Верховна рада ухвалила закон, який має підтримати промислові підприємства України, особливо машинобудівного комплексу.
Законом №3739 «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» створюються передумови для сталого розвитку та модернізації вітчизняної промисловості» тимчасово. З 2022 року строком на 10 років, встановлюються певні особливості процедур закупівлі, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 200 тис. грн. Відповідно до закону, замовник здійснює закупівлю товарів, визначених підпунктом 2 цього пункту, винятково якщо ступінь локалізації їх виробництва дорівнює або перевищує:
- у 2022 році – 10%;
- у 2023 році – 15%;
- у 2024 році – 20%;
- у 2025 році – 25%;
- у 2026 році – 30%;
- у 2027 році – 35%;
- із 2028 року до завершення 10-річного терміну дії цього пункту – 40%.
Частина перша статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» доповнена пунктом 29-1 такого змісту: «Ступінь локалізації виробництва — показник місцевої складової в питомій вазі вартості сировини, матеріалів, вузлів, агрегатів, деталей, складових частин та комплектуючих виробів, робіт, послуг та інших складових вітчизняного виробництва у собівартості товару, що є предметом закупівлі».
Законом встановлено, що «ступінь локалізації виробництва визначається самостійно виробником товару, який є предметом закупівлі, та підтверджується Уповноваженим органом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за відповідною формулою».
Законом встановлено, що уповноважений орган формує та веде перелік товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва, який оприлюднюється на його офіційному вебсайті, та здійснює моніторинг дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва предметів закупівлі, внесених до переліку предметів закупівлі з підтвердженим ступенем локалізації виробництва, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів.
Законом встановлено, що Кабінет Міністрів України за погодженням з комітетом Верховної Ради України, до предмету ведення якого входять питання промислової політики та розвитку окремих галузей виробництва, може щороку, не пізніше 31 жовтня, змінювати рівень локалізації виробництва на наступний календарний рік до 5 відсотків у бік зменшення або до 10 відсотків у бік збільшення кожного окремого товару, що є предметом закупівлі.
Раніше бюрократи Євросоюзу виступили категорично проти законопроєкту про локалізацію.
Ба більше, посол ЄС в Україні прямо закликав до того, щоб законопроєкт щодо локалізації виробництва в Україні був «навіть не поставлений на паузу, а зовсім забутий».
Багато політиків, які відстоюють інтереси зарубіжних структур, також висловилися проти закону про локалізацію.