Вибори відбулися. Головних підсумків два. «Слуга народу» Володимира Зеленського отримала рекордну кількість голосів і може створити монокоаліцію. А ще у Верховну Раду потрапила партія Святослава Вакарчука «Голос», яка була на межі проходження.
Спробуємо пояснити, що це означає для бізнесу.
Прем’єр-міністр. Ключовою особою, що визначає те, як буде жити бізнес і які для нього будуть прийняті правила, є прем’єр. Хто ним стане, поки невідомо. І тут всередині «Слуги народу» є дві точки зору.
Перша, про яку говорив сам Зеленський. Прем’єром має бути «економіст», який не керував Кабміном, Верховною Радою за минулої влади. Зараз розглядається кілька кандидатур. Це, як писав Atlantic Council, Владислав Рашкован, у якого найбільша підтримка в США. Крім нього, також розглядаються кандидатури заступника голови офісу президента Олексія Гончарука, секретаря РНБО Олександра Данилюка, а також Айвараса Абромавичуса, Юрія Вітренко та Андрія Коболєва.
Друга версія — та, про яку говорять в «Слузі народу». Як розповідають депутати з цієї фракції, потрапити в прем’єри прагнуть Андрій Богдан та Дмитро Разумков. І з урахуванням того, що у «Слуги народу» може бути монобільшість, ці люди дійсно мають шанси. У Разумкова цих шансів, до речі, не менше, ніж у Рашкована.
Загалом підприємці сприймають будь-яку кандидатуру, крім Богдана, позитивно. І це хороша новина.
Силовики. Після формування Верховної Ради Володимир Зеленський почне міняти силовиків. І ось тут є дві новини – погана і дуже погана.
Погана полягає в тому, що зараз, напередодні своєї відставки, прокурори, судді, СБУ і МВС поводяться як в останній день. Ситуація з «АрселорМіттал Кривий Ріг» — це далеко не виняток з правил. За останні роки кількість обшуків, відкритих кримінальних справ проти підприємців, наїздів зросла в кілька разів. Суть поведінки силовиків – шляхом шантажу набити кишені хабарами напередодні грандіозного шухера й звільнень.
Але є і дуже погана новина. Це поведінка самого Зеленського. «Лукашенківщина», як її вже встигли назвати, жорсткі випади проти підприємців тільки підвищують бажання силовиків нажитися на всьому, допоки вони ще при владі.
І звичайно ж, не сприяють поліпшенню бізнес-клімату.
А якщо до цього додати ще й проблему судів (коли виносяться рішення на зразок тих, що прийняли в Баришівському райсуді), а ще наявність професійних рейдерів серед депутатів «Слуги народу», то картина стає зовсім тьмяною.
У підприємців мають місце смутні сумніви щодо того, що їхній бізнес в принципі буде захищений. І що їхні інвестиції дійсно комусь потрібні. І що вже в найближчі півроку не почнуться чистки й репресії аж до експропріації бізнесу.