеграція з базами даних, підтримка платіжних систем і чату підтримки.
Тестування.
- Перевірка працездатності сайту (реєстрація, вхід, форми, кошик покупок, формування замовлення і знижок, онлайн-оплата, замовлення доставки).
- Запуск платформи на різних пристроях і браузерах, перевірка швидкості завантаження елементів, тест на вразливість та інші параметри безпеки.
Запуск сайту та підтримка.
- Розміщення сайту на сервері, купівля домену, налаштування сертифікатів.
- Запуск чату підтримки, системи відгуків і лояльності користувачів.
- Моніторинг якості, відстеження трафіку і поведінки користувачів.
- Виправлення помилок, оновлення контенту, товарів, загальної інформації.
Сьогодні майже кожен із цих пунктів можна спростити за допомогою AI-технологій.
Приклади використання AI на різних етапах розробки
Сьогодні існує вже кілька робочих моделей AI – їх розробляють Google, Amazon, Microsoft та Apple. Однак першими з них і найпередовішими на сьогодні є інструменти від компанії OpenAI – генератори ChatGPT, Dall-E і Sora.
У серпні 2024 року компанія презентувала розділ із вузькоспеціалізованими збірками нейромереж, що поєднують інструкції та навички для виконання конкретних завдань. З їхньою допомогою ми і представимо рішення для різних етапів розробки вебсайтів.
Планування.
- На етапі планування можна використовувати класичну версію ChatGPT. Вона допоможе скласти бізнес-план відповідно до ваших вимог і цілей. Опишіть завдання якомога детальніше і надайте всі необхідні дані. Щоб дізнатися, які дані потрібні, просто запитайте – нейромережа працює в режимі звичайного чату і може роз'яснити будь-який момент, надати різні варіанти вирішення завдання.
- Аналіз аудиторії також можна провести за допомогою AI. Збірка Data Analyst допоможе не тільки проаналізувати завантажені дані, а й візуалізувати їх.
- Також для глибшого дослідження можна взяти на озброєння збірку Web Browser – вона дає змогу переглядати вебсайти і збирати з них усі дані.
Проєктування і розробка.
- Під час розроблення елементів дизайну можуть стати в пригоді генератори логотипів (а ще іконок для застосунків або профілів), як-от Logo Creator і Canva. Другий з них також здатний на створення презентацій і постів у соціальних мережах.
- Image Generator Pro допоможе заповнити сторінки зображеннями за запитом.
- На етапі фронтенд і бекенд-розробки особливу користь принесуть AI-модулі, пристосовані для написання коду. Наприклад, Code Copilot, що пропонує «досвід десяти програмістів» в одному інструменті або модуль для роботи з такими мовами програмування, як python, Java, C, HTML і Javascript.
- Окремо варто виділити SQL Expert для обробки та оптимізації запитів.
Підтримка сайту і створення контенту.
- Write For Me – інструмент для написання індивідуальних текстів відповідно до запиту, що приділяє особливу увагу «якості, актуальності та підрахунку слів».
- Для більш вузькоспеціалізованого контенту, наприклад, статей у блозі та соцмережах, стане в пригоді Consensus – з його допомогою можна звертатися до світових джерел, підкріплювати свої тексти науковими працями.
- Data Analysis & Report AI – професійний інструмент для детального аналізу звітності, що стане в пригоді на етапі оптимізації та внесення змін.
Окремо варто виділити два інструменти для розроблення маркетингових стратегій:
- AI для вибудовування вашої присутності в мережі інтернет за допомогою маркетингу, брендингу та вірусної реклами через копірайтинг – Copywriter GPT.
- Модуль Marketing, презентований як «експерт-наставник у галузі реклами» і керівництво для медіапрофесіоналів, які працюють у найбільших агентствах.
Універсальні AI-інструменти для створення сайтів
Крім перерахованих вище збірок нейромереж, що кардинально спрощують багато аспектів розробки, ChatGPT також пропонує повноцінні модулі для вирішення:
- Website Generator – версія нейромережі для створення веб-сайтів «за секунду». Допомагає аналізувати інформацію, проводити «мозковий штурм» для опрацювання вебсторінкок, писати код і розміщувати сайт за допомогою простих текстових запитів.
- DesignerGPT – модуль для створення і розміщення сайтів із зображеннями, що генеруються через Dall-E. Дозволяє відправляти сайт у Replit (середовище розробки) для доопрацювання і запуску домену. Також дає змогу створити макет свого блогу.
- Grimoire – запуск «за допомогою одного речення». Дає змогу написати код через гарячі клавіші або вибрати 1 із 75 готових проєктів. А після опублікувати його через зв'язок Netlify (платформа для розробки та публікації сайтів) + Replit.
Однак важливо розуміти, що AI-технології – не панацея, а хоч і інноваційний, але інструмент, якість роботи з яким залежить від знань і досвіду його «оператора». В умілих руках він здатний спростити роботу, але не замінити людину (поки що).
Weblium використовує AI на основі технологій OpenAI на всіх етапах розробки:
- AI Builder – інструмент для запуску повнофункціональних сайтів, лендингів для рекламних кампаній. З його допомогою можна налаштувати ресурс, оптимізувати його для пошукових системи та інтегрувати AI-бота для спілкування з користувачами.
- AI Writing – нейромережа для створення контенту і наповнення сайту текстами.
- AI Visual – генератор зображень, елементів інтерфейсу та логотипів.
Процес роботи дуже простий:
- Розкажіть AI про ваш бізнес і бренд. Розпишіть побажання до сайту. Робити це можна у вільній формі – головне правильно подати думку.
- Отримайте готовий сайт і відредагуйте його. Адаптуйте для мобільних пристроїв, підключіть інші мови, протестуйте його з боку клієнта.
- Наповніть сайт унікальними текстами, інформацією про вас і ваш бізнес.