Гранти – це дієвий інструмент розвитку бізнесу.
В червні 2022 року, попри умови війни, Кабінет міністрів затвердив три програми безповоротної грантової підтримки малого й середнього бізнесу під назвою єРобота загальним обсягом 16 млрд гривень. І це лише підтримка на державному рівні. А є ще міжнародні донори, які активно дають грантові кошти на старт та розвиток бізнесу в Україні. Гроші є! Але де їх шукати?
Поділюсь добіркою фондів та дам рекомендації, як стати видимими для грантодавців.
Грант – це безповоротна фінансова або технічна допомога. Кошти з цільовим призначенням, які не треба віддавати, за умови виконання певних умов.
Допомога може бути не тільки у вигляді фінансів. Можна отримати обладнання, консалтинг, навчання та іншу підтримку і направити цей ресурс на розвиток справи.
Надають гранти донори – спеціальні фонди, які можуть належати державі, комерційним чи некомерційним організаціям, приватним особам. Фінансують проєкти в різних галузях – підприємництво, культура, наука, соціальні та екологічні ініціативи тощо. Щоб отримати грантову допомогу, потрібно пройти конкурсний відбір – у кожного фонду і кожної програми свої умови. Але, перш за все, потрібно обрати донора, у фокусі якого ваша галузь. Нижче докладніше про фонди, які підтримують українців.
Організації, що надають гранти бізнесу
USAID
USAID – американська організація, спрямована на забезпечення розвитку та просування демократії в інших країнах. Виділяє гранти на програми боротьби з економічними та соціальними проблемами, включаючи голод та бідність. Також USAID фінансує програми, спрямовані на підвищення рівня освіти, підтримку безперервності та поновлення бізнесу, розвиток креативних індустрій.
Програма з аграрного і сільського розвитку (AГРО) – підтримка розвитку мережі господарств, що працюють на продовольчу безпеку в Україні. Бюджет від 500 000 до 4 000 000 грн.
Food and Agriculture Organization
FAO – продовольча та сільськогосподарська організація ООН. Основна задача – боротьба з голодом. Діяльність організації сприяє розвитку сільського, рибного, лісового господарства, покращення харчування та усунення продовольчих проблем. FAO запускає грантові програми для малих фермерських господарств, сільськогосподарських підприємств, кооперативів, об'єднань виробників.
Програма грантової підтримки від продовольчої та сільськогосподарської організації ООН – бюджет до 370 000 грн (10 000 $) для малих фермерських господарств; до 925 000 грн (25 000 $) для сільськогосподарських малих та середніх підприємств, сільськогосподарських кооперативів та об'єднань виробників.
Erasmus
Erasmus – програма міжнародної співпраці Європейського Союзу з іншими країнами у сфері освіти, молоді та спорту. Взяти участь у ній можуть студенти, аспіранти, магістри, викладачі, учні, волонтери, керівники молодіжних та аматорських спортивних організацій. Гранти виділяють на інноваційні проєкти у галузі науки, культури, мистецтва, інформаційних технологій, туризму, сільського господарства. Також фінансується підтримка малого/середнього підприємництва та розвитку соціальної інфраструктури.
Проєкти співпраці у сфері освіти дорослих (КА220-ADU) – розмір гранту до 400 000 євро.
House of Europe
House of Europe – програма Європейського Союзу, створена для підтримки професійного й творчого обміну між українцями та їхніми колегами в країнах ЄС та Великій Британії. Програма фокусується на культурі та креативному секторі, освіті, медицині, соціальному підприємництві, медіа та роботі з молоддю. Грантові кошти можна отримати на стажування і нетворкінг у ЄС та Великій Британії, навчальні подорожі, резиденції, тренінги, поїздки на конференції, професійні події та інші можливості.
Конкурс «Інноваційні лабораторії» – підтримка розробки та тестування інноваційних рішень для ключових завдань, які потенційно матимуть позитивний довгостроковий вплив на різні культурні та креативні сектори. Бюджет конкурсу 5 438 131 євро.
Грант – це безповоротна фінансова або технічна допомога. Фото: С. Олєйнікова
Horizon Europe
Horizon Europe – ключова програма ЄС з фінансування досліджень та інновацій. Вона спрямована на посилення конкурентоспроможності та зростання ЄС, на пошук технологічних рішень в усуненні проблем у сфері кліматичних змін, цифрової трансформації та досягненні Цілей сталого розвитку ООН. Грантові кошти виділяють на підтримку дослідників у Європі, які займаються охороною довкілля, енергетикою, цифровим розвитком та вирішують геополітичні виклики.
Інноваційні рішення штучного інтелекту для підтримки надійної онлайн-активності громадян – бюджет 5 000 000 євро.
GIZ
GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit) – німецьке товариство міжнародного співробітництва. Компанія спеціалізується на розробці та реалізації грантових програм щодо покращення якості життя населення в країнах, що розвиваються, та трансформації економік. GIZ фінансують проєкти у сфері розвитку бізнесу, довкілля, охорони здоров'я, інфраструктури.
Кусаноне
Кусаноне – програма фінансової допомоги від уряду Японії. Підтримка надається неурядовим організаціям, лікарням, початковим школам, науково-досліджувальним інститутам та іншим неприбутковим організаціям з метою розвитку місцевих громад. Загалом всі проєкти розвитку малого масштабу мають право на фінансування за програмою Кусаноне. Однак особлива увага приділяється проєктам у сфері медичної допомоги, освіти, надання допомоги уразливим категоріям населення, соціальної підтримки, навколишнього середовища.
Програма на реалізацію проєктів у 2024 р. – максимальна сума грантової допомоги для одного проєкту близько 90 000 доларів.
Дія.Бізнес
Дія.Бізнес – український національний проєкт із розвитку підприємництва та експорту. Реалізується ДУ «Офіс з розвитку підприємництва та експорту» спільно з Міністерством цифрової трансформації України. Тут доступні консультації із понад 65 різних напрямків, а також безкоштовна онлайн-школа для підприємців. На Дія.Бізнес можна знайти актуальні новини для підприємців про можливості для розвитку власної справи — корисні вебінари, навчальні та грантові програми.
Грант на власну справу – підтримка майбутніх підприємців, чинних ФОПів, юридичних осіб у створенні або розвитку власного бізнесу. Бюджет до 250 000 грн.
Як шукати грантові програми для бізнесу?
Вище наведено лише частину донорських фондів, які готові підтримати український бізнес. Як не загубитися в такому розмаїтті грантодавців та виділитись серед інших претендентів на отримання допомоги?
Будьте активними
Не чекайте, поки з'явиться конкурс, на який ви просто заповните заявку. Планомірно вибудовуйте відносини з донорами:
- пишіть їм листи та розповідайте про те, що і як робите;
- тегайте в публікаціях у соцмережах;
- відвідуйте події, які влаштовують донори:
- знайомтеся та запрошуйте їх на свої івенти (якщо сфера бізнесу передбачає).
Правильно інвестуйте ресурси
Обирайте ті фонди, які фінансують саме вашу галузь. До прикладу, не витрачайте час на підготовку документів фонду, який підтримує агросектор, якщо ви виготовляєте меблі.
І найголовніша моя порада – якісно робіть свою справу і не соромтесь гучно про це заявляти. Розвивайте цікаві актуальні проєкти, будьте видимими та чутними. І тоді донори самі зацікавляться вами. Навіть якщо ви подали заявку на грант і не підійшли за умовами одному донору, вас запам'ятають і, за нагоди, порадять іншим. Тож приділіть увагу саме цінності того, що ви робите.
Гранти – це дієвий інструмент розвитку бізнесу. Додаткові безповоротні фінансові ресурси допоможуть посилити компанію, що вже розвивається, або успішно запустити новий бізнес. Тож не варто нехтувати цією можливістю. Головне – знайти грантові програми, що підходять саме для вас. І тепер ви знаєте, які ресурси в цьому допоможуть.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора