Facebook Pixel

Мобілізація, тарифи, соцдопомога: що зміниться для українців у лютому 2024 року

Кабмін 30 січня схвалив проєкт нового закону про мобілізацію та проходження військової служби. Судячи з настроїв у парламенті, на цей законопроєкт чекає непростий розгляд у сесійній залі. Можна стверджувати, що у лютому новий закон не набуде чинності. Про те, що для українців зміниться у лютому 2024 року, The Page розповідає у традиційному огляді.

1

Мобілізація у лютому 2024 року

Воєнний стан та мобілізацію в Україні зараз продовжено до 14 лютого 2024 року. Напередодні цієї дати президент попросить Раду перенести термін ще на 90 днів, і депутати зроблять це.

Новий урядовий законопроєкт про мобілізацію №10449 зареєстрували у Верховній Раді. Нардеп Ярослав Железняк зазначив, що це — новий проєкт, а не інша версія старого проєкту №10378 (його уряд відкликав). Це означає, що спочатку буде виділено 14 днів на подання альтернативних проєктів. Строк можна скоротити до 7 днів, але для цього потрібно окреме голосування парламенту.

Поки не набуде чинності новий закон, діють нинішні правила мобілізації.

2

Яку допомогу ВПО отримуватимуть у лютому

З 1 лютого для багатьох внутрішньо переміщених осіб (ВПО) мали скасувати виплати, проте уряд вирішив продовжити допомогу ще на місяць – до 1 березня.

«З огляду на зимовий період труднощі з пошуком роботи та ще низку обставин ми вирішили з Кабінетом Міністрів продовжити виплати абсолютно всім ВПО ще на місяць. Ми змогли знайти на це ресурс, це чималі гроші, понад 6 млрд грн», — заявила глава Мінсоцполітики Оксана Жолнович.

Наразі допомога для громадян, які проживають в Україні та мають статус ВПО, становить:

  • для осіб з інвалідністю та дітей віком до 18 років – 3000 грн;
  • для інших осіб – 2000 грн.
3

Які додаткові виплати отримають військовослужбовці у лютому 2024 року

Згідно з наказом Міноборони №260, з 1 лютого 2024 року військові зможуть отримати виплату в 30 тис. грн незалежно від того, чи перебувають вони в районах проведення бойових дій чи ні.

Таку суму можуть отримати військовослужбовці, які виконують спеціальні завдання відповідно до бойових наказів:

  • щодо інтенсивної підготовки для ведення бойових дій у складі військових частин, включених до складу резерву;
  • з управління угрупованнями сил у складі розгорнутих пунктів управління Генерального штабу ЗСУ;
  • з розмінування поза районами ведення бойових дій;
  • у складі діючих угруповань Сил оборони;
  • щодо всебічного забезпечення Сил оборони у районах ведення бойових дій;
  • з протиповітряного прикриття та наземної оборони об'єктів критичної інфраструктури.
4

Як зміняться комунальні тарифи у лютому 2024 року

Взимку уряд не планує зміни жодних тарифів для населення.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль 30 січня повідомив, що тариф для населення на електроенергію залишається 2,64 грн/кВт•год.

Постачальники тепла отримуватимуть від «Нафтогазу» газ за фіксованою ціною до 15 квітня 2024 року.

5

Як зміниться вартість електроенергії для бізнесу у лютому

З 1 лютого зміняться ціни на електроенергію для малих непобутових споживачів, зокрема суб'єктів малого підприємництва, електроустановки яких приєднані до відповідних мереж із договірною потужністю до 50 кВт.

Для цих споживачів зміна тарифу відбувається щомісячно, а ціни розраховуються за методикою НКРЕКП та включають: ціну купівлі електроенергії на ринку, тариф на послуги оператора системи розподілу, тариф на послуги оператора системи передачі, тариф на послуги постачальника універсальної послуги.

6

Якими будуть пенсії у лютому 2024 року

Після 1 лютого мінімальна пенсія залишиться на рівні 2361 грн, а максимальна – 23 610 грн. При цьому українці можуть розраховувати на різні надбавки до пенсій. За даними Пенсійного фонду, наразі ці доплати такі:

  • для пенсіонерів віком від 70 до 74 років включно – 300 грн на місяць;
  • від 75 до 79 років включно – 456 грн;
  • від 80 років – 570 грн.

Також у лютому уряд обіцяє розрахувати розмір індексації пенсій, що відбудеться 1 березня 2024 року. За словами першої заступниці міністра соціальної політики Дарії Марчак, очікується, що пенсійні виплати громадян збільшаться на 13%.

7

Що зміниться у порядку бронювання військовозобов'язаних у лютому

Уряд вніс зміни до постанови №76 від 27 січня 2023 року, якою регулюються питання бронювання військовозобов'язаних під час дії воєнного стану. Зміни стосуються працівників підприємств оборонно-промислового комплексу.

Військовозобов'язані працівники підприємств та організацій, які Мінстратегпром відніс до критично важливих, тепер бронюються:

  • незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності;
  • без обмежень за кількістю військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню.
8

Хто може отримати пільговий іпотечний кредит у лютому

Набули чинності зміни до умов отримання пільгових іпотечних кредитів за програмою «єОселя». Тепер позичальники можуть купувати не лише квартири у багатоквартирних будинках, а й окремі будинки чи таунхауси.

Також збільшено граничну норму надання кредиту при купівлі будинків. Наприклад, сім'я із трьох осіб може отримати кредит на купівлю будинку площею до 104,5 кв. м.

Крім того, наведено до реалій ринку граничну вартість квадратного метра в тому чи іншому населеному пункті. Зменшено граничну вартість житла для Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова. Водночас збільшено з 1 до 1,75 коефіцієнта для міст з населенням менше 100 тис.