Facebook Pixel

Росія має платити. Про що говорять на Ukraine Recovery Conference в Лондоні

У Лондоні 21 — 22 червня проходить конференція Ukraine Recovery Conference 2023 (URC 2023), присвячена повоєнній відбудові України. Якими новинами діляться учасники в перший день заходу, розповідає The Page.

«Підтримка України в стінах заходу відчувається безпрецедентна. Дякую всім країнам за неї, й окрема вдячність Британії за проведення такого заходу. Щиро сподіваюся, що оголошені в Лондоні інструменти допоможуть Україні залучити більше приватного капіталу для відбудови, адже потенціал колосальний, і міжнародні партнери це розуміють і бачать», — розповідає The Page з Лондона про атмосферу заходу Анна Дерев’янко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА).

Атмосфера на URC 2023 в Лондоні. Фото: соцмережі

Атмосфера на URC 2023 в Лондоні. Фото: соцмережі

Що на URC 2023 заявляють про конфіскацію російських активів

«Президентка Єврокомісії [Урсула фон дер Ляєн] пообіцяла до summer break [літніх канікул] представити план використання доходів від заморожених російських активів на допомогу Україні, — повідомляє з Лондону Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії. — Нагадаю, що з $300 млрд коштів Центробанку Росії $200 млрд заморожено в Бельгії. Може йтися про до $10 млрд на рік».

Це важливий сигнал від Урсули фон дер Ляєн. Адже поки що пошуки механізму використання російських активів на користь України у ЄС просувалися доволі повільно. Перший прецедент передавання Україні конфіскованих коштів російського олігарха від США відбувся лише в травні 2023 року.

«Зараз позиція наших партнерів чітка: росія має платити за відновлення. Я завжди казав, що ті росіяни, які думають, що «вони поза політикою», або що це не торкнеться їхніх дітей та онуків — помиляються. Платити будуть нинішні та майбутні покоління», — поділився настроями, що панують на URC 2023, Андрій Єрмак, керівник Офісу президента України.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн на URC 2023

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн на URC 2023

Чиїм коштом прем’єр-міністр України пропонує відновлювати країну

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль уточнив, що станом на 24 лютого 2023 року потреби на відновлення оцінювалися в $411 млрд. На так зване Rapid recovery (швидке відновлення) уже цього року потрібно $14,1 млрд. Кошти необхідні для потреб енергетики, гуманітарного розмінування, критичної та соціальної інфраструктури.

За словами Шмигаля, для забезпечення прозорості в Україні презентували екосистему DREAM, яка надасть змогу контролювати всі етапи кожного проєкту. У рамках підходу build back better [будувати краще, ніж було] обов’язковими параметрами нової інфраструктури мають стати безпека, безбарʼєрність, енергоефективність, зелені технології.

Прем’єр-міністр підкреслив, що джерелами фінансування відновлення мають стати російські конфісковані активи, кошти українського бюджету та допомога міжнародних партнерів. Крім того, важливе залучення приватного сектору. Шмигаль переконує, що всі, хто інвестує в Україну сьогодні, отримають надзвичайні можливості та перспективи в наступні роки.

Виступ прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля на URC 2023. Фото: соцмережі

Виступ прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля на URC 2023. Фото: соцмережі

Що на URC 2023 обговорювали Денис Шмигаль і Ріші Сунак

Денис Шмигаль повідомив про зустріч на полях конференції з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком.

За словами Шмигаля, на зустрічі він обговорював зі своїм британським колегою залучення приватного бізнесу для підтримки економіки України та подякував Великій Британії за фінансову допомогу та запуск ініціативи Business Compact, до якої долучилися понад 400 провідних компаній світу. Йдеться про принципи довгострокового сталого економічного відновлення України – Ukraine Business Compact 2023, які мають офіційно презентувати на URC 2023.

Що зробили на URC 2023 для посилення страхового захисту інвесторів від воєнних ризиків

За словами Анни Дерев’янко, зараз важливим є стимулювання розвитку бізнесу в Україні та інвестування – як від бізнесу, що вже працює в країні, так і від глобальних компаній.

«Оскільки безпекова ситуація в Україні є досить непростою, відповідно бізнесу та інвесторам украй важливі гарантії та механізми підтримки, як, наприклад, страхування інвестицій, різного роду грантові програми тощо», — розповідає про очікування бізнесу співрозмовниця The Page.

Перша віцепрем'єрка — міністерка економіки України Юлія Свириденко на URC 2023 також наголосила на важливості страхування воєнних ризиків, аби наші партнери не хвилювалися за свої інвестиції.

Вона повідомила про підписання 21 червня в Лондоні угоди, завдяки якій гарантії між MIGA та німецьким банківським холдингом ProCredit для страхування воєнних ризиків збільшаться із 17,1 млн євро до 40,85 млн євро. Йдеться про багатостороннє агентство з гарантування інвестицій MIGA, яке вже почало надавати гарантії для страхування воєнних ризиків інвесторів в Україні.

Скільки грошей уже пообіцяли Україні на URC 2023

«Під час першої частини конференції ми вже почули насправді деякі важливі політичні рішення для України. Наприклад, Британія оголосила зобов’язання підтримувати економіку України й протягом трьох років надавати гарантії за кредитами на суму $3 млрд; Франція готує багаторічний пакет допомоги Україні, зокрема, виділить 40 млн євро для екстреної реконструкції у 2023 році тощо. Це важливі рішення», — узагальнює для The Page Анна Дерев’янко.

Також на URC 2023 держсекретар США Ентоні Блінкен оголосив про новий пакет допомоги Україні – додаткові $1,3 млрд на відновлення енергетики та критичної інфраструктури.

Блінкен уточнив, що $520 млн буде направлено на ремонт і модернізацію зруйнованої енергетичної мережі України. Ще $657 млн – на відновлення зруйнованої критичної інфраструктури, включно із залізничними лініями, портами та пунктами пропуску. Ще $100 млн допоможуть зацифрувати митницю, щоб «підвищити швидкість і зменшити корупцію».

Ріші Сунак заявив під час конференції Ukraine Recovery 2023, що Велика Британія надасть Україні ще 240 млн фунтів стерлінгів ($305 млн). Гроші підуть на гуманітарну допомогу, відновлення енергетики та зміцнення кіберзахисту України.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉