Facebook Pixel

Економіка у кризі, ринки зростають

Іван Компан
фінансист, засновник First Kyiv Investment Club

Хоча тиждень і був коротким з нагоди Good Friday, перед Великоднем, однак виявився досить насиченим подіями.


Кількість безробітних зростає. Звісно, однією з головних подій тижня мало б стати оголошення кількості нових заявок з безробіття у четвер. Як, власне, й очікувалося, дані продемонстрували, що коронавірус завдав серйозного удару по американській економіці. Фактичний результат виявився вищим за очікування, на рівні 6,9 мільйона, і це новий абсолютний рекорд.

Хай там що, а ринки зростають, рясно підживлювані ФРС, яка у відповідь на зростання безробіття моментально виділила додаткові $2,3 трильйона у вигляді кредитів бізнесу. Унаслідок цього на фоні поганих новин про ринок праці всі основні індекси закінчили цей тиждень у зеленій зоні. Ба більше, незважаючи на те, що він був коротким, зростання S&P 500 на 12,1% за тиждень виявилося найвищим з 1974 року.

QuoteРинки зростають, щедро підживлювані ФРС.

Nasdaq зріс на 10,6%, побивши рекорд 2008 року, а Dow Jones поставив новий історичний рекорд, додавши за тиждень 2,666.84 пункта. І, мабуть, головна причина всієї цієї пишності – щедре фінансування з боку ФРС.

Вважаю, що тепер у Трампа немає жодного приводу, щоб лаяти главу ФРС Пауелла за консервативну монетарну політику. Головний банкір країни спокутував усі гріхи та зробив вагомий внесок у передвиборну кампанію чинного президента.

Золото сяє. Чим закінчиться така щедра роздача грошей, гадаю, нікому достеменно невідомо, але у цьому контексті цілком закономірним виглядає зростання ціни на золото, яке блищить з кожним днем все яскравіше і за першу декаду квітня додало майже 10%.

Нафта червоніє. Ще однією з головних тем тижня стало не дуже продуктивне засідання OPEC+ щодо скорочення видобутку нафти. Саудівська Аравія та Росія у четвер попередньо погодилися очолити коаліцію з 23 нафтовидобувних країн з метою скорочення обсягів видобутку на 10 млн барелів на день: Саудівська Аравія – 3,3 млн, Росія – 2 млн, решту мають розділити між іншими нафтовидобувними країнами.

Як зазвичай, Дональд Трамп на пресконференції раніше за всіх переможно заявив, що він все «порішав» і що угода вже не за горами. Але спокій порушили мексиканці, які, напевно, вирішили помститися за будівництво «Великої американо-мексиканської стіни».

За інформацією The Wall Street Journal, після 11 годин переговорів Мексика (зовсім несподівано) відмовилася домовлятися. А трохи згодом міністр енергетики Мексики заявив, що його країна готова скоротити видобуток тільки на 100 тис. барелів на день, але жодним чином не на необхідні 400 тис.

QuoteЯк завжди, Дональд Трамп на пресконференції раніше всіх переможно заявив, що він все «порішав».

Тож угоди немає, адже без Мексики вона неможлива. Коли все вирішиться — невідомо, але точно не сьогодні, у п'ятницю, адже сьогодні всю увагу буде зосереджено на зустрічі міністрів енергетики G-20. Хай там що, проте (з Мексикою чи без) ринки не надихнулись майже досягнутою угодою.

На думку експертів, 10 млн – це набагато менше, ніж потрібно, враховуючи, що сховища переповнені, а попиту немає. Як наслідок, ціна на нафту марки WTI впала на -9,3%, до $22,76 за барель, а OPEC+ вкотре розчарувала ринки своєю нездатністю домовлятися.

Отже, що у підсумку? Кількість інфікованих станом на ранок п'ятниці – 1,6 млн, пік хвороби у США ще не пройдено, кількість безробітних досягла рекордних 6,9 млн, падіння економіки США прогнозується на рівні двозначних величин, але ринок не звертає на це уваги, радіючи агресивному фінансовому стимулюванню з боку ФРС.

Згоден, що нехтувати цим не можна, адже, починаючи з 2008 року, позитивна кореляція між вливаннями ФРС і S&P 500 дуже висока. Однак ситуація, коли на тлі зростання цін на акції стрімко зростає золото і падає прибутковість американських держоблігацій, змушує задуматися над тим, а чи справді всі «страхи» залишилися позаду.

Вважаю, що ситуація дещо проясниться, коли наступного тижня почнеться сезон оголошення корпоративних результатів.

Всіх з Великоднем! Вдалих вам інвестицій. І залишайтеся здоровими!

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора