Facebook Pixel

Ракетна загроза: чи можливий газовий блекаут в Україні

Аварійні ситуації в енергомережах змушують замислитися над тим, які ще чинники ризику можуть зіграти під час нових обстрілів. Перше, що спадає на думку, це газові мережі. Газогонами «оплутані» буквально всі будинки, до того ж природний газ, на відміну від електрики, має властивість за певних умов горіти або вибухати.

Газові мережі в Україні: групи ризику

Ми виділили такі газові об’єкти й звернулися до фахівців регіональної газової компанії за оцінкою ступеня їхньої небезпеки в разі потрапляння ворожого снаряда та складності проведення відновлювальних робіт:

  • газові свердловини;
  • газові сховища;
  • магістральні газогони;
  • газогони великого діаметру;
  • споживацька мережа низького тиску;
  • несподівана загроза.

Позиція в переліку не визначає ступеня загрози. Вони розташовані згідно з логістичним ланцюгом доставлення газу споживачам.

Сценарій апокаліпсису: ракетний удар по родовищу або газосховищу

Найстрашніше, що можна уявити, це влучання ракети безпосередньо в стовбур свердловини під час масованого обстрілу й надпотужний вибух родовища після цього. Утім, як запевнив співрозмовник The Page, останнє є просто неможливим: газ не вибухає з такою силою, та й самого вибуху (окрім вибуху власне ракети), ймовірно, не буде, адже в стовбурі свердловини газу небагато.

Родовищ із кишенями газу в Україні вже давно немає, а паливо добувають з допомогою гідророзривів зі сланцевих порід.

Значно більше проблем буде після ракетного прильоту: під час ліквідації наслідків доведеться робити діагональні штреки, щоб закупорити свердловини, загасити факел і відновлювати обладнання.

Ще один сценарій катастрофи — вибух газосховища — можливий хіба що теоретично. Промислові сховища розташовані на великій глибині в старих родовищах. На поверхні зріджений газ зберігають у порівняно невеликих ємностях, і от вони можуть вибухнути. Але з початком бойових дій такі сховища здебільшого було спустошено, залишилися об’єкти, віддалені від небезпечної зони (якщо в Україні зараз взагалі є безпечні місця).

Старі родовища залишися на Лівобережній Україні (та сама Шебелинка). Це теоретично робить їх вразливими для диверсійних дій. Хоча уявити проведення диверсії на підземному родовищі складно. Це може бути знищення обладнання.

Магістральні газогони: вибух можливий

Найвразливішими щодо наслідків обстрілів і військової доцільності є магістральні газогони (разом із ГТС). Можна назвати щонайменше два випадки — у Львівській і Полтавській областях, коли обстрілювали саме газогони.

Усе залежить від простоти та швидкості доступу газовиків до місця вибуху та пожежі. Якщо ремонтні бригади оперативно дістануться місця, відновлення триватиме щонайбільше добу.

Головне — перекрити подання газу та припинити його горіння. Ремонт самої труби та її тестування довго не триватиме.

Те саме можна сказати й про газогони великого діаметру, що не є магістральними. Ключовим є доступ ремонтників до обладнання з управління спорудою.

Газорозподільні станції: швидкість доступу в разі ракетного удару

Влучання снаряда в ГРС може спричинити горіння газу. Утім, не треба хапатися за голову, оскільки в Україні щонайменше 1,5 тис. ГРС.

Стріляти по них прицільно не має сенсу — функції пошкодженої станції підхопить сусідня. Головне — аби був доступ газовиків до обладнання й можливість почати роботи. Це може бути й зварювання труб, і заміна розподільних шаф — усе залежатиме від виду пошкодженого обладнання та його наявності на найближчому складі.

Регіональна газова компанія запевняє: приліт в розподільну станцію не матиме для споживачів фатальних наслідків. Питання лише в часі на ліквідацію наслідків руйнації.

Ракетний удар по споживацьких мережах газу: реакція буде миттєвою

Звичайні мережі низького тиску інколи вибухають самі по собі внаслідок необережного поводження з газовими плитами та колонками. Випадки горіння газу після обстрілів, за словами експертів, можуть бути, але поодинокі. Як розповіли The Pagе, інколи газ горить, вириваючись із труби, коли працюють газовики: накладають бандаж, проводять зварювання — і все це під час горіння газу. Видовище не для нервових, але з технічного боку все доволі безпечно.

Отже, газопостачання не припиняється навіть після прямого влучання ракети в газогін, а ліквідація наслідків — це лише питання часу ремонту труби, вентиля чи колектора.

Удари по України: найстрашніший сценарій

Можна зробити висновок: газотранспортна система диверсифікована значно краще, ніж електричні мережі. Сценарій цілковитого зупинення роботи ГТС неможливий. Від постачання газу можуть бути відрізані села, міста й навіть регіони, але таке трапляється лише внаслідок обстрілів магістральних газогонів, а постачання відновиться протягом доби, щойно припиняться бойові дії.

Утім, найгірший сценарій газової катастрофи все-таки є. Наш співрозмовник описав її так: «Коли через неналежне технічне обслуговування почнуть рватися балони з бутан-пропаном у квартирах громадян. Їх запасали, вони є в багатьох. Вибух одного балона може спричинити інший — у сусідів, той — наступний. У повітря можуть злетіти багато приміщень. Люди викликатимуть нас, а ми нічого не зможемо зробити».

Подякувати 🎉