Facebook Pixel

Підсумки тижня: зниження нафтових цін та транш МВФ для України

Сергій Родлер
Аналітик TeleTrade

Акції китайських компаній переживають не найкращі часи: як через уповільнення економіки КНР, так і регуляторний тиск, що посилюється. У зв'язку з цим нещодавні новини про активну співпрацю китайських регуляторів з американськими колегами з метою запобігти виключенню китайських компаній з фондових бірж США дозволили внести певний позитив. Американські політики вже давно незадоволені відсутністю доступу аудиторів до робочих документів китайських компаній, які представлені на майданчиках США. Це невдоволення не є безпідставним, оскільки випадки прикрашання своїх фінансових результатів вже розкривалися. Проблема в тому, що китайці неохоче дають змогу закордонним аудиторам перевіряти документи місцевих компаній, посилаючись на міркування національної безпеки. Однак, повністю відмовлятися від виходу на найбільших ринок капіталу у світі вони все ж таки не хочуть. За словами представника Китайської комісії з регулювання цінних паперів, у виключенні китайських компаній не зацікавлені як у США, так і в Китаї, внаслідок чого сторонам необхідно знайти компроміс.

В ОПЕК вважають, що відкриття стратегічних запасів країн-споживачів нафти може призвести до перенасичення ринку протягом найближчих місяців, через що приймати рішення щодо збільшення квот на видобуток сировини буде набагато складніше. Нагадаємо, що через дефіцит сировини її вартість різко зросла у 2021 році. Вплив має як різке зростання попиту з боку споживачів після кризового 2020 року, так і повільне відновлення видобутку представниками ОПЕК. Американський президент Джо Байден запропонував основним споживачам нафти розкрити стратегічні резерви, щоб знизити ринкові ціни. Якщо раніше до цієї ініціативи ставилися зі скепсисом, то після заяв ОПЕК нафта різко подешевшала: з початку торгів у п'ятницю котирування знизилися на 3%.

Україна отримала черговий транш від МВФ у розмірі 700 млн доларів. Натомість уряд країни взяв на себе певні зобов'язання, зокрема йдеться про обіцянку не нарощувати борг надмірно та підвищити енергетичні тарифи, здійснюючи підтримку малозабезпечених громадян не низькими тарифами, а за допомогою субсидій. Зрозуміло, що виконання зобов'язань може призвести до зниження рейтингів влади, тому певний скепсис щодо подальших дій чиновників присутній. При цьому варто пам'ятати про те, що країні потрібні будуть нові позики надалі, оскільки потреба у фінансуванні дефіцитного бюджету нікуди не зникла, тоді як економіка росте надто повільними темпами, аби розраховувати лише на свої сили.

Інвестиційний банк JP. Morgan знизив свій прогноз зростання ВВП України в поточному році з 4,5% до 2,3%. Причина – вкрай слабкі результати у третьому кварталі. Те, що зараз відбувається в Україні, називається стагфляція – слабке зростання економіки в умовах високої інфляції. Уряду буде непросто знайти вихід із ситуації, адже запуск друкарського верстата чи зниження ставки НБУ з метою стимулювання ВВП призведе лише до прискорення інфляції.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора