Facebook Pixel

Світова економіка: кожна криза несе щось новеньке

Іван Компан
фінансист, засновник First Kyiv Investment Club

На нас чекає короткий тиждень із нагоди Memorial Day, який святкують у США сьогодні, 30 травня. Але короткий не означає спокійний, і дуже цікаво, чи зможуть індекси продовжити зростання, яке почалося минулого тижня після семи тижнів безперервного падіння. До речі, програшні серії такої довжини траплялися лише тричі в історії – в 1970, 1980 і 2001 роках, і в перших двох випадках за дванадцять наступних місяців S&P 500 зріс більш як на 30%. У 2001 році все вийшло зовсім інакше – упродовж наступних пів року S&P 500 втратив ще 14%. Як воно буде цього разу?

Чи варто розраховувати на те, що падіння вже закінчилося й ми сягнули дна? Інвестори здебільшого схиляються до думки, що зростання останніх днів – це класичний «bear market trap» — короткочасне зростання, після якого на нас знову чекає падіння й так аж до повної капітуляції. Усе може бути, адже короткочасні «відскоки» є невіддільною часткою будь-якого ведмежого ринку, про що свідчить статистика. У 2000 році таких «відскоків» було 6, у 2008 – 5, в 1932 та 1934 — по 4, в 1980 — 3, в 1970 — 2. Цього разу спостерігаємо лише за першим. Чи буде він єдиним, як у кризу 1948 року, побачимо…

У вівторок, 31 травня, буде оприлюднене значення Індексу впевненості споживачів (Сonsumer confidence index), що є гарним індикатором того, що відбувається в американській економіці. Як чудово висловився один із керівників Commonwealth Financial Network: «Як почувається споживач, так відчуває себе й економіка, і кінець кінцем ринок».

Цього тижня на нас чекатиме багато інформації про стан ринку праці в США. Головною подією, звісно, стане звіт Департаменту праці США про стан ринку в травні, який буде оприлюднено в п’ятницю, 3 червня. Очікується певне зниження кількості людей, що вийшли на роботу, — з 428 тисяч у квітні до 325 у травні. На тлі інфляції, що змушує компанії скорочувати видатки, багато з них оголосили про зупинення працевлаштування нових співробітників і скорочення наявного персоналу.

Інфляція залишається головною темою розмов у корпоративному світі. За даними FactSet, термін «інфляція» вживався хоча б один раз 398 компаніями з S&P 500 під час оголошення результатів за перший квартал. Ще 338 також вжили словосполучення «виробничі ланцюги». Загалом прибутки S&P 500 зросли на 9%, що є найнижчим показником із четвертого кварталу 2020 року. Але найгірше те, що в другому кварталі на нас може чекати досить багато негативних сюрпризів від компаній, прибутковість яких страждає від інфляції, а це навряд чи додасть ринку оптимізму.

У середу, 1 червня, починається раніше оголошене ФРС скорочення балансу, так зване QT (Quantitative Tightening) як один із заходів із подолання інфляції. Напевно, ніякого моментального ефекту чекати не варто, але загалом QT і початок циклу підвищення ставок є однією з ключових відмінностей нинішньої ситуації від попередніх криз. Усе, як завжди – кожна криза несе щось новеньке, до чого неможливо підготуватися…

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора