Facebook Pixel

Відновлення України: як подолати сумніви інвесторів і партнерів

Довгострокові потреби України на відновлення Світовий банк зараз оцінює в $411 млрд. Про це йшлося наприкінці червня в Лондоні на конференції з відновлення України. Рік тому на аналогічній конференції в Лугано українська влада представила проєкти відновлення на загальну суму $711 млрд. Торік розмова про фінансування цих проєктів практично не вийшла. Цього року обговорення було значно конструктивнішим. І не стільки через те, що названі суми стали значно меншими, а тому, що українська сторона краще підготувалася до спілкування з партнерами. Проте в потенційних інвесторів і партнерів однаково залишаються питання та сумніви, з якими українській стороні «потрібно активно працювати». Про це йшлося під час панельної онлайн-дискусії, організованої «Центром економічної стратегії» (ЦЕС). The Page переповідає її основні моменти.

Проєкти відновлення України: пріоритети та організація виконання

Заступниця міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Азархіна зазначила, що потенційних інвесторів у Лондоні цікавило, як формуються переліки проєктів для відновлення, якими є пріоритети. Основну частину проєктів складають пропозиції територіальних громад і регіонів. Значну частину формують плани міністерств. Очікується, що лише приблизно 20% проєктів реалізовуватимуться через Агентство з відновлення України, рештою займатимуться децентралізовано.

У партнерів є великі побоювання, що через корупцію гроші йтимуть повз відновлення. Щодо цього українська влада має головну надію на цифрову платформу DREAM, яка має забезпечити докладне відстеження реалізації проєктів та їхнє фінансування. Її презентували в Лондоні, але потенційні партнери оцінили побачене досить скептично. «Ми працюватимемо, у нас є команда, офіс DREAM. За пару місяців скепсис подолаємо, коли покажемо не таблички, а систему, що працює», — вважає Азархіна.

Платформа DREAM

Платформа DREAM

Поки що залишається відкритим питання залучення до проєктів відновлення міжнародного бізнесу. Тут багато неясного, починаючи від форм договорів і закінчуючи страхуванням від військових ризиків. «Робота ведеться в усіх напрямках», – запевнила заступниця міністра.

Фінансування відновлення України

«Ми й не сподівалися, що Лондон вирішить усі проблеми з грошима», – визнала заступниця міністра фінансів Ольга Зикова.

За її словами, основою відновлення та передумовою залучення міжнародного фінансування є збереження макрофінансової стабільності. «Чим більше уряд буде впевнений у можливостях профінансувати дефіцит державного бюджету, тим більше уваги буде спрямовано на роботу з донорами з відновлення України та на імплементацію відповідних проєктів», – зазначила посадовиця.

Найбільшими донорами України цього року є США, Європейський Союз, МВФ і Японія. Програми міжнародних донорів є вкрай важливими для України ще й тому, що виконання їхніх умов стимулює проведення реформ в Україні. «Варто розуміти, що країна, яка впроваджує реформи в умовах війни, викликає більшу довіру в партнерів, забезпечує основу для планування нових проєктів, зокрема, проєктів відновлення», – зазначила Зикова.

Ключовою ініціативою, оголошеною під час конференції, вона назвала план ЄС розпочати нову програму допомоги Україні на 2024 — 2027 роки — Ukraine Facility — у розмірі 50 млрд євро на покриття дефіциту бюджету, відновлення та інвестиції.

«Уряд України спільно з Європейською комісією розробить План відновлення, який охоплюватиме бачення України щодо відновлення, реконструкції та реформ. Фактично цей стратегічний документ стане всеосяжною рамкою для реформ та інвестицій», – повідомила Ольга Зикова.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉