Міністри енергетики країн ЄС 19 грудня домовилися про встановлення ліміту цін на газ, який розпочне діяти 15 лютого 2023 року строком на рік. З цього дня ліміт становитиме 180 євро за 1 МВт·год (приблизно $1,9 тис. за 1 тис. кубометрів). Під час голосування Нідерланди та Австрія утрималися, Угорщина виступила проти.
Незадовго до голосування міністрів ціна січневого ф'ючерсу на голландському хабі (біржі) TTF, який вважається основним майданчиком ціноутворення газу у Європі, почала знижуватися. 20 грудня вона становила вже 104,9 євро за 1 МВт·год, хоча ще наприкінці серпня перевищувала 300 євро.
Якими можуть бути наслідки такого обмеження, розбиралося .
Як запроваджуватиметься обмеження ціни на газ у ЄС
До 23 січня Європейське управління з цінних паперів і ринків (ESMA) разом з Агентством ЄС зі співробітництва органів регулювання в галузі енергетики (ACER) опублікує попередню доповідь про впровадження механізму корекції газового ринку.
Регулювальним органам ЄС також буде запропоновано до початку лютого провести оцінку впливу обмеження, і його можуть скасувати, якщо ризики переважать переваги, заявила єврокомісар Кадрі Сімсон.
Застосування обмеження ціни на газ вимагатиме виконання кількох умов, перш ніж його активують. Протягом трьох робочих днів базова ціна має бути вищою за 180 євро за мегаватт·годину, а також принаймні на 35 євро вищою за світові ціни на електроенергію та зріджений природний газ (ЗПГ).
Якби механізм було запроваджено цього року, обмеження можна було б використати впродовж приблизно 40 днів у серпні та вересні, коли ціни наблизилися до рекордних значень, показують розрахунки Bloomberg.

Динаміка ціни на газ у Європі у 2022 році
Для чого ЄС запроваджує обмеження ціни на газ
Зростання ф'ючерсів на газ у серпні викликало побоювання, що ціни вийдуть з-під контролю через спекуляції, а не через чинники попиту та пропозиції. З того часу ф'ючерси на TTF втратили приблизно 70% своєї вартості.
Однак у ЄС побоюються, що влітку, коли газ потрібно буде закачувати до сховищ, у трейдерів можуть знову спалахнути апетити, і ціни злетять.
Ризики обмеження ціни на газ
Багато постачальників уже попередили, що обсяги ЗПГ можуть піти до Азії, якщо ціни там перевищать граничні значення у Європі. Цей крок – обмеження ціни без пов'язаного з ним обмеження попиту — ризикує посилити дефіцит постачання газу до Європи, стимулюючи споживання, йдеться у звіті Goldman Sachs Group.
Ще вищі ризики є для бірж і ринкової ліквідності. «Якщо обмеження буде активовано, угоди перейдуть на позабіржовий ринок, а ліквідність у центрах швидко скоротиться, – вважає Джонатан Стерн, співробітник Оксфордського інституту енергетичних досліджень. – Але ми ще маємо побачити, як це обмеження працює на практиці та що воно означатиме для хабів по всій Європі».
Стеля цін може мати «потенційно незворотні негативні наслідки» для функціонування енергетичних ринків регіону, які триватимуть набагато довше за нинішню кризу, заявили ще в листопаді в Асоціації європейських енергетичних бірж.
Обмеження цін дестабілізує ринок, упевнений Мохамед Аркаб, міністр енергетики Алжиру, третього за величиною постачальника газу у Європу. Він вважає, що «відкриті, прозорі, необмежені та недискримінаційні газові ринки – це більше, ніж необхідність».
Тим часом норвезька Equinor ASA, найбільший постачальник газу до Європи, повідомила, що обмеження цін навряд чи вплине на її експорт.
«У нас довга фаза спостереження — до лютого, – заявив міністр економіки ФРН Роберт Хабек. – Якщо результати ринку та фінансових інститутів виявляться такими, що механізм приречений на провал, його доведеться коригувати».