Ситуація з коронавірусом, яка стрімко розвивається, змушує нас ще раз підняти питання щодо якості ліків, які продаються в наших аптеках.
вже писало про продаж підробленого «Панкреатину» виробництва уманського підприємства «Вітаміни». Вміст таблеток цього виробника досліджував авторитетний Київський науково-дослідний центр судових експертиз. Експерти з'ясували, що цей препарат містить набагато менше діючої речовини, ніж зазначено в інструкції. Наприклад, із задекларованих 250 мг панкреатину в одній таблетці (дозі) насправді лише близько 24 мг діючої речовини. Тобто менше за 17% заявленого, а решта – просто молочний цукор (лактоза).
Ми відправили запит до Державного експертного центру (ДЕЦ) при МОЗ з проханням прокоментувати проблему. І отримали відповідь, яка, якщо чесно, просто вражає своєю неадекватністю.
З одного боку, ДЕЦ визнає, що, згідно з постановою Кабміну від 26 травня 2005 року, він зобов'язаний скасувати реєстрацію препарату, склад якого не відповідає зазначеним у реєстраційних документах цифрам.
З іншого боку, ДЕЦ пише, що не скасовуватиме реєстрацію ліків, вироблених уманським підприємством, тому що не володіє інформацією, що лжеліки є небезпечними або шкідливими для здоров'я.
Тобто для того, щоб зняти ліки з реєстрації, на думку ДЕЦ, хтось повинен через них щонайменше підірвати здоров'я, а щонайбільше – померти.
З точки зору турботи про здоров'я оточуючих, погодьтеся, це дуже дивна позиція. І вона матиме кілька вкрай негативних довгострокових наслідків.
- Багато виробників та імпортерів ліків більше не будуть зацікавлені в постачанні дійсно якісних лікарських засобів. Навіщо, якщо ти можеш продавати абсолютно некондиційний товар, і все одно його ніхто не зніме з реєстрації?
- Зрештою, знайдено новий спосіб ухилення від сплати податків. Уманське підприємство «Вітаміни» продає біологічно активну добавку (БАД) під виглядом ліків, що дозволяє платити менше, ніж на ліки, ПДВ. Коли ДЕЦ МОЗ не зупиняє подібні маніпуляції, то це загрожує проблемами і для бюджету.
- Нарешті, рішення ДЕЦ не втручатися в розпал боротьби з коронавірусом може дуже дорого нам усім обійтися. На полицях аптек часто продаватимуть некондиційні ліки, які, м'яко кажучи, не відповідатимуть стандартам якості. Тож до боротьби з епідемією ми готові не будемо.
З чим я і вітаю МОЗ, а надто Державний експертний центр.

Фото: The Page

Фото: The Page
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора