Війна — не завжди фактор, що зупиняє бізнес. В такий період особливо важливо зберегти холодну голову і певний оптимізм та не втратити здатності бачити можливості. А однією з таких можливостей є вдосконалення моделі корпоративного управління взагалі і корпоратизація зокрема. Пропоную коротко поговорити про переваги переходу від ТОВ до АТ в стилі «зроби це зараз і отримаєш …».
Прозорість та підзвітність
Перш за все, впадає в очі якась непритомна таємничість, в якій існує більшість приватних компаній в Україні. Гадаю, можна зрозуміти, звідки ноги ростуть, але цього атрибуту бізнесу треба позбавлятися якнайшвидше. Прозорість є запорукою довіри — працівників, партнерів, клієнтів.
Окрема категорія — інвестори, які повинні розуміти стратегію компанії, а також вчасно отримувати достовірні фінансові звіти.
Отже, без загальної довіри доведеться розвивати бізнес власним коштом, без допомоги стейкхолдерів, а це набагато складніше і довше.
Професіоналізація управління
ТОВ — це форма для сімейного бізнесу або стартапу, яким особисто керують засновники. Впродовж свого розвитку компанія має набувати вигляду більш структурованої організації з чіткими процедурами ухвалення управлінських рішень. Адже всіх стейкхолдерів завжди цікавить, хто і як саме ухвалює рішення в компанії. Сучасні органи управління, а також чіткі процедури, яких дотримуються, — атрибут акціонерних компаній, який може вказувати на зрілість та професійність власників та вищої управлінської ланки в компанії.
Для прикладу можна згадати мережу роздрібних магазинів «Аврора» та найбільший український онлайн-магазин «Розетка», які залучили інвестиції від поважного приватного інвестиційного фонду HORIZON CAPITAL, а також АТ «Концерн Галнафтогаз», власника мережі автозаправних станцій ОККО, який залучив інвестиції міжнародних фінансових організацій — IFC та EBRD.
Ці компанії досить динамічно розвиваються, попри складні умови воєнного часу. А запорукою вдалого залучення інвестицій цими компаніями є професійний підхід до корпоративного управління, створення в компаніях наглядових рад (рад директорів), чіткі стратегії розвитку та сильні команди менеджерів. Відчувається, що вони не марнують час, а системно готуються до публічного розміщення (IPO) і будуть готові його здійснити, щойно складеться вигідна ринкова кон'юнктура.
Можливо, корпоратизація видається процесом, що вимагає багато зусиль та часу. Але, враховуючи потенційні вигоди та можливість залучити інвестиції, які дозволять бізнесу піднятися на рівень національного, а, можливо, й європейського гравця, цей крок заслуговує на увагу.