Європейські ціни на природний газ поки що нижчі за історичний максимум, встановлений у березні. Однак варто копнути трохи глибше, виявляється, що вони сигналізують про триваліший збій, ніж очікували ринки одразу після вторгнення Путіна в Україну. Так вважає Хав'єр Блас, оглядач Bloomberg Opinion, який спеціалізується на енергетиці та сировинних ринках.
Тоді газовий ринок розраховував на короткочасну кризу, що триватиме, можливо, кілька місяців, а зараз є побоювання, що вона може тривати до 2024 року. Зараз європейці значно погіршили прогноз динаміки цін.
Зміна прогнозу динаміки європейських цін на газ


Проте зсув форвардної кривої не привертає достатньої уваги в європейських столицях. Водночас промисловість це гостро відчуває. Ще в березні німецький виробник міг зафіксувати ціни на газ на весь 2023 рік на рівні приблизно 80 євро за 1 Мегават*годину, а тепер йому доводиться платити рекордно високі 145 євро, щоб хеджувати той самий ціновий ризик.
Минулого тижня голландський контракт TTF, європейський орієнтир, зріс приблизно до 175 євро, подвоївшись за місяць, після того як Росія припинила постачання трубопроводом «Північний потік – 1» до Німеччини. Попри це спотові ціни на газ залишаються на 30% нижчими за рекордно високий рівень у 227 євро, встановлений у перші дні війни, що викликає занепокоєння, але не тривогу — ціни високі, але не настільки. Після того, що ринок пережив у березні, можна зрозуміти, чому політики не панікують.
Проте Блас зазначає, що 5 березня, коли спотові ціни на газ підскочили до 185 євро, контракт на постачання в грудні 2022 року зріс лише до 155 євро. Минулого тижня, коли спотова ціна була дещо нижчою, грудневий контракт торгувався вже по 195 євро.
Росія маніпулює постачанням газу до Європи вже майже рік, і ринок нарешті переконався, що Москва й далі це робитиме і, можливо, з більшою інтенсивністю.
Динаміка європейських цін на газ

Перші випробування відбудуться в найближчі два тижні. Трубопровід «Північний потік – 1» — найважливішу газову ланку між Росією та Європейським Союзом — зупинено на щорічне технічне обслуговування з 11 до 21 липня. Берлін побоюється, що Москва знайде привід, щоб закрити його назавжди, повністю припинивши постачання газу до Німеччини.
Проте Росія може захотіти залишити постачання певної кількості газу, щоб зберегти свій довгостроковий вплив. З погляду теорії ігор це має сенс. Щойно РФ повністю припинить постачання, вона більше не зможе чинити тиск.
Крім того, за даними Goldman Sachs, «Північний потік — 1» є основним маршрутом для російського газу до Європи, індексованим за контрактом TTF. Відмова від його відкриття після зупинення на технічне обслуговування обмежить прибуток, який «Газпром» отримує від захмарних цін на газ.
«Ринок має рацію, переглядаючи газову криву; питання тільки в тому, чому він так тягне із цим. Попереду ще один ризик: у якийсь момент Москва повністю закриє кран, ймовірно, незадовго до зими, щоб спробувати поставити німецьку економіку на коліна. Це результат, який ринок ще не оцінив», — попереджає оглядач Bloomberg.