Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

«Це дуже багато»: міністри країн ЄС поки що не вирішили, як обмежувати ціну на газ

Обговорення в ЄС стелі цін на газ. Фото: aa.com.tr

Обговорення в ЄС стелі цін на газ. Фото: aa.com.tr

Міністри енергетики країн Європейського Союзу поки що не ухвалили пропозицію Єврокомісії обмежити ціну на газ величиною 275 євро за 1 мегават•годину (МВт•год) (приблизно $3 тис. за 1000 кубометрів). Очікувалося, що вони ухвалять рішення сьогодні, 24 листопада.

Повідомляючи про це, агентство Reuters зазначило, що багато міністрів вважають запропоновану стелю дуже високою й нездатною ефективно вплинути на постачання газу та стимули для скорочення його споживання.

Розбіжності щодо ціни затримали вжиття інших заходів щодо пом'якшення гострої енергетичної кризи у Європі, як-от запуск спільних закупівель газу у ЄС і прискорення процесу отримання дозволів на використання відновлюваних джерел енергії.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

Офіційне схвалення всіх трьох заходів відкладено до 13 грудня. Джерела наголошують, що міністри мають намір дати зелене світло одразу трьом заходам або жодному.

Міністерка клімату Польщі Ганна Москва назвала запропонований Єврокомісією рівень 275 євро «жартом».

Міністр енергетики Бельгії Тінне Ван дер Стретен заявила журналістам: «Текст, який лежить на столі, є незадовільним. У ньому чітко не сказано, чи вплине він на ціни».

Їхній грецький колега Костянтинос Скрекас сказав, що обмеження на рівні 150 – 200 євро краще. «Це могло б допомогти нам знизити ціни на газ, а отже, знизити ціни на електроенергію, що є серйозною проблемою у Європі цієї зими», — сказав він.

Міністерка енергетики Мальти Міріам Даллі вважає, що суворі умови, необхідні для запуску механізму обмеження ціни, роблять його практично неможливим.

У ЄС 15 країн-членів на чолі з Францією хочуть встановити ліміт ціни на газ, щоб стримати витрати на енергоносії в країнах союзу. Їм протистоїть жорстка опозиція на чолі з ФРН (плюс Нідерланди, Швеція, Австрія та Фінляндія). Вони говорять, що обмеження може перемістити пропозицію на інше місце та скоротити стимули до зниження споживання.

Контекст. Після багатомісячних обговорень Єврокомісія виклала концепцію обмеження цін на газ у ЄС. Стеля у 275 євро ($3 тис.) торкнеться лише найближчого ф'ючерсного контракту (на місяць наперед) на TTF – найбільшому європейському газовому хабі та не торкнеться позабіржового ринку.

Стеля набуде чинності за одночасного дотримання двох умов. По-перше, середня ціна найближчого ф'ючерсу на TTF протягом двох тижнів має перевищувати $3 тис. По-друге, спотова ціна газу на TTF за 1 МВт•год має більш як на 58 євро перевищувати середню вартість ЗПГ у європейському регіоні протягом 10 послідовних торгових днів у межах цих двох тижнів. Тобто ціни на TTF мають зростати як за ф'ючерсом, так і на споті й водночас відриватися від вартості СПГ, що приходить на континент.

Останнє особливо важливо: якщо ЗПГ у світі буде дорогим, то стеля цін не включатиметься, щоб танкери із ЗПГ не пішли з Європи на вигідніші ринки.

Експерти зазначають, що таке поєднання умов, необхідних для запуску стелі, робить її реальне застосування малоймовірним.

Подякувати 🎉

Коментарі

Всі новини