Білий дім і представники республіканців у Конгресі досягли принципової угоди про підвищення стелі державного боргу США. Про це повідомили як спікер Палати представників республіканець Кевін Маккарті, так і президент Джо Байден, який представляє демократів. Перед цим вони провели 90-хвилинну телефонну розмову.
Конгрес має встигнути законодавчо оформити досягнуті угоди наступного тижня. Якби домовленості не було досягнуто, США загрожував би дефолт щодо держзобов'язань. Глава Федеральної резервної системи (ФРС) раніше попереджала, що гроші у федеральному казначействі можуть закінчитися до 5 червня.
За словами Байдена, йдеться про компроміс, за якого «не всі отримують те, що хочуть». Маккарті назвав угоду «великою перемогою».
Угода «запобігає тому, що могло б стати катастрофічним дефолтом і призвело до економічного спаду, спустошення пенсійних рахунків і втрати мільйонів робочих місць», сказав Байден.
Маккарті зазначив: «Скоро ми проголосуємо за угоду про відповідальне обмеження боргу, яка зупинить безрозсудні витрати демократів, поверне невитрачені кошти на боротьбу з COVID, заблокує нові податкові схеми Байдена та багато іншого».
За його словами, Байден не вважає, що в бюджеті федерального уряду «можна знайти хоч один долар економії». Спікер звинуватив президента в тому, що той «вважав би за краще стати першим президентом в історії, який оголосив дефолт за зобов'язаннями, ніж ризикувати засмутити радикальних соціалістів, які прямо зараз командують демократами».
Республіканці, які контролюють Палату представників, в обмін на схвалення підвищення стелі держборгу наполягали на різкому скороченні бюджетних видатків. Домовилися наступного року заморозити бюджетні витрати, не пов'язані з обороною, на рівні нинішнього, а 2025-го збільшити їх лише на 1%. Республіканці раніше вимагали скорочення бюджетних видатків, а також перегляду низки соціальних програм.
Передбачається, що частина правих республіканців проголосують проти законопроєкту про підвищення держборгу, проте його підтримають помірковані демократи. Отже, буде забезпечено двохпартійну більшість для ухвалення проєкту в Палаті представників. Очікується, що голосування там може відбутися 31 травня. Після цього законопроєкт має ухвалити Сенат (там у демократів більшість, але будуть потрібні голоси не менш як 9 республіканців) і підписати президент США.
Контекст. Натепер ліміт держборгу США становить $31,4 трлн, переговори щодо його підвищення тривають уже кілька місяців. Республіканці наполягали, що збільшення стелі держвитрат може відбутися лише за умови значного скорочення видатків. Наприклад, вони пропонували скоротити податкові відрахування за придбання електромобілів і встановлення сонячних панелей, а також зменшити держвитрати на погашення кредитів на освіту. Білий дім відкинув такі пропозиції.