Facebook Pixel

Економіка та гроші: головні факти й прогнози з нового огляду НБУ

Інфляційний тиск у світі посилюється, зокрема через високі ціни на енергоносії, що зростають на тлі посилення геополітичної напруженості. Висока інфляція негативно позначається на зростанні світової економіки та стимулює центробанки посилювати відсоткову політику.

Такі зовнішні умови значною мірою позначаються і на економічній ситуації в Україні, йдеться в липневому макроекономічному та монетарному огляді НБУ. The Page обрало з нього головні факти та прогнози й доповнило їх оперативною інформацією, яка не встигла потрапити до огляду НБУ.

Наприклад, біржова вартість нафти впродовж останніх кількох днів падає. Головна причина – очікування світової рецесії.

Інфляція в Україні

Прискорення інфляції було зумовлено як загальносвітовими тенденціями, зокрема, високими цінами на енергоресурси, так і внутрішніми чинниками, насамперед пов'язаними з війною. Інфляційні очікування й далі гіршають.

Стримують інфляцію фіксований обмінний курс гривні й мораторій на підвищення тарифів на тепло та розподіл газу на період воєнного стану.

inflyatsiya.jpg

Після скасування державного регулювання цін на паливо ринок поступово насичується. Ціни стабілізувалися, хоча й на високому рівні.

Доповнення The Page. Ціни на деякі види палива на АЗС почали знижуватися.

komponenty-ipts.jpg

Економічна активність в Україні

Посівну у 2022 році проведено на площі 13,4 млн га, що на 20,6% менше проти минулого року. Але врожай може бути зібрано не з усіх цих площ, оскільки війна триває.

Очікується зниження врожайності більшості культур через недотримання строків внесення або брак добрив і заходів для догляду за рослинами. Проблеми з експортом, втрачені потужності для зберігання врожаю та подальше скорочення закупівельних цін на агропродукцію закладають значні ризики для врожаю наступного року.

Приблизно 30% посівів озимини опинилися на території активних бойових дій або під окупацією.

У червні економічна активність пожвавилася. Це може пояснюватися адаптацією бізнесу та населення до життя в умовах війни, поверненням громадян до місць проживання, а також сезонними чинниками.

Роздрібна торгівля поступово відновлюється завдяки великим гравцям і підприємцям (ФОПи, основна діяльність яких пов'язана з роздрібною та оптовою торгівлею, становили 37% нових реєстрацій у червні).

Проблеми з логістикою та руйнування потужностей стримують відновлення важкої промисловості.

Коксохімічні заводи (крім Авдіївського) та ГЗК продовжують працювати та інвестувати в оновлення потужностей.

Доповнення The Page. Група «Метінвест» із 1 липня тимчасово зупинила видобуток на двох ГЗК у Кривому Розі та скоротила роботу комбінату в Кам'янському до однієї домни. Із середини липня буде припинено видобуток на Північному ГЗК.

Видобуток вугілля на державних шахтах впав на третину через окупацію та руйнування об'єктів; видобуток приватними шахтами наближається до довоєнного рівня.

У видобутку газу очікується падіння обсягів на 10 — 15%, оскільки низка свердловин розташована на окупованих територіях або поблизу зони бойових дій.

Нафтопереробна галузь не працює через знищення потужностей.

Виробництво азотних добрив від початку повномасштабного вторгнення скоротилося вп'ятеро через зупинення та втрату ключових підприємств.

Виробництво спецтехніки, зокрема коштом держзамовлення та на потреби оборони, разом з енергетичним і транспортним сегментами підтримують машинобудівну галузь.

Виробництво олії становить 30 — 40% довоєнного рівня через проблеми з експортом.

М'ясопереробна галузь працює на максимальних потужностях на безпечних територіях; окремі виробники курятини повернулися до довоєнних обсягів.

Відновлюються молокопереробні підприємства, зокрема внаслідок пожвавлення експорту.

Усі великі фармацевтичні підприємства працюють; військові потреби та зміна структури споживання підтримують вітчизняних виробників.

Низка підприємств легкої промисловості відновлюють діяльність на тлі релокації та переорієнтації на потреби оборони.

Україна розпочинає комерційний експорт електроенергії до країн Європи.

З початку війни 5% генерувальних потужностей зруйновано, 35% перебувають на окупованих територіях; виведено з ладу 50% теплових потужностей, 30% сонячної та понад 90% вітряної генерації.

Залізничні вантажоперевезення залишаються значно нижчими за довоєнні, оскільки втрачено обсяги перевезень руди та зернових до чорноморських портів.

Ринок праці

Населення активно шукає роботу, але попит на працівників залишається слабким. Зростання кількості резюме помітно прискорилося. Водночас кількість вакансій збільшується вкрай повільно навіть для фахівців ІТ.

Через війну знижуються пропоновані зарплати, а з погіршенням фінансового становища підприємств скорочуються можливості підтримки наявного персоналу.

spros-na-rab-silu.jpg

Посилюються ризики неповернення вимушених переселенців після війни.

Доповнення The Page. Металургійна компанія «АрселорМіттал Кривий Ріг» повідомила, що змушена різко скоротити всі види витрат, включно зі зниженням заробітної плати, через проблеми з експортом і підвищенням вартості залізничних перевезень.

Платіжний баланс

У травні, попри швидке відновлення імпорту, зберігся профіцит поточного рахунку завдяки грантовій міжнародній підтримці, зростанню переказів (у травні вони досягли довоєнного рівня), забороні на репатріацію дивідендів і суттєвому скороченню реінвестованих доходів.

Відновлення експорту товарів стримується логістичними проблемами та руйнуванням виробництв.

eksport.jpg

Попри міжнародну підтримку резерви НБУ й далі знижуються через значні валютні інтервенції.

У травні дещо збільшився відтік капіталу приватного сектору, зокрема, через великі обсяги зняття готівки з карток за кордоном.

У червні дефіцит державного бюджету збільшився через нарощування видатків, насамперед на військові потреби та фінансування соціальних програм.

За підсумками першого півріччя витрати бюджету перевищували доходи за вирахуванням грантів майже в 1,9 раза

Дефіцит держбюджету покривається переважно міжнародним і монетарним фінансуванням (емісією гривні НБУ – The Page). Останнє становить понад 50% дефіциту за січень – червень.

Внутрішні податки залишаються ключовим джерелом прибутку бюджету. Зокрема, надходження від ПДВ із вироблених товарів збільшилися попри відновлення його відшкодування (9,5 млрд грн).

Ставки за депозитами окремих банків поступово реагують на червневе підвищення ключової ставки. Водночас рішення про підвищення ставок за депозитами ухвалили переважно невеликі банки.

stpvki-po-depozitam.jpg

Через низьку дохідність попит на ОВДП є незначним. Виплати уряду за внутрішніми борговими інструментами перевищують надходження від нових розміщень.

Валютний ринок продовжує балансуватися завдяки інтервенціям НБУ.

valyutnye-kursy.jpg

Після скасування обмежень щодо готівкових валютних курсів банки стали основним гравцем у цьому сегменті ринку. Посилення конкуренції спричинило зближення готівкових курсів різних сегментів ринку.

Доповнення The Page. Державний Приватбанк із 6 липня встановив ринковий курс валютного обміну для безготівкових операцій. Таке саме рішення ухвалив і monobank.

Подякувати 🎉