Facebook Pixel

Напади на інкасаторів: як захиститися від особливо «зухвалих» злочинців

Дмитро Стрижов
СЕО і генеральний директор Холдингу охоронних підприємств «Шериф»

Інкасаторський автомобіль зазвичай викликає асоціацію з великою сумою грошей. Тому пограбування інкасації — це завжди дуже гучна справа.

Є дві категорії нападів: інсценування нападу працівниками інкасації та випадки, коли особливо небезпечні озброєні злочинці дійсно наважуються скоїти напад на таке авто.


Інкасація — це процедура збору та перевезення готівки, дорогоцінних металів, цінних паперів. Вона здійснюється спеціальними банківськими екіпажами або небанківськими інкасаторськими службами.

Дорогий вантаж перетворює кожного інкасатора на потенційну мішень для зловмисників.

Більшість людей, які бачать інкасаторський автомобіль, проганяють від себе думку про те, як класно було б заволодіти його вмістом. Але є й такі, які планують і скоюють збройні напади.

Повідомлення про гучні напади на інкасаторів легко знайти в українських регіональних і загальнонаціональних ЗМІ. Бо це не просто чергове пограбування.

Зловмисники, які нападають на інкасаторів, часто влаштовують стрілянину, яка призводить до тяжких наслідків для здоров’я. Є навіть випадки розстрілів упритул.

Нападають на інкасаторів лише особливо «зухвалі» й небезпечні злочинці. Таке пограбування не буває випадковим і планується заздалегідь.

Тому від нього не завжди рятують спеціальні засоби самозахисту, броньований автомобіль та бронежилет. Захистити життя інкасаторів і майно, яке вони перевозять, можна лише з допомогою справді підготовлених для цього бійців і комплексу заходів з безпеки та моніторингу.

QuoteЗловмисники, які нападають на інкасаторів, часто влаштовують стрілянину.

В Україні ринок приватних охоронних послуг є недостатньо розвиненим, а таку складну роботу, як охорона інкасації, можуть виконувати лише декілька компаній.

Це впирається насамперед у наявність сучасного, добре оснащеного автопарку, наявність потужної матеріально-технічної бази (технологічного обладнання, комунікаційних засобів, спеціального ПЗ, моніторингового центру), технологій та злагодженої роботи.

І, звісно, дуже важливою є підготовка охоронців. Не всі компанії мають ліцензію та матеріальну базу для того, щоб навчати бійців власними силами.

До того ж ця підготовка стосується навіть не фізичної форми й користування зброєю, а порядку дій, техніки безпеки, законодавчої бази.

Кожен «шериф», наприклад, знає, якою мірою можна застосовувати самооборону чи напад, як діяти в кожній із потенційно небезпечних ситуацій.

Ви маєте розуміти, що охорона інкасації починається не з відповіді на злочинні дії, а задовго до цього.

Коли до нас звертаються з проханням щодо супроводу, нашим першим завданням є продумування оптимального маршруту, комплекс заходів з контрстеження, додатковий контроль за охоронцями та вантажем з допомогою онлайн-відеоспостереження. GPS-моніторинг також не буде зайвим.

Найвищий ризик стати жертвою грабіжників у тієї інкасації, яка слідує одним і тим самим маршрутом з регулярною періодичністю.

За таких умов найлегше поспостерігати за авто й вирахувати момент, коли людей у ньому найменше, а цінний вантаж або велика сума готівки вже є.

Щоб убезпечитися від такого ризику, відділ супроводу інкасації щоразу враховує найшвидший та найбезпечніший шлях без зайвого трафіку та потенційно ризикових ділянок, наперед продумує місця і тривалість зупинок.

QuoteОхорона інкасації починається не з відповіді на злочинні дії, а задовго до цього.

Під час усього руху охоронці, які супроводжують інкасаторів і вантаж, звітують про деталі переміщення. У разі, якщо щось станеться, оператор у центрі моніторингу довідається про це за декілька секунд.

Така швидкість дає можливість вчасно зорієнтуватися й правильно визначити порядок реагування, направити на місце пригоди декілька озброєних нарядів групи швидкого реагування.

Високий ризик нападу мають також ті інкасаторські служби, які не турбуються про секретність своєї інформації. Якщо охоронець «за чаркою» розповідає товаришу про те, коли саме й за якою сумою їхатиме, інформацію можуть почути й потенційні грабіжники.

Тому, звісно, дуже важливою як для інкасаторської служби, так і для охоронної компанії, яка її супроводжує, є конфіденційність.

Бюрократично це можна вирішити з допомогою договору NDA, але обов’язково потрібен і додатковий інструктаж з інформаційної безпеки, і поліграф, і контрольовані провокації.

QuoteВисокий ризик нападу мають ті інкасаторські служби, які не турбуються про секретність.

Останніми роками ми спостерігаємо, що фінансові та банківські установи стали частіше замовляти послуги охорони інкасації. Навіть якщо раніше вони використовували для цього власний персонал.

Бізнес в Україні йде до сильнішої диверсифікації. Відповідно усе більша кількість управлінців і власників розуміють, що краще доручити послуги безпеки компаніям, які на цьому спеціалізуються, а не намагатися закривати такі ризики власними силами.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора