Логістика: можливість для України почати діяти

Президент World Trade Center Kyiv

Фото: RENE RAUSCHENBERGER/Pixabay

Моє бачення того, що Україна може стати інтелектуальним логістичним центром світу, базується на трьох стовпах економічного успіху: людських і природних ресурсах та географічному розташуванні.

Але Україна завжди мала ці три активи. Було б логічно подумати, що якщо б цього ще не сталося, немає жодних причин, чому це відбудеться. Проте масивний та нестримний розвиток технологій дав Україні потужні можливості. Україна легко може стати країною з найсучаснішою у світі логістичною інфраструктурою.


Чому так?

  • Зараз найбільшою потребою світових транснаціональних компаній є диверсифікація ланцюгів постачання. Пандемія чітко виявила слабкі ланки в різних галузях та географічних регіонах.
  • Вартість придбання активів та ведення бізнесу в Україні значно нижча, ніж у більшості країн світу.
  • Україна знаходиться в центрі Європи, уклавши угоди про вільну торгівлю з ЄС та іншими країнами (та очікується ще більше).

Міжнародні компанії, які здійснюють дистриб'юторську діяльність в Україні та/або збирають або виробляють в Україні, знижують не тільки вплив тарифів, а й досягають значної економії логістики та робочої сили.

Наступне запитання, звичайно, «Як?»

Однією з найбільших спадщин радянського минулого України є її інфраструктура аеропортів, морських портів, річкових портів та залізничних станцій. На жаль, більшість цієї інфраструктури залишається іржавіти протягом 30 років. Але ця занедбана спадщина є стрижнем можливостей України.

Подивіться на 71 аеропорт, розташований по всій країні. Ось покроковий спосіб їх використати.

  1. Лідери уряду та бізнесу в муніципалітеті співпрацюють для створення 10-річного стратегічного плану розвитку.
  2. Муніципалітет формує державно-приватне партнерство (ДПП) та надає йому права на аеропорт та прилеглу землю (у більшості випадків навколо аеропорту є багато невикористаної землі).
  3. Домовляємося з місцевим забудовником комерційної нерухомості.
  4. ДПП розробляє чітку проєктну пропозицію та візуалізацію нового логістичного центру.
  5. Міжнародні компанії забезпечують гарантії щодо розміщення в хабі.
  6. Фінансування забезпечене.
  7. Беріть, будуйте!

Типова структура угоди виглядатиме приблизно так:

  • 10% капіталу від місцевого самоврядування (переважно фізичні активи).
  • 10% капіталовкладень від місцевого забудовника.
  • 10% капіталовкладень від одного або кількох міжнародних стратегічних партнерів (у більшості випадків буде кілька міжнародних партнерів). На додаток до капіталу міжнародні партнери можуть надавати ноу-хау з управління, фінансові та людські ресурси, а головне, гарантовані канали дистрибуції.
  • 10% капіталовкладень від місцевого експлуатаційного партнера, який експлуатуватиме будівлю та створюватиме робочі місця в Україні.
  • Решта фінансування, 60%, становить 10-річний довгостроковий борг. Можна залучити багато джерел позикового капіталу та інших фінансових інструментів, коли вже покрито 30-50% власного капіталу.
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора