Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

НБУ назвав причини прискорення інфляції у квітні

НБУ назвав причини прискорення інфляції

НБУ назвав причини прискорення інфляції

У квітні споживча інфляція в річному вимірі прискорилася до 16,4% (з 13,7% у березні). За місяць ціни зросли на 3,1%. Такі дані навів Держстат.

НБУ вважає, що основними чинниками прискорення інфляції залишалися:

  • порушення ланцюжків постачання;
  • збільшення витрат бізнесу;
  • фізичне знищення активів підприємств.

Також дався взнаки нерівномірний попит і пропозиція товарів за регіонами. Так, реалізація відкладеного попиту на товари та послуги в порівняно спокійних регіонах на тлі поступового повернення громадян підживлює зростання цін. В окупованих містах і районах із високою інтенсивністю бойових дій вагомим чинником був брак товарів.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

Темпи зростання цін на оброблені продовольчі товари прискорилися до 19,3% у річному вимірі (з 16,6% у березні). Найшвидше дорожчали молочні, м'ясні, рибні та борошняні вироби.

Збільшилися темпи зростання цін на товари зі значним складником імпорту в собівартості через звуження можливостей для їхнього постачання та втрати запасів на складах. З-поміж них: кава, чай, соки, шоколад, спеції та сухофрукти.

Підписуйтесь на нас в Google News!

Зростання цін на олію сповільнилося з огляду на обмежені можливості експорту та ефекти бази порівняння.

Швидшими темпами зростали ціни на непродовольчі товари (на 6,6% у квітні, тоді як у березні – на 3,6%). Прискорилося подорожчання ліків і низки товарів особистого догляду через зростання витрат на їхнє виробництво та збут, а також збільшення попиту.

Реалізація відкладеного попиту та обмежена пропозиція на тлі фізичного знищення запасів призвели до зростання цін на електроніку та товари для дому.

Водночас фіксація курсу гривні, скасування імпортних податків і загальне зменшення споживчого попиту стримували зростання цін на непродовольчі товари. Зокрема, одяг і взуття подешевшали.

Зростання вартості послуг прискорилося до 12,8% (з 11,3% у березні). Збільшилася вартість оренди житла через високий попит у порівняно безпечних західних регіонах. Подорожчали послуги, пов'язані з ремонтом житла, через підвищення попиту у звільнених регіонах і відновлення житлового будівництва. Зросла вартість послуг таксі через дефіцит палива та обмежений рух у багатьох регіонах, а також послуги салонів краси та закладів громадського харчування – через збільшення попиту.

Темпи зростання цін на послуги хімчистки та медичні послуги залишилися на рівні березня, а послуги кінотеатрів – знизилися. Це пояснюється зменшенням витрат споживачів на ці цілі.

Відчутно прискорилося зростання цін на сирі харчові продукти (до 25,6%). Прискорилося подорожчання овочів унаслідок порушення ланцюгів постачання, зростання вартості енергоносіїв та тимчасової окупації територій на півдні, що спеціалізуються на вирощуванні овочів. Ці самі чинники разом із зупиненням імпорту через порти призвели до прискорення зростання цін на фрукти, зокрема, банани та цитрусові. Високими темпами дорожчали крупи та продукція тваринництва: свинина, молоко та риба. Водночас значно знизилися ціни на яйця через високу пропозицію.

Збільшилися темпи зростання адміністративно регульованих цін (до 14,2%). Швидко дорожчали алкогольні напої з огляду на зростання попиту на тлі послаблення обмежень на продаж і зменшення пропозиції. Прискорилися темпи зростання цін на тютюнові вироби через скорочення виробництва продукції в Україні та надходження дорожчої імпортної продукції на внутрішній ринок. Зростання адміністративних цін стримувалося фіксованими тарифами на більшість видів комунальних послуг.

***

Ризики посилення інфляційних процесів залишаються значними за умов продовження повномасштабної військової агресії та знищення продовольчих складів, торговельних закладів, блокування портів і пошкодження транспортної інфраструктури.

Коментарі

Всі новини