Facebook Pixel

«Непрохані гості»-3: декілька порад на випадок обшуку та маски-шоу

Максим Снігар
член Асоціації правників України, адвокат ЮК «SLS Group»
Фото: facebook.com/mvs.gov.ua

Фото: facebook.com/mvs.gov.ua

Ще декілька практичних порад про те, що робити та як поводитися, якщо до вашого житла або офісу прийшли з обшуком. Фінальна частина порад. Перша частина матеріалу — за посиланням нижче:

Друга частина матеріалу з порадами на випадок обшуку — за посиланням нижче:

8. Будьте обережними з висловлюваннями та поясненнями

«Слово — срібло, а мовчання — золото»

Telegram Logo

Як я вже зазначав, проведення обшуку обов’язково супроводжується відеофіксацією. Трапляються випадки, коли під час обшуку слідчий або прокурор вимагають під відеозапис надати пояснення щодо вилучених речей, документів або обставин.

Не поспішайте з такими поясненнями, обдумайте кожне слово. Інколи взагалі варто промовчати й не відповідати на запитання.

Під час обшуку особу не допитують, але вона може надати пояснення щодо окремих фактів. Пам’ятайте, що кримінальну відповідальність особа несе за відмову від надання показань, а не пояснень. До того ж ви маєте право нічого не говорити проти себе, близьких родичів і членів сім’ї.

Власникам і директорам компаній раджу провести «лікнеп» із підлеглими щодо їхніх дій у разі проведення обшуку. Юридично необізнана особа може наговорити зайвого, надати небажаний документ або річ тощо. Дуже часто власники бізнесу запрошують адвокатів і фахівців для проведення тренінгів із цих питань із підлеглими.

9. Не хвилюйтеся, не провокуйте й не чиніть фізичний опір

Обшук — це звичайна слідча (розшукова) дія, яка проводиться під час досудового розслідування кримінального провадження. Його не треба боятися. Навпаки, треба бути максимально сконцентрованим і спокійним.

Дуже часто обшук завершується безрезультатно для органів досудового розслідування, а от процес повернення вилучених речей і документів може бути складним. Зафіксовані порушення будуть великим аргументом під час їхнього повернення.

Звісно, під час обшуку майже завжди виникають суперечливі ситуації або мають місце очевидні порушення та зловживання з боку слідчих або прокурорів. Обираючи спосіб своєї поведінки та захисту, раджу не провокувати правоохоронців, навпаки, намагатися спокійно, але впевнено переконувати їх у своїй правоті, фіксуючи такі порушення.

Жодним чином не раджу чинити фізичний опір, особливо в разі проведення обшуку із залученням працівників підрозділу особливого призначення, так званих маски-шоу. Це лише може створити вам додаткові проблеми як кримінально-правового характеру, так і для здоров’я.

10. Уважно ознайомтеся з протоколом обшуку

Завершальний етап будь-якого обшуку — складання протоколу його проведення. Саме в цьому документі фіксуються:

  • час, місце та ким проведено обшук;
  • які предмети оглянуто, які — вилучено;
  • хто був присутній під час обшуку;
  • зауваження учасників цієї слідчої дії тощо.

Перед підписанням протоколу уважно ознайомтеся з його змістом. Перевірте, чи вірно зазначені в ньому відомості щодо часу та місця проведення обшуку, чи вказано всіх осіб, які були присутні. Як я вже радив вище, не поспішайте одразу вказувати на ті чи інші порушення.

Але про деякі порушення варто заявити одразу — їх мають описати в зауваженнях до протоколу. Насамперед це ті, які:

  • стосуються порушення вашого права на захист (недопуск або несвоєчасний допуск адвоката);
  • процесуальні порушення під час обшуку (проведення його неуповноваженими особами, відсутність понятих або їхня зацікавленість тощо);
  • порушення під час вилучення та пакування речей і документів;
  • застосування заходів фізичного або психологічного впливу тощо.

Вам вирішувати, підписувати протокол обшуку чи ні. Насправді це не матиме практично жодного значення. Найголовніше — зафіксувати в ньому ваші зауваження та підписати їх.

11. Не чекайте, що вам швидко повернуть вилучене

Як оскаржити дії правоохоронців під час обшуку? Одним із дієвих механізмів є подання скарги до слідчого судді про повернення тимчасово вилученого майна.

У разі накладення арешту на вилучене майно ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному суді або в порядку ст. 174 КПК України в слідчого судді місцевого суду.

Якщо під час обшуку було неправомірно застосовано силу, фізичний чи психічний примус або ви виявили зникнення речей, не зазначених у протоколі, бажаним і навіть необхідним буде звернення із заявою про вчинення кримінального правопорушення до ДБР.

Збирайте доказову базу тих чи інших порушень. Надалі можливий також варіант звернення із позовом до суду в порядку цивільного судочинства щодо компенсації шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю співробітників правоохоронних органів під час обшуку.

12. Продумайте відповіді на допиті

Після складання протоколу обшуку слідчий або прокурор можуть вручити вам повістку про виклик для проведення допиту. Тактика допиту — це окрема історія, що потребує проведення аналізу та вивчення всіх фактичних обставин кримінального провадження. Тут я лише зазначу, що така повістка про виклик має бути вручена особі не пізніше, ніж за три дні до допиту.

У будь-якому разі продумайте можливі питання, які вам може поставити слідчий або прокурор, і відповіді на них. І пам’ятайте, що в будь-який час ви можете відмовитися від надання показань проти себе чи близьких осіб.


Варто зазначити, що обставини проведення обшуку є індивідуальними, а ситуації — не схожі одна на одну. Тому немає єдиної правильної моделі поведінки під час його проведення.

Напевно, найцінніша моя порада: обов’язково скористайтеся правовою допомогою досвідченого адвоката.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини