Facebook Pixel

Шок і розгубленість. Як бізнес реагує на зміцнення гривні

Протягом останніх місяців українська валюта стрімко зміцнюється. На минулій зустрічі членів уряду та представників Нацбанку глава регулятора Яків Смолій заявив, що ревальвація позитивно впливає на економіку, хоча в короткостроковій перспективі може негативно позначитися на окремих її сегментах.

На його думку, низький курс долара до гривні дозволить заощадити на обслуговуванні валютного боргу та державних закупівель імпортних товарів. Також він сприяє зниженню ціни на енергоносії та на уповільнення трудової міграції.

Втім, далеко не всі поділяють оптимізм глави НБУ. The Page публікує думку представників різних видів бізнесу, які більш повно відображають ділові настрої в Україні.

Читайте також:
Рік без МВФ. Чого чекати далі

Сергій Бадрітдінов
Сергій Бадрітдінов
Гендиректор мережі магазинів Intertop Ukraine

«Ціни в магазинах нашої мережі почали падати. У разі подальшого зміцнення національної валюти до літа вони стануть ще меншими. Але тут є один мінус — нам доводиться переглядати бюджет, тому що в ньому «зашитий» долар по 27 грн, а зараз він близько 24 грн. Ми просто не розуміємо, до чого готуватися і як діяти, тому що не знаємо, яким буде курс надалі. Що стосується наших витрат, то в гривні вони стабільні, а ось в доларі стали вищими».

Валерій Маковецький
Валерій Маковецький
Керівник групи компаній «Фокстрот»

«Зараз на нашу мережа це ніяк не вплинуло. Ціни не змінилися, тому що гривня зміцнилася занадто стрімко. От як би вона дорожчала повільно, на 2-3% за рік, то люди б купували більше, і економіка загалом би розвивалася. Тоді можна було б говорити про якийсь позитивний вплив не тільки на наш бізнес, але й на ринок загалом».

Володимир Власюк
Володимир Власюк
Керівник ДП «Укрпромзовнішекспертиза»

«Стрімку ревальвацію гривні можна розцінювати як шок для експортерів. Адже для них це негативний фактор, який несе за собою великі збитки, особливо на тлі негативного торгового сальдо (за останні 11 місяців воно зменшилося на 10 млрд грн).

Металурги зараз втратили 10% від гривневої виручки через зміцнення курсу національної валюти. Вони також постраждали від зниження світових цін на метал (у серпні та вересні вони впали аж на 15%).

Втім, зупиняти своє виробництво промисловість не стане, адже це дуже складний процес. Але до великих фінансових збитків це призведе однозначно».

Катерина Рибаченко
Катерина Рибаченко
Генеральний директор «Агро-регіону»

«Зміцнення курсу гривні негативно вплинуло на всіх експортерів, а на аграріїв – перш за все. Для нас це мінус 20% заробітку. Адже ми сіяли, коли долар коштував 28 грн, а продаємо, коли він по 23 грн.

У будь-якому разі така ситуація призведе до скорочення виробництва і збитків експортерів. Це стосується особливо тих, хто працює сезонно – 2019 рік вони точно закінчать зі збитками».

Віктор Повниця
Віктор Повниця
Експрезидент «ЕКО-маркету»

«На сьогодні на ринок це не особливо вплинуло, адже ціни на товари ритейлери знижувати не поспішають. Не роблять вони це з однієї простої причини: ніхто не знає – це штучна ревальвація чи ні.

Ринок не розуміє, що буде далі, адже занадто стрімкий обвал. Можна було б говорити про якийсь позитивний вплив, якщо б це укріплення було поступовим і довгостроковим».


Подякувати 🎉