Комітет ВР із питань податків і фінансів 29 квітня розглянув законопроєкт №7311 про внесення змін до Податкового кодексу та інших законів щодо стягнення певних податків і зборів у період воєнного стану. Він рекомендував парламенту ухвалити за основу доопрацьований законопроєкт, повідомив голова комітету Данило Гетманцев. Зазначимо, що він є головним ідеологом цього проєкту.
Які зміни пропонують депутати в проєкті №7311 :
- повернути сплату ПДВ у разі імпорту для ФОПів, від якої їх було звільнено з 1 квітня;
- повернути сплату ПДВ та акцизу в разі імпорту автомобілів. Ця пільга залишиться лише під час ввезення повнопривідних пікапів, випущених до 2017 року;
- повернути сплату мит у разі імпорту тютюнових виробів і курильних рідин, автомобілів (крім повнопривідних пікапів, випущених до 2017 року);
- скасувати можливість для ФОПів імпорту на підставі попередньої митної декларації та вимогу завершувати митні формальності за 1 годину;
- встановити можливість відшкодування ПДВ за січень 2022 року облігаціями внутрішньої державної позики (ОВДП);
- збільшити розмір військового збору з 1,5 до 3%. Водночас на період дії правового режиму воєнного стану пропонується звільнити від сплати цього збору грошове забезпечення працівників правоохоронних і військових органів, які беруть участь у бойових діях;
- врегулювати питання проведення камеральних перевірок на період дії воєнного та надзвичайного стану;
- відновити строки, визначені Податковим кодексом і зупинені на період воєнного стану, зокрема в частині дотримання строків подання звітності;
- тимчасово знизити вимоги до екологічних стандартів (до рівня «Євро 3»), яким мають відповідати транспортні засоби (пожежні, «швидкі» та ін.), що ввозяться на територію України або підлягають першій державній реєстрації в країні;
- суттєво скоригувати правила виробництва та реалізації етилового спирту та алкогольних напоїв;
- встановити, що благодійна допомога, яка підпадає під пільгове оподаткування, має розподілятися через державний чи місцевий бюджети або через банківські рахунки благодійних організацій, Товариства Червоного Хреста України, внесених до Реєстру неприбуткових організацій і установ.
Спочатку в законопроєкті передбачалося повернути ПДВ у розмірі 20% і акциз для операцій із пальним. Але згодом від цієї ідеї відмовилися.
Народний депутат Ярослав Железняк пояснив, що повертати ПДВ за січень 2022 року пропонується у вигляді амортизаційних облігацій, оскільки Кабмін поки що не може повернути цю заборгованість (17 млрд грн) «живими» грошима.
«Зрозуміло, що це дуже погано і б'є по бізнесу, але так є», — написав нардеп.
Передбачається, що Мінфін запропонує бізнесу дві опції: або чекати, доки з'являться гроші, або взяти повернення амортизаційними облігаціями під 10% річних зі строком обігу 3 роки.
Термін «амортизаційні» означає, що кожні пів року разом із купоном погашатиметься й частина тіла облігації. Такі облігації можуть вільно обертатися на ринку.
Економіст Олексій Кущ вважає, що «зняття мит і ПДВ на імпорт було жахливою помилкою, унаслідок якої бюджет недоотримав десятки мільярдів гривень, які довелося закривати прямою емісією НБУ (купівля оборонних облігацій на 70 млрд грн). Знімаючи митні збори, ми лише стимулюємо імпорт, пригнічуємо внутрішнє виробництво, посилюємо тиск на курс гривні та вбиваємо дохідну частину бюджету».
Зазначимо, що законопроєкт №7311 поки що не включено до порядку денного ВР. Найближче сесійне засідання Ради заплановано на 17 травня.
Нагадаємо, що починаючи з 25 квітня легкові автомобілі, що ввозяться для особистих потреб, можна оформити лише на певних пунктах пропуску. Перед ухваленням цього рішення на пунктах пропуску західного кордону стояли величезні черги. Головна їхня причина – скасування митних платежів і, як наслідок, різке зростання імпорту легкових автомобілів.
ОНОВЛЕННЯ. «Всі, хто переживав, що найближчим часом парламент ухвалить податкові зміни №7311, не переживайте. Найближчим часом не ухвалить», – написав у телеграм-каналі 2 травня о 17:57 Ярослав Железняк.
Данило Гетманцев відповів на це повідомлення фразою «З'їжджу куплю євробляху».