Facebook Pixel

Як раніше не буде? Які фактори стримують переселенців жити життя в нових громадах

Тетяна Волочай
директорка Благодійного фонду «МХП-Громаді»

Жовтень 2022-го. Триває восьмий місяць повномасштабного вторгнення росії в Україну. На головній площі містечка Ладижин, що на Вінниччині – гуртуються люди. Через кілька хвилин місцеві, переселенці та військові співатимуть разом з гуртом KOZAK SYSTEM українських пісень. Такі вуличні концерти проходять у межах всеукраїнського туру «Співаймо заради перемоги» і в інших містечках України. Такі ініціативи не тільки підіймають дух і мотивують, але й спонукають до інтеграції переселенців у невеликих населених пунктах, яких тільки в Ладижині – понад 3 тисячі.

Культурні заходи – тільки один з пазлів, які допомагають сформувати соціальні зв’язки переселенців у громадах. Однак, для системного підходу варто розуміти й фактори, які сповільнюють цей процес. Тому ми спільно з громадською організацією «Горизонт змін» та нашим фондом провели дослідження про інтеграцію ВПО в Україні та за кордоном. У ньому виявили: серед причин, які заважають адаптації, є прагнення повернутися до колишнього життя, нерозуміння самими громадами нових можливостей від припливу людей у регіони та мовне питання. Детальніше про все – нижче.

«Хочу колишнє життя»

QuoteВажливим фактором, який уповільнює інтеграцію ВПО в громади, є психологічні чинники: більшість переселенців сприймають переїзд та проживання в іншому місці тимчасовим явищем. Люди прагнуть якомога скоріше повернутися додому. Тому почасти ігнорують можливості інтеграції та адаптації.

Це для них ніби зрадити свій дім, свою малу батьківщину. Мовляв, якщо я почну пускати корені, то я вже наче не очікую повернутися. З іншого боку ставлення роботодавців до цього, як до тимчасового, також заважає і працевлаштуванню. Тому тут важливо підтримати людей – створити умови для кращої інтеграції.

Відсутність стратегічного бачення інтеграції ВПО в самих громадах

QuoteЩе одним моментом, що сповільнює інтеграцію, є відсутність стратегічного бачення адаптації людей у громадах на рівні областей. До повномасштабної війни громади заявляли, що їм не вистачає людського ресурсу: мовляв, мало дітей та молодь виїжджає. Нині ж громади отримали його. Але для того, щоб вони стали «своїми», потрібно їх інтегрувати.

Станом на кінець минулого року, коли ми проводили дослідження, то не знайшли жодної системної програми, яка б дійсно була таким комплексним планом. Але, приміром, уже зараз, в січні-лютому – такі програми напрацьовуються.

Мовне питання: об'єднує і сповільнює інтеграцію

Від початку повномасштабної війни мова почала об'єднувати українців. У громадах чимало людей прагнуть покращити своє володіння українською мовою – і це є важливим фактором інтеграції, бо саме мовне питання називають найчастіше причиною напруги між переселенцями та місцевими жителями.

Люди, які приїхали зі сходу, півдня чи півночі – дехто з них не володіє українською мовою. Багато розуміють українську і говорять, але на такому рівні, що соромляться користуватися в повсякденному житті. Тому є величезний запит на мовні курси та україномовні клуби, де можна поспілкуватися та відпрацювати отримані знання. Приміром, мовні курси із сертифікатами про закінчення «Філіжанка мови по-рівненськи», розмовні клуби українською мовою, перегляд та обговорення кіно українською.

Сьогодні перед громадами стоїть надзавдання. Потрібно системно працювати одразу в кількох напрямках: інформаційна підтримка ВПО, психологічна та юридична допомога, культурні та освітні заходи, а також питання працевлаштування – створення нових робочих місць, перепрофілювання та розвиток підприємництва. Адже інтеграція не дорівнює забезпеченню базових потреб (розселення, харчування та побут), натомість є запит на долучення людей до всіх сфер життя громади – побутової, економічної, культурної, політичної.

QuoteВідновлювати громади потрібно не після війни, а вже зараз. І це – про комплексний підхід, коли представники місцевої влади об’єднують довкола тих чи інших викликів підприємців, меценатів, громадський сектор. Але нам, українцям, які збирають на Байрактари та супутники, це має бути під силу.
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора