Прогноз курсу долара та євро в січні-2021. Фото: pixabay / QuinceCreative
Після різкого падіння гривні наприкінці 2020 року на початку нового, 2021-го, курс національної валюти щодо долара та євро почав зміцнюватися. Так, за перші два тижні гривня щодо долара подорожчала з 28,27 грн до 28,06, а щодо євро — з 34,7 грн до 33,99.
The Page розпитало експертів і фінансистів про те, на якому рівні перебуватимуть гривня, долар, євро й російський рубль у другій половині січня 2021 року, які чинники впливатимуть на вартість валют, а також про те, чи варто купувати їх у цей період.
Чому впала гривня наприкінці 2020-го та які чинники вплинуть на долар у січні 2021 року
Різкий ривок у вигляді падіння гривні наприкінці 2020 року був пов'язаний із тим, що Міністерство фінансів витрачало кошти, які встигло назбирати, що є стандартною українською практикою — здійснювати витрати під кінець року, пояснює фахівець відділу продажів боргових цінних паперів інвестиційної компанії Dragon Capital Сергій Фурса.
«Зараз відбувається стабілізація курсу — гривня абсорбується й повертається до більш-менш рівноважного рівня. Якихось значних коливань ми, найімовірніше, не побачимо, оскільки ситуація для гривні залишається сприятливою — експорт сильний. Тому зараз ситуація виглядає дуже спокійною».
Сергій Фурса
інвестиційний банкір
Керуючий партнер компанії «Атлант Фінанс» Юрій Нетесаний називає такі чинники впливу на курс гривні в січні 2021 року:
- співпраця з Міжнародним валютним фондом. Від подальшої співпраці з цією організацією залежать транші й інших міжнародних фінансових інститутів і якоюсь мірою навіть продаж ОВДП нерезидентам і іншим портфельним інвесторам.
- Активність нерезидентів на аукціонах Мінфіну з розміщення ОВДП. Якщо міністерство й далі розміщуватиме ОВДП за завищеними відсотковими ставками, які будуть цікавими нерезидентам, то останні й далі активно купуватимуть ці цінні папери. Якщо ж відсоткові ставки будуть менше ніжк 10% річних, таких покупок буде значно менше або взагалі не буде.
- Продовження карантинних обмежень. У разі продовження карантинних обмежень після 24 січня варто чекати на зміцнення долара на міжбанку та в обмінниках.
- Участь регулятора в торгах на міжбанківському валютному ринку з інтервенціями з купівлі та продажу валюти. Сьогодні регулятор досить чітко тримає діапазон курсу валюти в межах 28 — 28,5 грн за долар. Ми очікуємо, що така тенденція збережеться й у січні. Це означає, що коли курс наближається до 28 грн за долар, регулятор починає купувати більше валюти, а коли котирування наближаються до рівня 28,5 грн — продавати, у такий спосіб задовольняючи пропозицію або попит на валюту й заробляючи на курсових коливаннях.
- Активність експортерів і імпортерів. Імпорт енергоресурсів буде підвищеним до березня 2021 року, що змусить імпортерів купувати більше валюти на міжбанку для обслуговування своїх міжнародних контрактів. Щодо імпорту, то одними з ключових імпортерів є аграрії, у яких підготовка до посівної компанії розпочнеться в березні. Це підштовхне аграріїв продавати більше валюти на міжбанку, що разом зі скороченням попиту на енергоресурси сприятиме зміцненню або принаймні збереженню позицій гривні на міжбанківському валютному ринку.
Що вплине на долар 2021 року
Щодо курсу долара на весь 2021 рік, то, на думку аналітика інвесткомпанії Concorde Capital Євгенії Ахтирко, дефіцит торгового балансу 2021 року збільшуватиметься в міру відновлення імпорту, що зі свого боку сприятиме підвищенню попиту на валюту і створюватиме девальваційний тиск.
«Як і 2020 року, на ринок, імовірно, впливатимуть і психологічні чинники, пов'язані з негативним новинним фоном, що впливає на настрої учасників валютного ринку. Найімовірніший сценарій — помірна девальвація не більш як 5% за рік», — пояснила Ахтирко.
Як можливий сценарій вона також назвала зміцнення гривні внаслідок припливу валюти від інвесторів-нерезидентів. Якщо їхня зацікавленість ринком гривневих ОВДП зросте, то можна очікувати, що додатковий приплив валюти може стати достатнім для зміцнення курсу, як це було 2019 року.
Що вплине на євро та рубль у січні 2021 року
Щодо євро, то Нетесаний зазначає, що курс цієї валюти в Україні залежить від міжнародного валютного ринку, а саме від котирувань євро/долар на ньому. Зараз тренд щодо євро змінюється: якщо до Нового року за один євро давали 1,23-1,24 долара, то сьогодні — $1,21-1,22.
Рубль зі свого боку в січні зміцнюватиметься.
«Це передусім пов'язано зі зростанням експорту Росії. Оскільки одним із головних експортних складників економіки РФ є енергоресурси, а саме газ і нафта, попит на які до березня чималий, варто очікувати подальшого зміцнення рубля щодо гривні впродовж усього січня», — пояснює експерт.
Прогноз курсу долара, євро та рубля в Україні
Експерти Ukraine Economic Outlook прогнозують, що з 12 до 19 січня курс долара в Україні буде в коридорі $27,9 — 28,2 грн. У своєму економічному огляді експерти зазначають, що тренд на зміцнення гривні в Україні триватиме до кінця січня і стримуватимуть його тільки можливі інтервенції Національного банку для «пом'якшення» ревальвації. Водночас у наступні два тижні ринок збереже низьку активність, що підтримає тренд на зміцнення гривні за умови стабільних валютних надходжень.
За прогнозом же «Атлант Фінанс», котирування долара до кінця січня в Україні більшу частину часу перебуватимуть у діапазоні 28 — 28,5 грн за долар із можливим розширенням цього діапазону до 27,7 — 28,7 грн за долар за пікових значень у короткостроковій перспективі.
Ахтирко ж вважає найімовірнішим курс на рівні 28 — 28,3 грн за долар.
«Євро, за нашими прогнозами, у січні більшу частину часу перебуватиме в діапазоні 33,5 — 34,5 грн за євро з можливим переходом у широкий коридор у діапазоні 33 — 35 грн за євро. Щодо російського рубля, то ми прогнозуємо курс цієї валюти в діапазоні 0,37 — 0,39 грн за один рубль у широкому коридорі. Більшу частину січня варто очікувати курс у діапазоні 0,38 — 0,39 грн за рубль».
Юрій Нетесаний
Партнер «Атлант-Фінанс»
Поради щодо купівлі валют у січні-2021
Сьогодні купівля рубля не є хорошою перспективою, зазначає Нетесаний. Він радить сконцентрувати увагу на купівлі долара та євро, до того ж тільки в розрізі короткострокової перспективи (на строк приблизно один місяць). Купувати долар варто за курсом 27,7-27,8 грн за долар, а євро — 33-33,5 грн.
«Не варто забувати і про те, що ризики в разі купівлі валюти в короткостроковій перспективі значно вище, оскільки така купівля переходить зі сфери заощаджень у сферу спекулятивних операцій і за умови зміцнення національної валюти може призвести до фінансових втрат. А сезонного зміцнення національної валюти варто очікувати вже в березні», — резюмує експерт.