Facebook Pixel

Що потрібно зробити Україні, щоб обіцяні ЄС 50 млрд євро на відновлення стали реальністю

Підкріпити політичні амбіції Євросоюзу фінансовими важелями — так сформулювала Єврокомісія (ЄК) головне завдання програми Ukraine Facility (UF). Вона розрахована на чотири роки й передбачає виділення 50 млрд євро у вигляді кредитів, грантів, інвестицій і технічної допомоги. Про програму оголосили в Лондоні під час Ukraine Recovery Conference – 2023. Для отримання фінансування Україна має надати ЄК План відновлення, реконструкції та модернізації країни («План України»).

Що являє собою програма Ukraine Facility

Як йдеться в описі UF, вона має три напрямки:

  • кредитна підтримка на фінансування бюджетних видатків (орієнтовний обсяг 38 млрд євро);
  • підтримка інвестицій, що включає страхування ризиків іноземних інвесторів (8 млрд євро);
  • технічна підтримка (консультації, моніторинги, допомога в отриманні компенсацій від РФ тощо) на суму приблизно 4 млрд євро.

В умовах програми наголошується, що за її реалізації фінансові інтереси ЄС мають бути захищені. Умови такого захисту є досить жорсткими. Вони включають щоквартальну перевірку виконання зобов'язань України та аудит видатків.

Мар'їнка, грудень 2022

Мар'їнка, грудень 2022

За словами першого віцепрем'єра – міністерки економіки Юлії Свириденко, «поетапне втілення UF дасть нам змогу протягом наступних 4-х років не лише отримати 50 млрд євро допомоги, але й допомогти в залученні додаткових інвестицій від партнерів на майже таку саму суму. Для цього необхідно сформувати загальне бачення економічного розвитку».

Що має зробити Україна для запуску Ukraine Facility

Для розроблення «Плану України» Кабмін 14 липня створив Міжвідомчу робочу групу з керівників міністерств економіки, відновлення, фінансів та інших відомств. Міністерство економіки спільно з бізнесом, асоціаціями та експертами створить не менш як 10 галузевих робочих груп. За словами Юлії Свириденко, «діалог із бізнесом дасть змогу розробити проєкт секторальних програм розвитку для UF».

План має структурувати бачення післявоєнного відновлення та розвитку України. Також там мають бути виписані майбутні реформи та сектори, які потребують першочергового фінансування.

«План дасть змогу найближчими роками повернути ВВП на рівень до 2021 року й ще додатково збільшити на плюс 10%. Ми вже розуміємо, на що підуть ці кошти: частина покриє бюджетний дефіцит, частина піде на відновлення, але більша частина коштів має бути спрямована в приватний сектор, на реалізацію стратегічних інвестиційних проєктів, які своєю чергою мають стимулювати залучення додаткового приватного капіталу», – заявила перший віцепрем'єр.

Бахмут, квітень 2023

Бахмут, квітень 2023

Під час онлайн-дискусії, проведеної «Центром економічної стратегії», заступник міністра економіки Олексій Соболев сказав: «План має бути реалістичним, до нього потрібно включати лише те, що ми розуміємо, як потрібно зробити. Адже якщо якийсь пункт, включений до плану, не буде реалізовано, виділені на нього гроші Україна просто не отримає, вони пропадуть для нас».

За його словами, перелік розділів плану та їхній основний зміст мають бути готові до кінця липня. Остаточний проєкт плану має бути готовим до кінця вересня. У жовтні його розглядатимуть у ЄС і можуть затвердити наприкінці жовтня.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉