«Нафтогаз України» оголосив про дефолт за єврооблігаціями через відмову уряду (як акціонера компанії) погодити виплати за ними. Про це йдеться в пресрелізі компанії, опублікованому ввечері 26 липня. Цього дня компанія мала заплатити інвесторам $335 млн і 45 млн євро.
Чому оголошено дефолт «Нафтогазу»
Зараз в обігу на ринку три випуски єврооблігацій «Нафтогазу». Усі вони були розміщені у 2019 році: у липні – трирічні на $335 млн і п'ятирічні на 600 млн євро під 7,125%, а в листопаді – семирічні на $500 млн. Строк погашення єврооблігацій-2022 і виплат відсотків за ними та єврооблігацій-2024 сплив 19 липня.
7 липня Кабмін дозволив «Нафтогазу» змінити кредитні умови з емітентом його єврооблігацій Kondor Finance.
12 липня «Нафтогаз» звернувся до власників його єврооблігацій на суму майже $1,5 млрд із пропозицією відтермінувати виплати купонів за ними на два роки, зокрема відкласти на такий самий строк погашення єврооблігацій-2022 на $335 млн через необхідність імпортувати за рішенням уряду додатково 4 млрд куб. м газу на суму приблизно $8 млрд.
Власники єврооблігацій мали ухвалити рішення до 21 липня, а їхні збори, за його твердженням, було намічено на 26 липня – у період пільгового періоду, який для євробондів «Нафтогазу» становить п'ять робочих днів.
Залучений низкою власників єврооблігацій радник рекомендував відмовити «Нафтогазу» в його пропозиції.
21 липня Кабмін визнав незадовільною роботу правління «Нафтогазу» щодо зміни кредитних умов із Kondor Finance.
Уряд зобов'язав «Нафтогаз» підписати з Kondor Finance договір на встановлених ним умовах. Самі умови в розпорядженні Кабміну не вказані.
Що буде після оголошення дефолту
Керівництво «Нафтогазу» стверджує, що на рахунках компанії достатньо коштів для виплат за єврооблігаціями, але уряд заборонив проводити такі платежі.
«Оскільки невиконання зобов'язань за єврооблігаціями практично позбавило «Нафтогаз» доступу до міжнародного ринку капіталу, КМУ своєю забороною на виплату фактично взяв на себе повну відповідальність за залучення коштів, необхідних для імпорту природного газу для проходження опалювального сезону 2022/2023», – резюмують у пресслужбі.
Повідомляється, що «Нафтогаз» готує новий проєкт угоди з власниками єврооблігацій про відтермінування виплат, що «повною мірою відповідає вимогам уряду».
В умовах війни класична процедура банкрутства «Нафтогазу» не загрожує, вважають експерти. Найімовірніше, інвестори ухвалять запропоновані ним умови реструктуризації.
Чому конфліктують уряд і керівництво «Нафтогазу»
Видання «ЕП» повідомило, що позиція уряду зумовлена нерозумінням із боку іноземних партнерів України, чому за умови заморожування виплат за державним боргом інвестори держкомпанії і далі отримуватимуть виплати.
«Виплата за боргами «Нафтогазу» за таких умов була б щонайменше дивною. Державний борг – це борг суверена. І якщо вже щодо нього йдуть переговори про реструктуризацію, то це означає, що борги квазісуверенів фактично не мають обслуговуватися», – сказав виконавчий директор «CASE-Україна» Дмитро Боярчук у коментарі для «ЕП».
Уряд вважає, що «Нафтогазу» необхідно зберегти гроші для закупівлі газу в рамках підготовки до опалювального сезону.
Він очікує, що «Нафтогаз» діятиме за прикладом «Укренерго» та «Укравтодору», які розпочинають процес реструктуризації боргів.
Як дефолт «Нафтогазу» може вплинути на імпорт газу
У червні Кабмін доручив «Нафтогазу» накопичити до початку опалювального сезону щонайменше 19 млрд кубометрів газу, а Вітренко публічно заявляв, що для проходження зими цілком достатньо 15 млрд кубометрів.
«Уряд перестраховується та закладає в плани всі можливі ризики, зокрема, варіант із проходженням зими без імпорту газу. Це підвищує планку запасів у сховищах до 19 мільярдів кубометрів», – пояснював він.
Кілька тижнів тому повідомлялося, що в сховищах накопичено не менш як 11 млрд кубометрів.
Газ в Україну й далі надходить. Так, за даними ОГТСУ, за 25 липня зі Словаччини надійшло 532 тис. кубометрів, а з Польщі – 2 964 тис. кубометрів.
Кошти для оплати поточного імпорту «Нафтогаз» має.
Під питанням може бути отримання кредиту в розмірі 300 млн євро від ЄБРР, який «Нафтогаз» планує використовувати на закупівлю газу. Під кредит отримано держгарантії, але гроші на рахунки «Нафтогазу» поки що не надійшли. Реакція ЄБРР на дефолт «Нафтогазу» наразі невідома. Але експерти вважають, що ймовірність відмови банку від кредитної угоди невелика.