Facebook Pixel

Тиждень починається на мажорній ноті: що чекає на ринки через стримування інфляції

Іван Компан
фінансист, засновник First Kyiv Investment Club

Споживча інфляція (СРІ) очікується на рівні 8,3%, як і минулого місяця. Що буде далі з ринками та чому Китай вирішив підіграти США?


І знову на головну подію тижня доведеться чекати аж до п’ятниці. Минулого тижня це був звіт про стан ринку праці, цього – дані про споживчу інфляцію в травні. І одне, й інше впливає на думки та дії керівників ФРС, від яких зараз залежить доля економічного зростання, інфляції та фінансових ринків у США та всьому світі.

Звіт про стан ринку праці виявився дещо оптимістичнішим, ніж очікувалося. Кількість людей, що вийшли на роботу в травні, склала 390 тис., що суттєво більше за очікування, але все-таки менше, ніж попереднього місяця.

Хоча загалом звіт продемонстрував, що економіка перебуває в гарному стані й відновлення після пандемії триває на повну. Але, як відомо, економічне зростання супроводжується інфляцією, на боротьбу з якою й налаштована ФРС.

І тепер для інвесторів головним питанням є те, чи підвищуватиме ФРС по 50 б.п. ще й восени, чи зупиниться на двох підвищеннях у червні та липні. А ось це вже залежить від того, які дані надходитимуть з макроекономічних фронтів. Тому й чекаємо на п’ятницю, коли буде оголошено дані про інфляцію.

Споживча інфляція (СРІ) очікується на рівні 8,3%, як і минулого місяця. Базова інфляція, яка не враховує менш стабільні ціни на харчові продукти та енергоносії, ймовірно, сповільниться до 0,5% із 0.6% у квітні, а в річному вимірі складе 5,9% — трохи менш ніж 6,2% попереднього місяця.

Якщо все станеться згідно з очікуваннями, то це підсилить аргумент щодо того, що інфляція вже перевалила «гору». Але навіть якщо так, то скільки ще місяців знадобиться для того, щоб повернути рівень інфляції до цільового показника 2%?

І найголовніше – на які кроки буде готова піти ФРС, щоб повернути інфляцію до прийнятних значень? Поки що ФРС налаштована рішуче.

Лоел Брайнард, один із найвпливовіших керівників ФРС, заявив, що підвищення на 50 б.п. на двох наступних засіданнях є дуже ймовірним, і додав, що «зараз дуже важко знайти аргументи для паузи (у підвищенні ставок). Маємо зробити величезну роботу, щоб повернути інфляцію до 2%».

Чи закінчиться «величезна робота» економічною рецесією та чи пожертвують ринками заради цінової стабільності? Наразі однозначного висновку дійти важко. Є аргументи й за, і проти, але корпоративний сектор потроху починає висловлювати побоювання щодо майбутнього економіки.

До Джеймі Даймона, СЕО JP Morgan, з його передбаченням «урагану», додався й Ілон Маск, який попередив, що має «суперпогане відчуття» щодо стану економіки в майбутньому, і оголосив про намір скоротити 10% співробітників Tesla.

Щоправда, після цього він заспокоїв, сказавши, що компанія планує й далі зростати, але сказаного назад не повернеш. Хоча є багато й таких, хто вважає, що економіка сповільниться, але падіння не буде, а ті самі дані про стан ринку праці лише додають аргументів їхній позиції.

Ціни на нафту також не свідчать про можливий економічний спад. Липневі ф’ючерси на WTI та Brent у понеділок зранку були на рівні $120 — перша на кілька центів нижче, друга трохи вище, що навряд чи можна трактувати як падіння попиту.

Та й Саудівська Аравія підвищила ціни на свою нафту в Азії – теж не думаю, що так роблять тоді, коли попит знижується. Отже, «трейд» у нафтогазовому секторі ще досі живий.

Позитивні новини приходять із Китаю. Країна починає оговтуватися після карантинів, до того ж The Wall Street Journal повідомила, що китайські регулятори мають намір послабити обмеження, накладені на Didi Global і ще дві інші технологічні фірми, акції яких торгуються в США.

Реакція була миттєвою — акції Didi злетіли більш як на 50% у доринковій торгівлі. Та й усі інші китайські компанії впевнено зазеленіли після таких новин.

Схоже, китайське керівництво дійшло висновку, що тренд на знищення фінансових зв’язків зі США не дуже вигідний Піднебесній, і, продемонструвавши китайським бізнесменам, «хто в домі хазяїн», вирішило відпустити їх на волю. І це може бути цікавою можливістю, адже в «китайському» сегменті ринку є багато гарних компаній, а ціни на них зараз надзвичайно низькі.

Чого чекати далі? Сьогодні зранку ринки зеленіють, але, на мою думку, у довгостроковій перспективі на нас чекає подальше падіння індексів. Занадто вже багато чинників грають проти ринку...

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора