Facebook Pixel

Виконання держбюджету у квітні: чому інфляція не може не зростати

Мінфін опублікував дані про виконання держбюджету за січень – квітень 2022 року:

  • доходи бюджету за квітень – 76,2 млрд грн.;
  • доходи за січень – квітень – 412,5 млрд грн;
  • витрати бюджету за січень – квітень – 558 млрд грн;
  • зовнішні запозичення з початку року – 123 млрд грн.

Аналізуючи дані Мінфіну, нардеп Ярослав Железняк зазначив, що в повністю військові місяці (березень, квітень) витрати становили приблизно по 170 млрд грн на все. Або $5 млрд, як і говорив Мінфін.

Витрати на місяць збільшуватимуться, вважає нардеп, так само як інфляція, зростання кількості людей, які потребують соцпідтримки тощо.

Оскільки доходи становлять лише 76 млрд грн, виходить, що на місяць потрібно приблизно $3 млрд зовнішньої допомоги.

З початку війни до бюджету (крім військової допомоги) надійшло лише $4 млрд. Тобто по $2 млрд на місяць.

А звідки береться $1 млрд? «Ми його друкуємо», – вважає Желєзняк. Не буквально, але вже 70 млрд грн витрачено НБУ на купівлю військових облігацій.

«Це означає, що інфляція тільки збільшуватиметься, а ціни — зростатимуть», — робить висновок нардеп.

«От і вся математика. Тому коли ви чуєте від популістів про чергову необхідність продовжити податкові пільги тощо, то поцікавтеся, як вони хочуть перекривати відсутність цього мільярда», — резюмує Железняк.

Додатково про інфляцію. Інфляція в річному вимірі за підсумками квітня може збільшитися до 15,9% із 13,7% за підсумками березня, вважає голова Національного банку Кирило Шевченко.

«В умовах війни уникнути зростання цін неможливо. Наприкінці року інфляція може перевищити 20%. Це значний рівень зростання цін, але контрольований. І такі показники не можна порівнювати з 2015 роком, коли в певні місяці інфляція сягала 60%», – написав він у колонці для видання «НВ.Бізнес».

Глава Нацбанку зазначив, що поки що ринкові механізми є малоефективними, тому регулятор утримуватиме зростання цін за допомогою фіксації курсу та збереження частини обмежень.

Міжнародні резерви України станом на початок травня становили $26,8 млрд проти $28,1 млрд на 1 квітня.

Подякувати 🎉