Наступний крок у плані уряду щодо поповнення надходжень до бюджету — обмеження можливості ФОПам третьої групи єдиного податку співпрацювати з юридичними особами для надання послуг.
Ця ініціатива спрямована на всіх, хто не хоче оформляти своїх співробітників відповідно до трудових договорів та виплачує їм зарплати згідно з договорами щодо надання ними послуг у ролі ФОПів. Також держава хоче мінімізувати можливість юридичним особам оптимізувати податкове зобов'язання щодо податку на прибуток способом долучення до витрат оплат за послуги, надані ФОПами.
ФОПів третьої групи, що продають товари, це не торкнеться. Але тим, хто надає послуги, у разі введення в законодавство цієї норми стане просто невигідно перебувати на третій групі єдиного податку. Невигідно тому, що єдиною відмінністю між третьою та другою групою буде тільки граничний обсяг річного доходу (який у другої групи менший лише на 2 млн грн). Проте різниця в розмірі податку між другою та третьою групою суттєва. Як ми знаємо, друга група сплачує фіксований податок у розмірі 1300 грн за календарний місяць, а третя — 5% від доходу. Також друга і третя група платників єдиного податку сплачують однаковий розмір ЄСВ, що становить 22% від мінімальної заробітної плати.
Чи багато виграє державний бюджет від цього нововведення, сказати важко. Якщо такі зміни справді будуть ухвалені в законодавстві, то, імовірніше за все, перше, що зроблять роботодавці, — оформлять своїх «зарплатних ФОПів» за трудовим договором на мінімальну зарплату.
ЄСВ, як і у разі з виплатою від доходу ФОПа, становитиме 22% від мінімальної заробітної плати (це 22% від 6500 грн). Єдиний податок 5% від доходу (наприклад, 5% від 20 тис. грн), який сплачував роботодавець за ФОПа, буде замінений ПДФО, який становитиме 18% від мінімальної заробітної плати (це 18% від 6500 грн). Якщо провести розрахунок, то побачимо, що доходи до бюджету несуттєво зростуть.
На що може дійсно сподіватися уряд, так це на збільшення доходів від сплати податку на прибуток, який буде справді важко оптимізувати без можливості внесення до витрат виплат ФОПам згідно з договорами про надання послуг.
Поки що це лише ініціатива, законопроєкт у парламенті ще не вносили.
Як зазначалося, нові обмеження щодо ФОПів мають намір закласти в реформу оплати праці. Вона передбачає багато пунктів, а саме:
· зниження податків на зарплату (ефективна ставка спочатку зменшиться з 37 до 30%, а потім поетапно знижуватиметься на 1% щороку до 25%);
· можливість без оформлення ФОПа платити 5% податку за 20 видами діяльності;
· розширення можливостей декларування, запровадження сімейного декларування;
· запровадження податку на виведений капітал для середнього бізнесу з обігом до 200 млн грн.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора