Оцінки бізнесом поточної ситуації в країні та на своїх підприємствах повільно зростають, водночас очікування дещо погіршилися. Такий парадоксальний результат оголосили в Інституті економічних досліджень (ІЕД) за підсумками свого чергового щомісячного дослідження. Опитування в його рамках проводилося із 17 до 30 квітня, тобто до відновлення Росією масованих ракетних і авіаційних ударів по об'єктах інфраструктури України.
Головні висновки з результатів дослідження стану бізнесу у квітні 2023 року
Виробничі показники підприємств і далі зростають, очікування на найближчі три місяці залишаються позитивними, але за квітень вони трохи погіршилися.
Невизначеність у шести- та тримісячній перспективі й надалі зменшується (за винятком перспектив експорту та зайнятості, де все ще мало зрозумілого).
Щодо віддаленого майбутнього, то воно залишається незрозумілим для бізнесу – невизначеність у дворічній перспективі є високою, у квітні вона ще зросла.

Дослідження стану українського бізнесу на квітень 2023 року
У квітні підприємства продовжили поновлення виробництва. Частка тих, хто працює майже на повну та повну потужність, є найвищою за останні 12 місяців.
Перебої з електроенергією вже не є суттєвою перешкодою для бізнесу. Середні втрати робочого дня через них зменшилися до 2%.
Важливість чинника «небезпечно працювати» й далі знижується.
Експортна активність залишається без істотних змін.
Попередні позитивні оцінки економічної політики держави перетворюються на нейтральні.
Важливі деталі результатів дослідження стану бізнесу у квітні 2023 року
У квітні з-поміж перешкод для зростання виробництва респонденти найчастіше називали несприятливу політичну ситуацію.
Важливість чинника «небезпечно працювати» знижується четвертий місяць поспіль. Частка підприємств, які його відзначили, зменшилася з 31% до 25%. Великих підприємств, які вказали, що «небезпечно працювати», стало вдвічі менше.
Фінансово-економічна ситуація на підприємствах, як порівняти з тим, «що було рік тому», покращується другий місяць поспіль. Частка тих, хто вважає ситуацію кращою, зросла з 41% до 50%, а тих, у кого ситуація погіршилася, зменшилася із 43% до 30%. Великі підприємства почуваються значно краще за інших.

Основні перешкоди для ведення бізнесу в Україні
У квітні частка підприємств, які планують зростання виробництва протягом найближчих 3 — 4 місяців, зменшилася проти березня із 60% до 50%. А тих, що планують скорочувати виробництво, – зросла із 4% до 6%.
Не було істотних змін в обсягах нових замовлень. Тут медіанний показник – 3 місяці роботи, забезпечених замовленнями.
Практично не змінилися очікування щодо зайнятості. Частка тих, хто планує набір персоналу, зменшилася з 8% до 6%, а тих, хто не очікує змін у зайнятості, стало трохи більше – 91% замість 88%.
У березні респонденти говорили, що їм стало дещо простіше з пошуком персоналу (як кваліфікованого, так і некваліфікованого). У квітні ситуація знову погіршилася. Особливо погано з підбором кваліфікованих працівників: у березні про труднощі із цим сказали 20%, а у квітні – 27% опитаних.
Багато підприємств і досі не можуть відновити експортну діяльність: 16% компаній не експортували за останні 12 місяців, хоча робили це до війни. Найбільше постраждали експортери — виробники будматеріалів і металургійні підприємства, найменше – легка промисловість.
У квітні частка позитивних оцінок державної політики підтримки бізнесу знижується другий місяць поспіль. Як і раніше, бізнес здебільшого нейтрально оцінює таку державну політику – 61% респондентів.

Завантаження потужностей бізнесу порівняно «до війни», % частка опитаних