Як технократи Кремнієвої долини перемістилися від демократів до Трампа

Лідери технологічних гігантів на інавгурації Трампа. Фото: стоп-кадр відео

Для спостерігача з боку багато знайоме у другому президентстві Дональда Трампа. Хаос і суєта, залякуючі заяви, різкі політичні розвороти – все це було і під час першого його строку. Цього разу відрізняється когорта його оточення. Тоді це багато в чому був галасливий натовп прихильників ідеї MAGA. Нині поряд з Трампом є конкуруючий центр влади на чолі з Ілоном Маском, який складається з людей з Кремнієвої долини, багато хто з яких нещодавно переїхав до Вашингтона і намагається діяти швидко і ламати все на своєму шляху, пише Bloomberg. Найвідоміші представники технологічної еліти: Джефф Безос (Amazon), Тім Кук (Apple), Сундар Пічаї (Google) та Марк Цукерберг (Meta) висловили свою повагу на інавгурації Трампа. Департамент ефективності уряду (DOGE) Маска тиранить кожен куточок федеральної влади. Трамп призначив приятеля Маска та колишнього керівника PayPal Holdings Девіда Сакса на посаду царя крипи Білого дому. Він замінив голову Комісії з цінних паперів та бірж Гері Дженслера, нічний кошмар для цифрових токенів, на крипто-дружнього Пола Аткінса.

Голова Федеральної торгової комісії Ліна Хан пішла, і її антимонопольні дії проти Amazon, Apple, Google та Meta перебувають у підвішеному стані. TikTok незабаром може опинитися у руках американського покупця. Palantir Technologies та Anduril Industries націлені на отримання вигідних державних контрактів.

У минулому, коли обіймав посаду президент-республіканець, Вашингтон кишів молодими консервативними ідеологами у піджаках, які прагнули здійснити революцію. Сьогодні він кишить технічними хлопцями з Кремнієвої долини та юними кодерами (програмістами), які розривають урядові комп'ютерні системи.

Кремнієва долина вперше проявила себе як політична сила в середині 2000-х років, коли поєднання гніву з приводу війни в Іраку та змін до законів про фінансування виборчих кампаній раптово зробило її великим гравцем – на боці демократів. Опозиція війні та адміністрації Буша підштовхнула багатьох представників технологічної еліти до переходу з рядових прихильників демократів у відданих активістів та донорів. У цей же час соціальні мережі відкривали шлюзи для онлайн-збору коштів, оскільки Закон Маккейна-Файнгольда обмежив великі політичні пожертвування.

2008 року демократичне керівництво Вашингтона вважало, що наступним президентом стане Гілларі Клінтон. Але провідні технологічні діячі Долини майже обожнювали Барака Обаму. Його порівнювали з інтернет-стартапом: він мав великий кайф і переконливу подачу; йому просто потрібні були гроші, щоби перемогти. У той рік Кремнієва долина зібрала для демократів більше грошей, ніж Голлівуд, що допомогло Обамі перемогти Клінтон у гонці на шляху до Білого дому.

Доброзичливий до технологій дух проник у нову адміністрацію. Обама пообіцяв прозорість урядових даних і направив більшу частину стимулів у розмірі 787 мільярдів доларів, закачаних в економіку США після фінансової кризи, у компанії чистих технологій. Зокрема, компанію Tesla тоді багато в чому врятував кредит у розмірі 465 мільйонів доларів від Міністерства енергетики. Але найбільше світ технологій хотів від Вашингтона і в основному отримав це – щоб йому дали спокій, щоб він міг вводити нововведення та «підривати».

Перемога Трампа у 2016 році зруйнувала цю ідилію. Замість того, щоб боротися з недоліками партії та власними помилками, багато демократів вказали пальцем на Кремнієву долину, звинувачуючи соціальні мережі, дезінформацію та російські хакерські атаки. Цукерберг та інші головні керівники технологічних компаній регулярно поставали перед Конгресом і зазнавали осуду з боку розгніваних демократів.

У 2016 році Трамп мав мало відомих прихильників у сфері технологій. Але президентство Байдена прискорило зрушення праворуч. Демократи посилили регулювання. Репресії поширилися на криптовалюту, яку видатні демократи намагалися викорінити, не отримавши жодної помітної політичної вигоди.

Сприйняття технічних фахівців у демпартії трансформувалося з прихильників нових технологій у впертих скептиків, що привело навіть деяких відданих демократів до Трампа. Для деяких керівників Кремнієвої долини перегини демократів до політики ідентичності були особливо тривожними.

Прагнення Кремнієвої долини до Трампа підживлювалося і зміною закону про фінансування виборчих кампаній. У 2014 році Верховний суд скасував сукупні ліміти на пожертвування політичним кандидатам та партійним комітетам, значно збільшивши потенціал багатих донорів для впливу на вибори. Через десять років найбагатша людина у світі – Ілон Маск – пішов ва-банк, щоб обрати Трампа, і показав, яким вирішальним чинником це може бути.

У Вашингтоні дух радикальної відкритості, який технології принесли в епоху Обами, відійшов у минуле. Команда Маска DOGE видалила чи закрила урядові бази даних і спробували ліквідувати цілі департаменти, такі як Агентство США з міжнародного розвитку USAID. Замість того, щоб спрямовувати більше грошей на зелені технології, як це робив Обама, Трамп має намір спрямовувати менше, наприклад, скасувавши податкове відрахування на електромобілі у розмірі 7500 доларів. Соціальна гордість, яку колись відчували лідери технологій, допомагаючи обрати першого чорношкірого президента, також пішла у минуле, оскільки нова команда працює над скасуванням програм різноманітності, рівності та інклюзивності DEI у всьому уряді.

Більшість технологічних магнатів вітають нову епоху Трампа. «Тепер у нас є адміністрація, яка пишається нашими провідними компаніями, віддає пріоритет перемозі американських технологій і захищатиме наші цінності та інтереси за кордоном», – сказав нещодавно Цукерберг, забувши нещодавні погрози Трампа посадити його у в'язницю на все життя.

Читати на The Page