В Україні гострий дефіцит енергетичного вугілля. Тому Міністерство енергетики, компанія «Центренерго» та казахстанські компанії працюють над постачанням вугілля з Казахстану морським шляхом, оскільки з 1 листопада залізничний маршрут заблокувала Росія. Про це повідомив голова Міненерго Герман Галущенко.
За його словами, вугілля перебуває в російському порту Тамань (він розташований у Керченській протоці).
Міністр зауважив, що в «Центренерго» підписаний «реальний контракт» на 660 тис. тонн вугілля з Казахстану, які мали надходити залізницею впродовж усього опалювального періоду. «Центренерго» сплатила аванс. «Сподіваюся, хоча б два кораблі ми зрештою побачимо», – сказав Галущенко.
За його даними, у середу, 24 листопада, на ТЕС «Центренерго» почне надходити вугілля зі США, доставлене 20 листопада до порту «Южний». Міністр уточнив, що вугілля законтрактувала компанія «ДТЕК Енерго» Ріната Ахметова як посередник, але заплатила за нього державна «Центренерго».
Уже половину вугілля розвантажили. Воно піде на Трипільську та Вуглегірську ТЕС «Центренерго». Галущенко запевнив, що через «Укрзалізницю» затримок із доставкою вугілля на станції не буде.
Поточна ситуація в енергосистемі України
У неділю, 21 листопада, відновився імпорт електроенергії з Білорусі в колишньому обсязі – 415 МВт/год. Сталося це тому, що на повну потужність почала працювати БілАЕС після зупинення 17 листопада. Офіційних повідомлень про причини зупинення немає, написав у Facebook експерт енергоринку Олексій Хабатюк.
«Тепла погода, вітер і трохи сонечка знизили потужність ТЕС в обід у неділю до 2,6 ГВт – мінімум за останні майже 2,5 місяця», – додав експерт.
Рівень води на найбільшому Кременчуцькому водосховищі нині найнижчий за останні 4 роки. Це може обмежити можливість роботи ГЕС на повну потужність.
У роботі 21 листопада перебували 13 енергоблоків АЕС. Вони тримають навантаження 11,6 ГВт і недовантажені на 0,6 ГВт. Зупинено блок на Рівненській АЕС для перевантаження палива. На початку грудня планується запуск блоку на Запорізькій АЕС.
«ТЕЦ на газі так само ганяють «у хвіст і в гриву». Бо за це щедро платять. Але за відсутності імпорту газ витрачається зі сховищ дуже інтенсивно», — повідомив Хабатюк.

Джерело: «Укртрансгаз»
За вихідні ТЕС незначно відновили запаси вугілля й на ранок 22 листопада мали 361 тис. тонн. Вугілля, доставлене 20 листопада, – 60 тис. тонн – це фактично добова витрата.

Графіки: Олексій Хабатюк
Відмова України до 2035 року від вугільних ТЕЦ перебуває під питанням
Уряд не затверджував документів, у яких йдеться про намір відмовитися від вугільної генерації до 2035 року в рамках міжнародної ініціативи Powering Past Coal Alliance (PPCA). Про це сказала віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанишина в коментарі порталу Green Deal.
Зазначимо: 3 листопада на кліматичному саміті COP26 у Глазго майже 40 країн домовилися про поступову відмову від використання вугілля в енергетиці в рамках ініціативи PPCA. Найбільші економіки світу мають відмовитися від вугільної генерації до 2030 року, менші – до 2040 року.
Україна, як зазначається на сайті PPCA, зобов'язалася відмовитися від виробництва електроенергії на основі вугілля до 2035 року.