Facebook Pixel

Кредити для блекаутів. Як банки допомагають бізнесу підготуватися до відключень світла

Банківський сектор готовий до відключень світла у 2023 році – установи також зможуть приймати платежі за кредитами. Банки так само не зупиняли кредитні програми, за якими бізнес може закупити обладнання для роботи в блекаути. Найчастіше ринок поєднує їх з програмою доступних кредитів «5-7-9%».

Бізнес закуповує на них генератори і навіть обладнання для альтернативних джерел енергії. The Page запитав у ринку, яке фінансування пропонували банки минулого року та які кредити доступні бізнесу зараз.

Кредити «5-7-9%» – для блекаутів

Не всі опитані the Page банки мають спеціальні програми для бізнесів, щоб вони пережили періоди відключень. Проте там, де вони є, банки використовують або свої програми, або дають кредити в рамках державної програми «Доступні кредити 5-7-9%».

Минулого року Ощадбанк додав до «5-7-9%» програму «Енергозабезпечення діяльності бізнесу». Офіційно це кредит на інвестиційні потреби. Завдяки йому можна придбати як генератори та акумулятори, так і альтернативні джерела енергії (сонячні панелі, вітрові генератори, біопаливо). Ставка кредиту – 0%, залежно від обсягів проєкту кредит надається на суму від 100 тис. до 60 млн грн. Термін кредиту – від 6 до 60 місяців.

Кредитують на всій підконтрольній Україні території, особливо в обласних центрах з високим ризиком пошкодження енергетичної інфраструктури. Ощадбанк уже видав мікро-, малому та середньому бізнесу 101 кредит на загальну суму 59 млн грн від початку цієї програми, повідомили the Page у пресслужбі банку.

Не лише генератори: де можна взяти кредити для альтернативних джерел енергії

Банк Кредит Дніпро видає кредити, щоб бізнес міг купити обладнання і перейти на альтернативні джерела енергопостачання, розповідає директор департаменту малого та мікробізнесу Банку Кредит Дніпро Павло Лихоманов. Проте банк не назвав the Page точні обсяги кредитів.

Райффайзен Банк видає кредити у гривні та валюті і фінансує критичний імпорт. «До нього також може входити й енергетичне обладнання», – зазначає Олександра Прохорчук, директорка департаменту управління мережею та клієнтів середнього бізнесу Райффайзен Банку.

Клієнти «Райффайзену» використовують їх не лише для виживання, а й для інвестицій. «Ми маємо на етапі реалізації проєкти з будівництва сонячних електростанцій для забезпечення власних потреб бізнес-клієнтів», – розповіла Олександра Прохорчук.

Окреме місце на цьому ринку – в Укргазбанку. Банк має низку програм з міжнародними фінансовими організаціями, які можна комбінувати з «5-7-9%». Спільна з ЄБРР програма фінансування енергоефективних проєктів дає можливість отримати кешбек до 15% від суми кредиту. Є фінансування інвестицій малих підприємств у сфері енергозабезпечення та енергоефективності спільно з урядом Німеччини та Фондом розвитку підприємництва.

Quote«У січні запустили нову програму «Додай енергії твоєму бізнесу». Укргазбанк, як партнер програми, отримав 4 млн євро для фінансування енергоефективності малого та середнього бізнесу. За цим продуктом підприємці активно купують дизельні генератори«, – розповіла the Page Тетяна Корнієнко, директорка департаменту малого та середнього бізнесу Укргазбанку.

Банки також можуть дозволяти клієнтам працювати у їхніх відділеннях Power Banking, які готові надавати послуги навіть під час тривалих відключень. Поки що невідомо, якими довгими вони будуть у 2023 році і як інтенсивно росіяни будуть обстрілювати енергетичну інфраструктуру. Проте найголовніше – підготуватися до всього завчасно.

Подякувати 🎉