Із зовнішньої точки зору податкова система України є занадто складною і недостатньо сприятливою для інвестицій.
У кінцевому підсумку необхідно знайти баланс між стягненням податків для фінансування послуг, які держава надає своїм громадянам, і помірним оподаткуванням, яке створює стимули для інвестицій.
Говорячи про те, чи не відлякує нинішня податкова система внутрішніх і зовнішніх інвесторів, слід зазначити: податкова система України має стати надійнішою.
Що це означає? Податкова система України постійно змінюється. Однак вона має стати незалежною від урядів і партійної політики. Це включає, звичайно, і правовий захист.
У Німеччині чітко регламентовано, як платник податків може захистити себе від держави. Питання про відшкодування або повернення податків, сплачених наднормативно, також є важливим.
У нашій країні компанія може зарахувати свій вхідний податок у рахунок податку на додану вартість; є право на відшкодування. Якщо ви подасте позов проти держави і виграєте, держава повинна взяти на себе всі витрати.
Що Україна повинна зробити для інвестиційної привабливості
Це включає в себе стійку податкову систему з низькими, а отже, конкурентоспроможними ставками. Крім того, правова визначеність і система захисту довіри. Інвесторам потрібні стабільні умови і довіра.
Керівництву країни я б порадив бути мужнім. Довіртеся ринковим силам, створіть рамкові умови. Врешті-решт, займіться необхідними реформами.
Не копіюйте складні й несправедливі податкові системи старих країн — подивіться, що працює і спрацювало в інших країнах.
Хороші приклади оподаткування, якщо назвати кілька, це Естонія та Словаччина. Там були введені системи єдиного податку з низькими ставками. І тепер урок засвоєний: незважаючи на низькі податки, доходи збільшилися!
Скоротіть бюрократичну тяганину. Грузія в цьому досягла неабиякого успіху.
В Естонії також цікавий спосіб бути привабливим для інвесторів: поки гроші залишаються в компанії, вони не оподатковуються; прибуток, реінвестований в компанію, не оподатковується.
Скоротіть бюрократичну тяганину. Грузія в цьому досягла неабиякого успіху.
В епоху діджиталізації і глобальної торгівлі важливо виділятися позитивно. Я і мої колеги переконані: аби зробити Україну привабливішою для інвесторів — як вітчизняних, так і іноземних — потрібно зовсім небагато.
- Читайте також: Податок на рекламу: аргументи на користь її скасування
Мисліть ширше: це включає в себе і питання про угоду щодо вільної торгівлі, яке є мегацікавою темою. Лише уявіть собі, що в України є угода про вільну торгівлю з ЄС і Росією.
Але ви також повинні бути абсолютно чесними: по-перше, Україні потрібен мир і кінець війні. Це те, чого ми всі дуже хочемо і на що сподіваємося: припинення війни і подальше зростання і процвітання для України.
Детальніше про податкову систему, інвестиції та взаємодію бізнесу і влади поговоримо на форумі Level Up Ukraine в рамках панелі «Довіра — основа інвестицій: бізнес, суспільство, влада». Він відбудеться 21 лютого у КВЦ «Парковий».
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора