Після тижнів нестримного оптимізму, підживлюваного бажаннями політиків і грошима ФРС, на ринку поступово почали з'являтися і більш реалістичні погляди на ситуацію.
Яка думка інвесторів? На початку тижня слово взяв Головний інфекціоніст США Anthony Fauci, заявивши про те, що швидкий вихід із карантину може мати жахливі наслідки.
За ним потяглися голови регіональних ФРС із заявами про прийдешні банкрутства та інші фінансово-економічні мінливості.
Потім дійшло до «інвесторів-важковаговиків», людей та інститутів з ім'ям, авторитетом, великим досвідом та вмінням заробляти гроші в кризу.
Почав один із найуспішніших інвесторів упродовж останніх десятиліть Stanley Druckenmiller, висловивши думку про те, що «V-відновлення — це фантазія», ліквідність скоро вичерпається, а співвідношення «ризик/доходність» (risk/reward) – найгірше за всю його кар'єру.
Сумний мотив підхопив David Tepper, слова якого теж мають неабиякий вплив на ринки. На його багатомільярдний погляд, ринок переоцінено, і гірше було тільки у 2000-му, коли луснули «доткоми».
Економісти Goldman Sachs погіршили прогноз щодо безробіття з 15% до 25%, а Nomura знизила прогноз падіння ВВП США в другому кварталі з 12,5% до 16%.
Але, як не дивно, найбільший внесок у справу пропаганди «ведмежих» настроїв вніс Голова ФРС Джером Пауелл, заявивши, що відновлення швидким не буде і що економіці знадобиться більше часу, щоб повернутися до колишніх рівнів.
Також він досить рішуче відкидав ідею негативних ставок, ніж, напевно, викликав розчарування президента Трампа, який (як завжди, в твіттері) заявив, що чекає від ФРС такого «подарунка».
Стан економіки погіршується. З-поміж об'єктивних показників упродовж минулого тижня (як вже повелося останнім часом) найголовнішим була кількість нових заявок з безробіття.
Очікували, що буде 2,5 млн, а в насправді отримали 2,98 млн. Загалом від початку кризи кількість заявок з безробіття досягла 36 млн, довівши рівень безробіття до значних 15%.
З іншого боку, найважливіше для інвесторів – це перспектива, і дуже важливо, як змінюватиметься кількість заявок у міру того, як відкриватиметься американська економіка.
Сьогодні нас чекають дані про роздрібні продажі, і, найімовірніше, вони будуть дуже поганими. Економісти очікують падіння щонайменше на 11,4%, у березні це було 8,4%. Хоча кого зараз здивуєш поганими показниками?
Трамп на стежці війни. Потихеньку повертається до життя, набираючи обертів, тема американо-китайської війни. Президент Трамп вкотре у твіттері звинуватив китайців у вірусних гріхах, написавши, що «мати справу з китайцями дуже дорого».
Потім сказав, що «йому нема про що говорити з Сі (товаришем Сі Цзіньпіном)». Китайці у твіттер не пишуть, але на випади американського Президента намагаються відповісти взаємністю, використовуючи для цього «балакучі голови» на центральних каналах новин.
Схоже, обидві сторони розминаються перед сутичкою, уявний переможець якої цілком може зійти на американський трон восени цього року. Саме уявний, адже реальних переможців у таких війнах не буває – є лише переможені.
Підсумок тижня. Не знаю, чим закінчаться торги в п'ятницю, але є шанси, що вперше за останні кілька тижнів песимізм може перемогти, і підсумок тижня буде «червоним». На мій погляд, це цілком логічно! Рівні, яких основні індекси досягли упродовж останніх тижнів, цілком нагадують ситуацію, немов «V-відновлення» вже у нас в кишені.
Я не впевнений, що це так насправді. Мені здалося, що Джером Пауелл бачить ситуацію зовсім інакше. А що вже казати про «розумні гроші» (smart money) c Wall Street, що здобули мільярдні статки у подібних колотнечах.
Як зазначив один розумний аналітик, it's smart to follow the smart money — завжди є сенс слідувати «за розумними грошима». А «розумні гроші», здається, чекають падіння.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора