Науковий парк Сіньчжу на західному узбережжі Тайваню – зелений, з акуратно спланованими вулицями та чіткими вказівниками. Його називають тайванською Кремнієвою долиною, технологічно орієнтованим мікрокосмом, який перенаправляє працівників зі шкіл до університетів і провідної у світі напівпровідникової промисловості, що має вирішальне значення для глобальних ланцюжків поставок. Тут розташована штаб-квартира і одне з підприємств компанії TSMC – світового лідера контрактного виробництва напівпровідників. (Контрактним називається виробництво, у якому виготовляються вироби, розроблені іншими компаніями.) Натепер Тайвань виробляє близько 90% найсучасніших напівпровідників у світі.
У середині липня напівпровідники Тайваню опинилися в центрі уваги після того, як Дональд Трамп повторив своє старе звинувачення у тому, що Тайвань відібрав бізнес у США. Він використав це твердження, щоб засумніватися в тому, чи триватиме давня підтримка Тайваню його країною, якщо він знову стане президентом у листопаді, пише The Guardian.
«Вони забрали майже 100% нашої індустрії чипів, – заявив Трамп. – Ми не мали дозволити цьому статися». Майже ніхто з експертів не підтримує твердження Трампа, що Тайвань забрав те, що належало США.
«Тайвань просто перевершив інші країни», – вважає Реймонд Куо, аналітик у Rand Corporation.
Такі виробники, як TSMC, досягли успіху, зосередившись на дослідженнях і розробках та підвищенні ефективності, зумівши втиснути більше транзисторів у менший чип, ніж їхні конкуренти. Тайванські робітники мають високий рівень освіти, а робота у напівпровідниковій промисловості високо оплачується порівняно з іншими галузями. Але й вимоги до персоналу дуже високі. Закони про захист праці в Тайвані набагато слабші, ніж у США та інших країнах. Для тайванця робота в TSMC або аналогічній компанії вважається престижною з блискучим майбутнім.
«Компанії можуть мати три зміни магістрів чи докторів наук, які керують фабриками, – каже Куо. – Також існує екосистема вторинних галузей, яка створена для підтримки виробників мікросхем».
Реагуючи на звинувачення Трампа, заступник міністра науки та технологій Тайваню заявив, що його країна витратила 30–40 років на розвиток своєї промисловості, тому її «неможливо просто замінити та важко скопіювати».
Інші країни намагалися наздогнати Тайвань, але статистика показує, що розрив насправді зростає. Домінування Тайваню в напівпровідниках, які в сучасному світі потрібні практично всім, викликало деякі побоювання щодо крихкості глобальних ланцюжків поставок, особливо якщо лідери Китаю віддадуть наказ про напад на острів.
«Я можу уявити, як Пекін використовує свій контроль над цими виробничими потужностями, щоб змусити інші країни визнати його домінування, – каже Куо. – Напівпровідники стали б ще однією точкою тиску, яку Китай міг би використати для економічного чи політичного примусу інших країн».
Світ отримав можливість під час пандемії ковіду побачити, як нестача чипів може вплинути на світову економіку. Тоді закриття заводів призвело до глобального дефіциту чіпів і як наслідок – до затримки виробництва та різкого зростання цін на автомобілі та інші продукти.
У зв'язку з цією кризою робляться спроби диверсифікувати джерела постачання, насамперед за рахунок тайванських компаній, що створюють нові виробничі потужності за кордоном. Але особливого успіху вони поки що не досягли.

Динаміка курсу акцій компанії TSMC
Завдяки стимулам з боку США частина тайванського виробництва перемістилася туди. TSMC витрачає мільярди на будівництво нових фабрик за кордоном, включаючи 65 мільярдів доларів на три заводи в американському штаті Арізона. Але виявились проблеми з відтворенням тайванської моделі у США, пов'язані з різними підходами до трудових прав та вимог до працівників.
Морріс Чанг, засновник і колишній голова TSMC, раніше заявляв, що витрати на американський проєкт будуть набагато вищими, і називав його «дорожчим, марнотратним і марним заняттям».
Для Тайваню домінування, з погляду національної безпеки, є благом. Геополітичні оглядачі часто називають напівпровідникову промисловість Тайваню «силіконовим щитом», який стимулює міжнародне співтовариство зберігати Тайбей поза контролем Пекіна.
У відповідь на заяви Трампа офіційні особи Тайваню підкреслили міцні відносини між США та Тайванем та широке міжнародне співробітництво у секторі виробництва мікросхем (у Тайвані є кілька іноземних компаній з виробництва мікросхем). Однак вони дали зрозуміти, що мають намір продовжувати НДДКР на своїй території та зберігати перевагу в галузі.
«Диверсифікація означатиме, що у країн буде менше причин захищати Тайвань, – каже Куо. – Навіщо захищати, якщо можна легко перейти на іншого постачальника?»
Довідка. TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) — тайванська компанія, що займається виробництвом напівпровідникових виробів. Вона розробила велику кількість перспективних технологій, виробничих процесів, засобів проєктування та стандартних архітектур. Найбільшими клієнтами компанії є HiSilicon, MediaTek, Huawei, Realtek, AMD, NVIDIA, Qualcomm, ARM Holdings, Altera, Xilinx, Apple, Broadcom, Conexant, Marvell, Intel.
TSMC підвищила прогноз обігу на 2024 рік, посилаючись на високий попит на чипи для застосунків ШІ. Вона очікує зростання трохи вище за середні 20%.
Повідомляючи про вищий, ніж очікувалося, прибуток за другий квартал 2024 року – $7,6 млрд, – компанія торкнулася спекуляції про потенційні спільні підприємства, особливо у Сполучених Штатах. Вона підтвердила свою прихильність до поточної стратегії глобальної експансії. Компанія вкладає значні кошти в нові об'єкти, включаючи інвестиції у розмірі 65 млрд доларів у три заводи в Аризоні та проєкти в Японії і, можливо, у Європі. Така глобальна присутність допомагає TSMC задовольняти світовий попит та стратегічно позиціонувати компанію в умовах все більш складної геополітичної ситуації.
Водночас TSMC рішуче відкинула ідею спільного підприємства у США. Голова та генеральний директор TSMC Сі Сі Вей підтвердив відданість компанії своїм планам розширення, наголосивши на її незалежності.