Дохід від продажу зброї та військових послуг 100 найбільших компаній у 2022 році становив $597 млрд, повідомив Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем світу (SIPRI). Продаж знизився на 3,5% до 2021 року (у цінах 2022 року).
До списку 100 найбільших компаній увійшов лише один український виробник зброї – «Укроборонпром». Його доходи впали на 10% – до $1,3 млрд. У топ-100 на нього припадає 0,2% продажів, а частка в сукупному обороті європейських компаній – 0,9%.
SIPRI відзначив брак даних із Росії. Тому корпорація «Ростех» (Rostec) була вперше включена до рейтингу через «відсутність даних щодо більшості російських виробників озброєнь», деякі з яких контролюються «Ростехом» і раніше входили до списку найбільших. В інституті зазначають, що присутність «Ростеху» та «Об'єднаної суднобудівної корпорації» у списку показує лише приблизний обсяг доходів російського військово-промислового комплексу.

Найбільші за обсягом продажів збройові компанії світу, млн доларів
SIPRI констатував, що американські та європейські виробники не змогли значно наростити виробництво, незважаючи на зростання попиту на їхню продукцію. Експерти пов'язують це з дефіцитом робочої сили, витратами, що зростають, і порушенням ланцюжків поставок. Зазначається, що багато замовлень розміщувалися наприкінці року, через що зростання попиту не позначилося на виручці у 2022 році.
Доходи від продажу зброї 42 компаній США, що входять до топ-100, впали на 7,9% – до $302 млрд 2022 року. На їхню частку припадає 51% від загальних доходів у топ-100. З 42 компаній 32 зафіксували падіння доходів, найчастіше посилаючись на поточні проблеми з ланцюжками поставок та нестачу робочої сили, викликану пандемією Covid-19.
«Ми починаємо спостерігати приплив нових замовлень, пов'язаних з війною в Україні, і в результаті деякі великі американські компанії, включаючи Lockheed Martin та Raytheon Technologies, отримали нові замовлення, – сказав Нань Тянь, старший науковий співробітник SIPRI. – Однак через відкладені замовлення та труднощі з нарощуванням виробничих потужностей доходи від цих замовлень, ймовірно, позначаться на рахунках компаній лише через два-три роки».
Доходи 26 європейських виробників зброї зросли на 0,9%, до $121 млрд. «Війна в Україні створила попит на техніку, яка підходить для війни на виснаження, наприклад, боєприпаси та бронетехніку. У багатьох європейських виробників цих товарів зросли доходи, – сказав Лоренцо Скараззато, дослідник у SIPRI. – До них увійшли компанії, що базуються в Німеччині, Норвегії та Польщі. Наприклад, польська PGZ збільшила свої прибутки від озброєнь на 14%, скориставшись програмою прискореної військової модернізації, яку реалізує ця країна».
Трансєвропейські компанії Airbus і KNDS були одними з основних джерел зростання доходів від озброєнь у Європі, в основному за рахунок поставок на давні замовлення.
Доходи виробників з Азії та Океанії зросли на 3,1%, до $134 млрд. Найбільший приріст продажів спостерігався на Близькому Сході. Обсяг доходів збільшився на 11%, до $17,9 млрд. У SIPRI вважають, що близькосхідні компанії, які спеціалізуються на менш технологічно складних продуктах, зуміли швидко наростити виробництво на тлі попиту. Так, турецький виробник безпілотника Bayraktar TB-2 зумів уперше увійти до топ-100 після зростання продажів на 94%. Це найвища динаміка рейтингу. Сукупні доходи чотирьох турецьких компаній досягли $5,5 млрд, що на 22% більше, ніж 2021 року.
Доходи восьми китайських компаній зросли на 2,7%, до $108 млрд. На Китай припадає друга за величиною частка сукупних доходів – 18%.
Сукупні доходи трьох ізраїльських компаній у рейтингу досягли $12,4 млрд, що на 6,5% більше, ніж 2021 року.
Доходи семи компаній Великої Британії зросли на 2,6%, до $41,8 млрд, або на 7,0% від загальної суми.