Facebook Pixel

Уряд і ОПУ хочуть, щоб НБУ друкував більше грошей, але той чинить опір

Національний банк за певних умов може покривати емісійним фінансуванням дефіцит держбюджету в розмірі до 60 млрд грн на місяць. Про це в інтерв'ю сказав заступник глави Офісу президента України (ОПУ) Ростислав Шурма.

«За розрахунками ми розуміємо, що за збалансованості експортно-імпортних операцій, розв'язання питання з виплатою держборгу та суттєвої підтримки міжнародних партнерів ця сума може спокійно становити від 30 до 60 млрд грн на місяць», – сказав чиновник.

За його словами, з-поміж таких умов може бути:

  • розблокування експорту зерна;
  • додатковий 10% збір на валютні операції для імпорту;
  • високий рівень зовнішньої фінансової підтримки.

Глава НБУ Кирило Шевченко відстоює інший темп емісії: викуп Національним банком ОВДП до кінця цього року в обсягах до 30 млрд грн на місяць, що «відповідає погодженій з урядом загальній сумі 400 млрд грн. У 2023 році обсяг емісії зменшується вдвічі, а у 2024-му вона припиняється взагалі».

Шевченко вважає, що вихід за намічені межі загрожує скочуванням країни до катастрофічної спіралі інфляції — девальвації зарплат, яку Україна вже проходила у 1990-х і від якої найбільше страждають найменш забезпечені громадяни, крах фінансової стабільності та втрата контролю за економічними процесами.

Глава НБУ вкотре заявив, що Мінфін має підвищити прибутковість ОВДП до ринкового рівня, щоб стимулювати попит на них. За оцінками Нацбанку, це могло б дати для фінансування дефіциту держбюджету додатково 80 млрд грн до кінця року.

Мінфін йде на таке підвищення повільно й дуже неохоче. У результаті на аукціонах 16 серпня він продав облігацій лише на 71,5 млн грн – такого низького обсягу не було дуже давно.

299971190-426702656159637-5186288903261088419-n.jpg

Водночас Верховна Рада 15 серпня на прохання уряду схвалила зміни до держбюджету-2022, якими збільшила витрати на 270,2 млрд грн завдяки здійсненню додаткових внутрішніх запозичень, збільшивши їхній річний обсяг із 523,9 млрд грн до 794,1 млрд грн.

Коментуючи дискусію між Нацбанком і Мінфіном, Шурма зазначив, що інституційний конфлікт між цими органами – нормальна практика для розвинених країн, проте в екстремальних ситуаціях вони мають працювати як одна команда.

«На жаль, нам цього бракує. Але сподіваюся, ми зможемо зблизити ці позиції та знайти розумний рівень монетарної підтримки, який допоможе закрити проблеми бюджету та не створить надмірного девальваційного тиску», – заявив заступник голови ОПУ.

Контекст. Нацбанк від початку війни профінансував дефіцит держбюджету коштом прямого викупу держоблігацій на 255 млрд грн, зокрема, на 105 млрд грн у червні та 30 млрд грн – у липні. Визначена урядом стеля таких операцій цього року становить 400 млрд грн.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉