Facebook Pixel

Відновлення України: чого бояться інвестори та які умови висунуть Києву

Відбудова України після війни: чого вимагають інвестори. Фото: руйнування у Кривому Розі, Getty Images

Відбудова України після війни: чого вимагають інвестори. Фото: руйнування у Кривому Розі, Getty Images

21 червня у Великій Британії розпочнеться дводенна конференція з відновлення України. Проте інвестори висловлюють занепокоєння щодо рівня корупції в Україні та наполягають, що після війни країна не може бути повернута олігархам чи залишитися під тотальним контролем Офісу президента.

Чому інвестори бояться вкладати гроші в Україну

Конференція з відновлення України стане щонайменше шостою з моменту повномасштабного вторгнення рф, пише The Guardian. До того були проведені ще 5:

  • 4 липня 2022 року — в Лугано (Швейцарія);
  • 24 жовтня 2022 року — у Берліні (Німеччина);
  • 13 грудня 2022 року — у Парижі (Франція);
  • 13 лютого 2023 року — у Варшаві (Польща);
  • 25 травня 2023 року — у Брюсселі (Бельгія), захід Комітету регіонів ЄС.

Водночас потенційні інвестори відбудови занепокоєні, чи будуть створені системи запобігання розкраданню мільярдів євро західної допомоги політичними елітами.

Видання нагадує, що в рейтингу корупції Transparency International у 2021 році Україна посіла передостаннє місце в Європі, випередивши лише рф.

Запланована конференція буде зосереджена на ролі приватного сектора у відновленні України, але він також не хоче віддавати гроші в кишеню олігарха, зазначає The Guardian.

Чого інвестори вимагатимуть від Києва

Згідно останнього звіту USAID, якщо інвестори вважатимуть, що їм доведеться протистояти недобросовісним чиновникам або покладатися на недобросовісну судову систему, вони з меншою ймовірністю дадуть гроші.

Наразі йде обговорення умов, які Захід може встановити для подолання корупції в Україні.

Радник місії ЄС в Україні (2014-2019) Хенрік Ларсен наполягає, що подолання корупції не може чекати до закінчення війни.

Донори мають бути наполегливішими у встановленні умов, вважає також Джош Рудольф з Німецького фонду Маршалла.

Quote«Ви не можете вийти з цієї війни й віддати політичну систему назад олігархам. Ви також не можете мати систему, в якій домінує Офіс президента України, як хотіли б деякі високопосадовці в цьому офісі. У них є схильність контролювати судову систему».

Хто вимагатиме від України виконати умови для інвестицій

Зараз є три джерела, які встановлюватимуть умови для України щодо подолання корупції для заходу інвестицій на відновлення:

  • ЄС — сім умов вступу, встановлених у 2022 році;
  • міжнародні фінансові інституції;
  • неофіційна група послів Великої сімки.

Як зазначає видання, зараз формується четверте потенційне джерело тиску — створена в січні Платформа міжвідомчої координації донорів G7 під наглядом міністра фінансів України Сергія Марченка, директора ЄС з питань європейського сусідства Яна Купмана та заступника радника США з національної безпеки Майка Пайла.

Директор київської Фундації DEJURE Михайло Жернаков підкреслює, що 60% українців, за даними опитувань, самі хочуть, щоб ЄС більше тиснув на уряд:

Quote«Ця війна не тільки за землю, а й за цінності. Бути частиною європейської родини означає верховенство права. Треба воювати на двох фронтах — справжньому військовому та внутрішньому».
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉