Що хорошого в українській економіці побачив НБУ та про що попередив українців

У травні тривало уповільнення інфляції та відновлення економічної активності, водночас кількість переселенців і мігрантів залишається значною, а дефіцит держбюджету збільшився. Подібні оцінки ситуації в Україні зробив НБУ у своєму червневому макроекономічному та монетарному звіті. The Page обрало з нього найсуттєвіші позитивні та негативні висновки.

Що покращилося в економіці України в травні 2023 року

Споживча інфляція сповільнювалася швидше, ніж очікувалося. Це сталося завдяки достатній пропозиції продовольства та пального, зміцненню гривні на готівковому валютному ринку, покращенню інфляційних очікувань.

Інфляція та інфляційна ціль у 2021-2023 роках, зміна за рік, %

Зниження цін на паливо сприяло зниженню темпів подорожчання транспортних послуг.

Тривало пожвавлення економічної активності в секторах послуг, роздрібної торгівлі. На початок травня 97% торгових мереж і магазинів відновили роботу, а кількість аптек, що працюють, перевищила довоєнний рівень.

Вугле-, рудо- та газодобувні підприємства нарощували видобуток, зокрема, завдяки запровадженню нових потужностей.

Ремонти енергетичного обладнання та вагонів, оборонні замовлення та нарощування вуглевидобутку підтримували машинобудування.

Середньодобове виробництво сталі у 2020-2023 роках, чавуну, прокату, тис. т

Збереження значного попиту на добрива, відновлення експорту та зниження цін на газ підтримали хімічну промисловість.

Зростання цін на продукцію підтримало виробництво тепличних овочів – за більшістю їхніх видів виробництво суттєво вище за торішнє.

Попит на робочу силу стабільно зростав. Зростання кількості резюме практично зупинилося, тоді як кількість вакансій і далі збільшується. У результаті кількість претендентів на одну вакансію суттєво знизилася й була близькою до рівня травня 2021 року. Виняток – IT-сектор, де ситуація складна.

Доходи загального фонду державного бюджету у 2021-2023 роках, млрд грн

Доходи держбюджету (без урахування грантів) відчутно збільшилися в річному обчисленні, що пов'язано як із низькою базою порівняння, так і поступовим пожвавленням економічної активності.

Дефіцит торгівлі товарами майже не змінився проти березня, але залишився значним: експорт товарів зменшився, як порівняти з імпортом.

Тривало поступове відновлення експорту продукції гірничо-металургійного комплексу завдяки нарощуванню постачання залізняку, а також збільшенню в структурі постачання напівфабрикатів і прокату.

Внески в річну зміну видатків державного бюджету у 2021-2023 роках, п.п.

Міжнародні резерви України на кінець травня досягли $37,3 млрд – рекордного рівня за останні 10 років.

Відхилення валютного курсу сірого ринку від офіційного зберігається у вузькому діапазоні – менш як 3%.

Що погіршилося в економіці України в травні 2023 року

Загалом ділова активність залишається обмеженою внаслідок значних втрат через війну. Пожвавлення економічної активності частково відбулося через сезонний чинник.

Тютюнові вироби дорожчали повільніше, ймовірно, під тиском тіньового ринку цієї продукції, що розрісся.

Блокування «зернового коридору» та експортні обмеження до ЄС стримували транспортну галузь, олійну та молочну переробку. Ці чинники негативно позначилися й на транспортній галузі.

Кількість громадян, що перетнули кордон у 2022-2023 роках, млн осіб

Засіяних площ на початок червня виявилося на 14% менше, ніж у 2022 році, і на 24% менше, ніж у 2021-му.

Стабілізація зайнятості якщо й відбувається, то на значно нижчому рівні, ніж до повномасштабної війни.

Подальше зростання доходів домогосподарств стримуватиме складний фінансовий стан підприємств і високий рівень невизначеності в країні та в економіці.

Станом на 21 травня кількість українських мігрантів досягла 8,9 млн осіб (зросла на 919 тис. з початку 2023 року), з них статус тимчасового захисту у ЄС мають 5,1 млн.

Кількість зареєстрованих тимчасово переміщених осіб на 30 квітня досягла 3,6 млн, загальна їхня кількість на початок травня оцінюється в 5,1 млн.

Під впливом значних видатків дефіцит держбюджету збільшився (після деякого зниження в березні та квітні).

Кількість претендентів на одну вакансію у 2021-2023 роках, осіб

Значну частину доходів держбюджету забезпечують виплати військовим, які впливають на динаміку ПДФО та податків зі споживання.

Витрати держбюджету швидко зростали. Ключовими напрямами залишалася сфера оборони та безпеки. З березня також відчутно збільшилися капітальні витрати, зокрема, на відновлення та ремонт інфраструктури.

Зростання міжнародних резервів практично повністю забезпечено надходженнями позики від ЄС, грантових коштів від США та траншу від МВФ.

Нацбанку довелося продавати багато валюти, щоб забезпечити зростання попиту на неї. Валюту купували передусім підприємства машинобудування та паливно-енергетичного комплексу.

Читати на The Page